Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vzniká euroasijský blok Indie, Rusko, Čína?

Vzniká euroasijský blok Indie, Rusko, Čína?

18.3.2022 11:27

 

Od začátku rusko-ukrajinské války indická vláda a velká část Indů silně podporuje Rusko a jeho prezidenta Vladimira Putina. Ruský velvyslanec v Indii Denis Alipov ve čtvrtek v pořadu Rossija-24 řekl, že věří, že tripartitní formát Rusko-Indie-Čína má velkou budoucnost pro vytvoření multipolárního světa.

"Rusko, stejně jako Indie a Čína jsou tři největší země v euroasijském prostoru a neexistuje jiná možnost než interakce, zvláště v tomto formátu," řekl ruský diplomat.  Tento formát má podle něho velkou budoucnost a ve skutečnosti odráží objektivní situaci, která utváří geopolitickou cestu, totiž posilování a další rozvoj multipolárního světa.   Indie p prý chápe nejen cíle „zvláštní operace na Ukrajině“, ale chápe i její původ v kontextu bezpečnosti v Evropě. "Ve skutečnosti je to také jeden z důvodů, proč Indie nyní zaujímá poměrně vyvážený postoj k eskalaci, kterou jsme svědky," dodal velvyslanec.

Indická vláda a velká část místní společnosti silně podporuje V. Putina, uvádí portál aljazeera.com. Hashtagy podporující Rusko a jeho prezidenta, jako #istandwithrussia a #IstandWithPutin, byly na sociálních sítích velmi populární.  Indická vláda navíc ukázala, že kvůli válce s Ukrajinou není ochotna zkazit své silné vazby s Ruskem. Dosud nejvýznamnějším gestem bylo odmítnutí Indie podpořit rezoluce OSN odsuzující ruskou invazi.

Somdeep Sen z univerzity v dánském  Roskilde  tuto podporu Rusku vysvětluje četnými příklady z historie 20. a 21. století, včetně dob SSSR.   „Indie chce udržovat pozitivní vztahy s Ruskem, protože potřebuje podporu Moskvy při řešení jejích územních konfliktů se svými sousedy, zejména s Čínou. Chtějí se také nadále těšit z ekonomické a vojenské podpory Ruska. Navíc, protože Rusko v OSN mnohokrát podporovalo Indii v otázkách, jako je Kašmír, mnoho Indů nyní cítí vděčnost,“ píše odborník.

„To vše neznamená, že Indie bude nadále podporovat Rusko, ať udělá cokoli. V posledních letech Nové Dillí rychle posílilo své vazby se Západem a brzy může být příliš nákladné udržovat své tradiční vazby s Moskvou. Pokud se Rusům nepodaří vybojovat rozhodující vítězství nad Ukrajinou nebo bude pro ně obtížné udržet si svůj ekonomický a vojenský vliv v Asii kvůli sankcím, indická vláda může cítit potřebu revidovat svůj postoj k Putinovi.  Nicméně alespoň prozatím by nikoho nemělo překvapit, že Indie stojí na straně Ruska a podporuje Putina, “upozorňuje Somdeep Sen.

Připomeňme , že letos v lednu. Indie zahájila práce na nasazení prvního pluku systémů S-400 „Triumph“ zakoupených od Ruska, k završení by mělo dojít začátkem dubna. Celkově má Indie v úmyslu nasadit pět pluků S-400 zakoupených od Ruska.  Kromě toho Rusko navrhlo, aby Indie společně vyvinula nový tank založený na platformě T-14 Armata. Stojí za zmínku, že na posledním indicko-ruském summitu Indie podepsala dohodu s Ruskem o puškách AK-203 .  Začátkem tohoto roku   Indie také  projevila zájem o ruský lehký Sprut-SDM1.  

V září 2021 indický premiér Narenda Modi řekl, že Indie pomůže Rusku s rozvojem Severní mořské cesty a udělá z ní mezinárodní obchodní tepnu.

vaševěc.cz