Džihád na Západ nepatří
Džihád na Západ nepatří
napsal(a) Guy Millière 24. února 2025
Překlad původního textu: Jihad Must Have No Place in the West
Překlad: Libor Popovský
Novoroční džihádistický útok v New Orleansu, při němž americký konvertita k islámu Shamsud-Din Jabbar zavraždil 14 lidí, by neměl nikoho překvapit. Na mnoha amerických univerzitách profesoři už léta otevřeně podporují radikální islám, nazývají Hamás osvobozeneckým hnutím, podporují terorismus, projevují nenávist k USA a vymývají studentům mozky. Radikální imámové v mnoha amerických mešitách rozdmýchávají ve svých věřících nenávist k Židům, vyzývají je k jejich vraždění a snaží se legitimizovat džihád. Na snímku: Policejní vyšetřovatelé u pick-upu, který terorista použil při svém útoku v New Orleansu 1. ledna 2025. (Foto: Matthew Hinton / AFP prostřednictvím Getty Images)
Novoroční džihádistický útok na ulici Bourbon Street v New Orleans, při němž americký konvertita k islámu Shamsud-Din Jabbar zavraždil 14 lidí, by neměl nikoho překvapit.
Nebylo to poprvé, kdy džihádista ve Spojených státech nebo v Evropě zaútočil s použitím auta v rámci tzv. automobilového džihádu (anglicky vehicular jihad). "Islámský stát (ISIS) k tomuto druhu džihádu v roce 2010 své stoupence "vyzval" a doporučil, aby se k vyvolání "maximálního krveprolití" používal nejlépe na místech "pouze pro pěší".
Seznam džihádistických útoků v USA najdete na konci tohoto článku v dodatku č. 1. Zde jmenujme alespoň teroristické útoky 11. září 2001, pumový útok na Bostonský maraton, vraždy ve Fort Hoodu a útok v New Orleansu.
V Evropě došlo nejméně k 15 útokům automobilového džihádu, z toho dva se odehrály na vánočních trzích v Německu; jeden ve francouzském Nice 14. července 2016 a další ve Francii, Španělsku, Velké Británii a Švédsku. V Evropě došlo také k bezpočtu útoků džihádistů bez použití auta, mimo jiné k útokům v londýnském metru v roce 2005, k vyvraždění redakce francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo, k teroristickým útokům v Paříži v listopadu 2015 – nejvíce lidí tehdy zemřelo při masakru v koncertním sále Bataclan (viz dodatek č. 2).
V Izraeli jsou džihádistické útoky s použitím vozidel, raket a dronů, nastražených bomb, střelných zbraní, nožů a kamenů na denním pořádku už více než 100 let. Jen v roce 2024 došlo podle údajů Národního direktoriátu veřejné diplomacie, který spadá pod Úřad izraelského premiéra, k téměř 20 000 teroristických útoků.
Při každém džihádistickém útoku reagují média hlavního proudu stejně – útok popíšou jako "hrůzostrašný" a často jej označí jako "ohavný a zbabělý". "Média zveřejňují svědectví jejich sousedů, kteří o teroristech hovoří jako o milých a klidných lidech, nebo napíší, že trpí nějakou duševní poruchou nebo že jednali pod vlivem drog. Komentátoři je popisují jako "radikalizované", aniž by použili slovo "islám". O tom, že útoky jsou džihádistické, se hovoří jen zřídka, nebo jen krátce. Pak se až do dalšího džihádistického útoku na všechno zapomene.
Radikální islám ale "nezapomíná". Je téměř všude a každý den a každou minutu je v ofenzivě.
Úřady a média zemí Západu jako by se vždy vyhýbaly třem podstatným věcem: poctivosti (sdělovat veřejnosti všechna fakta), prevenci a potřebě tvrdých opatření.
Když už jsme u té prevence, Bidenova administrativa od ledna 2021 vpustila do Spojených států amerických 10,8 milionu neprověřených ilegálních imigrantů, včetně nejméně 1,7 milionu ilegálních imigrantů, kteří byli při nezákonném překročení americké hranice zpozorováni, ale nebyli zadrženi. Zpráva Soudního výboru Sněmovny reprezentantů USA (House Judiciary Committee) ze srpna 2024 uvádí, že na hranicích bylo zadrženo 375 ilegálních imigrantů uvedených na vládním seznamu hledaných teroristů a několik jich bylo vpuštěno do země.
Zpráva také konstatuje, že "hrozba teroristického útoku v USA raketově vzrostla". Například "nadnárodní zločinecká organizace" Tren de Aragua, která vznikla ve venezuelských věznicích, se již etablovala v nejméně 18 amerických státech a v kriminálním podsvětí je považována za "významného hráče".
Pro Bidenovu administrativu nebyl boj proti terorismu nikdy prioritou. Místo teroristů se zaměřovala raději na římské katolíky účastnící se tradiční latinské mše, rodiče protestující proti mužům v dámských šatnách, demonstranty proniknuvší do Kapitolu 6. ledna 2021, a "bílé supremacisty", které prezident Joe Biden nazval "největší teroristickou hrozbou" pro národ.
26. srpna 2022 označil Biden v Bethesdě ve státu Maryland svého hlavního nepřítele – "MAGA republikány" – za "hrozbu pro naši demokracii" a za nebezpečné lidi, kteří se uchylují k "politickému násilí". O násilných protestech a nepokojích rozpoutaných hnutím Black lives matter po smrti George Floyda v létě 2020, při nichž výtržníci zničili majetek v hodnotě nejméně dvou miliard dolarů a zabili několik lidí (například zde, zde a zde) se samozřejmě vůbec nezmínil.
Bidenova administrativa zveřejnila 12. prosince 2024 Národní strategii boje proti islamofobii a protiarabské nenávisti a oznámila, že "vzrostl počet výhrůžek vůči americkým muslimským a arabským komunitám" a že "muslimští a arabští studenti, pedagogové a zaměstnanci čelí násilí, diskriminaci, nenávisti, obtěžování, šikaně a on-line útokům." Stalo se tak po měsících protestů podněcujících nenávist vůči Izraeli a Židům – ve velkých amerických městech a na univerzitních kampusech, kde bylo židovským studentům a profesorům vyhrožováno a někdy byli i napadeni (jako například zde, zde a zde).
Na mnoha amerických univerzitách stálí profesoři již léta otevřeně podporují radikální islám, nazývají Hamás osvobozeneckým hnutím, podporují terorismus, dávají najevo svou nenávist vůči Spojeným státům a vymývají studentům mozky. Radikální imámové v mnoha amerických mešitách rozdmýchávají ve svých věřících nenávist k Židům, vyzývají je k jejich vraždění Židů (zde, zde a zde) a snaží se legitimizovat džihád.
Neworleanská mešita Masjid Bilal, kterou navštěvoval terorista Shamsud-Din Jabbar, vydala 1. ledna 2025 prohlášení, v němž nabádá věřící, aby nemluvili s policií a odkázali každého, kdo by se jich na něco ptal, na Islámskou společnost velkého Houstonu (Islamic Society of Greater Houston) a Radu pro americko-islámské vztahy (CAIR, Council on American–Islamic Relations). Spojené arabské emiráty přitom označily CAIR za teroristickou organizaci a výkonný ředitel CAIR prohlásil, že byl 7. října 2023 šťastný....
Přesto s CAIR Bidenova administrativa několikrát konzultovala své postoje k antisemitismu.
Je štěstí, že džihádistických teroristických útoků není ve Spojených státech více, situace v USA není naštěstí tak smrtící jako v západní Evropě.
Novinářka Melanie Philips poznamenala, že džihádistickým útokům se média často věnují jen krátce, protože "západní establishment odmítá uznat, že islámský radikalismus má kořeny v islámské teologii." Příliš mnoho příslušníků západních elit "papouškuje tvrzení, že islám je 'náboženství míru'" a opomíjejí to, že dějiny islámu jasně ukazují, že se jedná o "náboženství války a dobývání" a že "věřící muslimové považují doslova za svou náboženskou povinnost dobýt a islamizovat neislámský nebo nedostatečně islámský svět". Hrůzostrašné výsledky této politiky dnes vidíme všichni.
Politickému islámu, podpoře islámského terorismu a podněcování k džihádu – islámské svaté válce – se musíme postavit na odpor a musíme je porazit.
Džihád na Západ nepatří. Doufejme, že se Trump s jeho existencí v USA a v Evropě nikdy nesmíří.
Dr. Guy Millière je profesor Pařížské univerzity a autor 27 knih o Francii a o Evropě.
Dodatek č. 1: Spojené státy americké
Džihádistické útoky s použitím auta: 28. listopadu 2016: Somálský uprchlík Abdul Razak Ali Artan zranil svým vozem na nádvoří Ohijské státní univerzity v Columbusu 13 lidí. 31. října 2017: Uzbek Sayfullo Habibullaevic Saipov, který přísahal věrnost ISIS, najížděl pronajatým pick-upem u parku Hudson River Park na Dolním Manhattanu do cyklistů a běžců a 8 lidí zavraždil a 13 jich zranil. 21. května 2024: Pákistánský imigrant Asghar Ali zařval "Zabiju všechny Židy" a pokusil se přejet autem ortodoxní židovské děti a rabína před brooklynskou školou – naštěstí nedošlo k žádným ztrátám na životech.
Džihádistické útoky bez použití auta: 5. listopadu 2009: Major Armády Spojených států amerických Nidal Hasan zastřelil na vojenské základně Fort Hood 13 lidí a více než 30 dalších zranil.
Od roku 2000 došlo ve Spojených státech amerických k bezpočtu smrtících džihádistických útoků, které si vyžádaly tisíce mrtvých. Patří mezi ně teroristické útoky 11. září 2001 (útok na Světové obchodní centrum v New Yorku a na Pentagon ve Washingtonu, D.C., při němž bylo zavražděno téměř 3 000 lidí a 6 000 zraněno, odhaduje se, že později v důsledku těchto útoků onemocnělo 17 000 záchranářů), pumový útok na Bostonský maraton 15. dubna 2013, útok sekerou v Queensu 23. října 2014, útok v hale Curtis Culwell Center v texaském Garlandu během výstavy karikatur nazvané Nakresli Mohameda ('Draw Muhammad'), útok na dvě vojenská zařízení v Chattanooze v Tennessee 16. července 2015, útok v San Bernardinu 2. prosince 2015, masová střelba v gay nočním klubu v Orlandu na Floridě 12. června 2016 a pumové útoky v New Yorku a New Jersey 17.–19. září 2016. 12. srpna 2022 byl během veřejné přednášky v Chautauqua ve státě New York velmi vážně pobodán britský spisovatel Salman Rushdie.
Dodatek č. 2: Evropa
Džihádistické útoky s použitím auta: Francie, 14. července 2016: Tunisan Mohamed Lahouaiej-Bouhlel vjel nákladním autem na Anglickou promenádu v Nice, kde lidé oslavovali Den Bastily – zmasakroval 86 lidí a 434 jich zranil. Německo, 19. prosince 2016: Žadatel o azyl z Tuniska Anis Amri vjel ukradeným kamionem na vánoční trh na berlínském náměstí Breitscheidplatz – zmasakroval 12 lidí a 56 jich zranil. Španělsko, 17. srpna 2017: Maročan Younes Abouyaaqoub najel dodávkou do chodců na barcelonské promenádě La Rambla – zavraždil 13 lidí a 130 dalších zranil. Švédsko, 7. dubna 2017: Uzbek Rakhmat Akilov unesl kamion a projel s ním davem lidí jdoucích po stockholmské pěší zóně Drottninggatan – 5 lidí zmasakroval a 14 zranil. Velká Británie, 14. srpna 2018: Súdánec Salih Khater najel u Westminsterského paláce v Londýně svým autem do lidí – zranil 3 lidi. Německo: 20. prosince 2024: Taleb Al Abdulmohsen vjel pronajatým SUV na magdeburský vánoční trh – zmasakroval 6 lidí (z toho 4 ženy a jeden 9letý chlapec) a nejméně 299 dalších zranil. Vrah je občan Saudské Arábie, kterému byl v Německu poskytnut azyl.
Džihádistické útoky bez použití auta: Španělsko, 11. března 2004: Šest islámských teroristů umístilo bomby na madridském vlakovém nádraží Atocha a ve vlacích vyjíždějících z této stanice – zabili 200 lidí a přibližně 2 500 jich zranili. Velká Británie, 7. července 2005: Čtyři islámští teroristé (tři synové pákistánského imigranta narození v Británii a konvertita narozený na Jamajce) provedli čtyři sebevražedné útoky zacílené na cestující londýnské veřejné dopravy během ranní dopravní špičky – celkem zavraždili 52 lidí a 770 zranili. Belgie, 22. března 2016: Šest islámských teroristů provedlo koordinované teroristické útoky v Bruselu a v jeho okolí – zavraždili 32 lidí a 340 zranili. Velká Británie, 22. května 2017: Britský občan libyjského původu Salman Abedi spáchal sebevražedný atentát u haly Manchester Arena (dnes AO Arena) po koncertu zpěvačky Ariany Grande – zavraždil 22 lidí a 1 017 jich zranil. Německo, 23. srpna 2024: V Solingenu ubodal islámský terorista k smrti 3 lidi a 8 jich zranil.
Nejvíce byla islámským terorismem postižena Francie: 19. března 2012 zavraždil zločinec alžírského původu Mohammed Merah na školním dvoře židovské školy v Toulouse rabína a tři děti. Předtím zavraždil v Montaubanu dva francouzské vojáky v uniformách mimo službu. 7. ledna 2015 zaútočili dva muslimští bratři alžírského původu Saïd a Chérif Kouachiovi na redakci francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo – 12 lidí zavraždili a 11 zranili. O dva dny později, 9. ledna 2015, zaútočil Amedy Coulibaly na pařížský košer supermarket, kde zavraždil 5 lidí a 9 zranil. 26. června 2015 sťal Yassin Salhi svého zaměstnavatele Hervého Cornaru v městečku Saint-Quentin-Fallavier. 13. listopadu 2015 provedli islamističtí teroristé v Paříži celkem šest útoků střelnými zbraněmi a čtyři sebevražedné pumové útoky (nejvíce obětí si vyžádal útok na koncertní sál Bataclan) – celkem zavraždili 130 lidí a 416 jich zranili. 26. července 2016 byl ve svém kostele v Saint-Étienne-du-Rouvray dvěma islamisty zavražděn katolický kněz Jacques Hamel. 4. dubna 2017 imigrant z Mali Kobili Traore mučil a zavraždil francouzskou židovku a lékařku v penzi Sarah Halimi. 23. března 2018 žena severoafrického původu Yacine Mihoub zavraždila 85letou francouzskou židovku Mireille Knoll, která přežila holokaust. 16. října 2020 čečenský žadatel o azyl Abdoullakh Aboujezidovič Anzorov sťal v Éragny středoškolského učitele Samuela Patyho. 13. října 2023 ubodal na střední škole Gambetta-Carnot v Arrasu imigrant ingušského původu Mohammed Mogouchkov středoškolského učitele Dominique Bernarda.
|