Jdi na obsah Jdi na menu
 


Žonglování

18. 6. 2020

Žonglování

 

   Nikdo už nezjistí, jak se vlastně přihodilo, že v čele států byla řada politiků nahrazena žongléry. To, že k této proměně skutečně došlo, lze doložit na mnoha příkladech. Způsob, jakým se dnes zachází se slovy, jako je stát, národ či suverenita, nelze nazvat jinak než žonglováním.

   Na jedné straně jsme ujišťováni, že v globalizovaném světě se státy už dávno přežily, lpění na jakési suverenitě je jen záminkou k vyhrocování konfliktů a hlásit se k národu je neklamný příznak úchylky, které se učeně říká xenofobie. 

   Ti sami politici, kteří jsou ochotni považovat zmíněná slova za harampádí, jež brání rozpoznat, kde jsou naše skutečné, opravdové, prostě ty úplně nejvyšší hodnoty, se náhle stávají skalními stoupenci národního státu a jeho suverenity, když se to jim, anebo těm, jejichž  radám pozorně naslouchají, zrovna hodí.

   Naučili se žonglovat podle zeměpisných souřadnic. Naprosto vše, co přichází z bližšího či vzdáleného východu, je ohrožením naší státnosti, která je pro nás pro všechny posvátná. Abychom se nestali „nesvéprávným národem, který na to doplatí“, volají tito politici, musíme být v každém okamžiku připraveni vést (zatím jen diplomatickou) válku.

   Podle těch samých politiků nás nemůže ani náhodou nijak ohrozit cokoliv, co přichází z bližšího či vzdálenějšího západu. Oživují se plány na povinné přijímání cizích migrantů? To může vadit jen někomu, kdo věří v zastaralý koncept národa. Připravuje se zadlužení našeho státu na příštích třicet let? Solidarita má přece přednost před nějakým pochybným zájmem vlastní země. Staneme se na pokyn zvenčí plátci nových daní? Zapomeňme na dobu, kdy výběr daní byl jedním ze znaků suverenity.

   Jak podezřele dnes znějí slova britského konzervativního myslitele Rogera Scrutona, který psal o tom, že Poláci, Češi a Maďaři se připojili k Evropské unii v domnění, že tím svoji národní svrchovanost posílí, nikoliv ztratí.

   Dokáže-li politik na to vše zapomenout a vhodně žonglovat s těmi správnými slovy, může to dotáhnout hodně vysoko. Třeba až pod sám vrcholek šapito.

 

Prof. J. Keller

Přišlo e-poštou

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář