Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zlozvyk politiků

20. 10. 2019

 

 

   Politici evropského i našeho formátu mají nepochybně spoustu báječných předností, ale musíme si přiznat, že mají také jeden zlozvyk. Spočívá v tom, že dělají přesný opak toho, co říkají. Je to sice jen taková drobnost, přece to však trochu kazí dojem.

   V případě migrace už nějakou dobu tvrdí, že znají řešení a že je lze  shrnout do tří bodů. Řešit problémy tam, kde vznikají, lépe chránit vnější hranice, urychlit vyhošťování těch, kdo nemají nárok na azyl.

   Pokud by mysleli vážně bod číslo jedna, museli by se zcela jinak postavit například k nejnovější vojenské agresi Turecka. To, co provádějí naši turečtí bratři ve zbrani, zadělává na novou masovou vlnu migrace. Destabilizuje to i zbytky jedné z klíčových oblastí Předního východu a uvolňuje stavidla dalšímu přílivu uprchlíků.

   Reakce evropských i našich politiků vůbec neodpovídá vážnosti situace. Omezili se na plytké fráze odsuzující další z tureckých vpádů. Porušení chatrných zbytků mezinárodního práva je přitom zcela evidentní. To, že ze strany EU nenásledovaly žádné konkrétní sankce, je důkazem, že politici nejsou schopni řešit problémy tam, kde vznikají. 

   Pouhými řečnickými cvičeními jsou také sliby o tom, že Evropská unie bude lépe chránit své vnější hranice. Ve skutečnosti je vyvíjen obrovský tlak na těch málo evropských politiků, kteří odmítají rezignovat před koordinovaným postupem převaděčských mafií a některých neziskových organizací. Pokud dojde k nové vlně migrace, opět zjistíme, že Evropa žádné chráněné vnější hranice ve skutečnosti nemá.

   A máme zde třetí bod – ujišťování o urychleném vyhošťování těch, kdo nemají nárok na azyl. Institut strpění cizinců třetích zemí, který prosazuje Soudní dvůr EU a který se chystá přijmout Česká republika, nejenže vyhošťování zkomplikuje, ale ještě zvětší prostor k manévrování těm, jejichž žádost o azyl byla zamítnuta. A to i v těch případech, kdy se jedná o těžké zločince, o lidi nebezpečné státu a společnosti. 

   Těžko se zbavit dojmu, že ochota dělat pravý opak toho, co se lidem slibuje, je hlavní, ne-li dokonce jedinou kompetencí, kterou musí politik evropského formátu bezpodmínečně ovládat.

Prof. J. Keller

Přišlo e-poštou

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář