Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zeman – Ano, Rychetský chce na Hrad. Máte o něm špatnou představu

15. 3. 2021

Zeman – Ano, Rychetský chce na Hrad.

Máte o něm špatnou představu

15.03.2021 15:56

 

Šéf Ústavního soudu hodlá podle Miloše Zemana usilovat o kandidaturu na Hrad. Prezident je o tom přesvědčen i na základě nedávno rozhodnutí Ústavního soudu a souhlasí s názorem ministryně spravedlnosti. V reakci na dotazy čtenářů serveru ParlamentníListy.cz se Zeman vyjádřil k majetkovým nárokům Lichtenštejnů, ruské vakcíně Sputnik či premiéru Babišovi.

 

Foto: Hana Brožková

 

Prezident Miloš Zeman opět odpovídal na dotazy čtenářů ParlamentníchListů.cz. Zodpověděl opět hned několik otázek na veřejně atraktivní témata. Prezident republiky tímto unikátním způsobem napřímo komunikuje s občany již od roku 2013, kdy nastoupil do úřadu.

 

Čtenáři se hlavy státu ptali na situaci kolem BIS, na šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského, který nakonec státní vyznamenání od prezidenta nedostane. Mezi tématy otázek a odpovědí se objevil i názor na Andreje Babiše, ruskou vakcínu Sputnik V a padl i dotaz, zda Zeman plánuje napsat pokračování úspěšné knihy Jak jsem se mýlil v politice.

 

Názor Miloše Zemana na nákup ruské vakcíny proti covidu-19 je známý, v reakci na čtenářskou otázku podotkl, že účinnost Sputniku V je stejně vysoká, jako u vakcíny od společnosti Pfizer/BioNTech.

 

„Tak za prvé, moje důvěra ve Sputnik je pouze reakcí na důvěru, kterou vůči této vakcíně vyjadřují nejrůznější erudovaní epidemiologové. Vím, že se třeba premiér Orbán nechal naočkovat čínskou vakcínou, vím, že Sputnikem se očkují miliony lidí a vím, že tato vakcína má úspěšnost 92 procent, což je mimochodem přesně totéž jako Pfizer,“ reagoval Miloš Zeman.

 

Dalšího čtenáře zajímal názor prezidenta na Andreje Babiše ve smyslu, zda také není „vyhořelý“ jako ministr Blatný, což Zeman nedávno řekl v Partii na Primě. Podle prezidenta nelze Blatného s Babišem srovnávat. Premiérovi prý nicméně doporučil, aby více spal.

 

„Myslím si, že míra vyhořelosti je velmi odlišná. Někdy radím panu premiérovi, aby déle spal, protože tím si bude svoje životní síly lépe uchovávat. Pokud ale jde o pana ministra Blatného, tam jsem uvedl dva základní argumenty. Opakuji tedy ještě jednou: Za prvé nemá manažerské zkušenosti, což Andrej Babiš bezesporu má. A za druhé, není epidemiolog, ale dětský lékař,“ konstatoval prezident.

 

 

Jiná otázka se týkala nedávného zásahu Ústavního soudu vedeného Pavlem Rychetským do českého volebního systému. Čtenářka se na věc ptala s dovětkem, že krok Rychetského soudu jí nepřipadá jako pomoc k vládě lidu.

 

„Sdílím názor ministryně spravedlnosti Marie Benešové, která spojila tento krok s úsilím Pavla Rychetského státi se prezidentem České republiky. Až dosud by mi to nevadilo, ale vzhledem k tomu, že tímto krokem Pavel Rychetský podle mého názoru poškodil Českou republiku, což jsem projevil i odnětím státního vyznamenání, tak si myslím, že Marie Benešová má pravdu,“ uvedl Zeman

 

Pavla Rychetského se týkala i následná otázka čtenářky PL. Ta vytýkala prezidentovi, že rozhodnutí neudělit Rychetskému státní vyznamenání po zásahu do volebního systému může být přehnané. „Prymulovi jste také udělil vyznamenání, i když sám porušil pravidla, která nařídil,“ dodala čtenářka našeho serveru.

 

„Musíte rozlišovat míru zavinění. Něco jiného je přijít do uzavřené restaurace bez roušky a na druhé straně mít velkou zásluhu na potlačení první vlny epidemie a něco jiného je nabourat český politický systém v době volební kampaně,“ míní.

 

Odmítá i představu, že odpovědnost za rozhodnutí leží na celém soudu, nikoli pouze na jeho předsedovi. „Vaše představa, že Pavel Rychetský je jeden z patnácti ústavních soudců, je naprosto lichá, protože je známo, že vyvíjel výrazný tlak, aby právě tento jeho návrh byl prosazen,“ řekl na dotaz Miloš Zeman.

 

Čtěte rozhovor PL s prezidentem republiky:

 

     

    Zeman pro PL: Vyhodit Blatného. Může za mrtvé, blokuje Sputnik. Varuji Babiše

 

Přišel i dotaz na Donalda Trumpa a jeho chování po prohraných prezidentských volbách. „Za prvé, k Trumpovi mě přirovnávali jiní. Za druhé, jako každý politik i Donald Trump udělal věci pozitivní, což byla například jeho podpora Izraele, a udělal i věci negativní. Veřejně jsem kritizoval jeho plán stažení aliančních jednotek z Afghánistánu jako zbabělost. A byli to američtí, nikoli čeští voliči, kteří rozhodli o jeho osudu,“ reagovala hlava státu.

 

Jednoznačná reakce od prezidenta přišla na otázku k majetkovým nárokům Lichtenštejnska v České republice. Čtenář připomínal některá historická fakta svědčící o tom, že v kritickém období českých dějin po nástupu a rozpínání nacismu se příslušníci rodu Lichtenštejnů v řadě případů přidali na stranu německých nacistů. Dokonce jim i finančně přispívali.

 

Lichtenštejnsko nedávno podalo na Českou republiku stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva. Postoj prezidenta je v této věci zcela jasný. „Chce-li Lichtenštejnsko přátelské vztahy s Českou republikou, mělo by se svých majetkových nároků vzdát,“ sdělil Zeman svůj postoj.

 

Přišla i otázka na fungování Bezpečnostní informační služby (BIS), kde se tazatel kriticky ptal, jestli tuto tajnou službu vůbec někdo řídí, a zda spíše nepracuje pro Spojené státy americké.

 

„Četl jsem například od bezpečnostního analytika Jana Schneidera nebo od novináře Ivana Hoffmana názor, že BIS je pobočka CIA. Já bych si přál, aby to byla národní česká tajná služba,“ odpověděl na čtenářský dotaz prezident.

 

Závěrečná zodpovězená otázka byla na zcela jiné téma. Konkrétně šlo to, jestli hlava státu plánuje pokračování nebo rozšíření své knihy Jak jsem se mýlil v politice s tím, že od napsání uplynula řada let a jistě by bylo čím navázat.

 

„Mám sice dojem, že už jsem řekl všechno, co jsem chtěl říci, ale zrovna Vera Renovica z Blesku chce ve spolupráci se mnou napsat další knihu. Rád jí k tomu dám podklady, pokud mě o ně požádá,“ prozradil Miloš Zeman plán deníku Blesk na novou knihu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář