Jdi na obsah Jdi na menu
 


Západ vyhrožuje a dává ultimátum Srbsku

27. 12. 2022

Západ vyhrožuje a dává ultimátum Srbsku

27.12.2022 09:33

Podle neoficiálních zdrojů dostal srbský prezident Aleksandar Vučić dopis od velvyslanců západních zemí s ultimátem týkajícím se vývoje situace v tzv. Republice Kosovo. Podle obsahu má prezident 24 hodin na odstranění barikád na severu země. Autory dopisu jsou podle médií velvyslanci Velké Británie, Spojených států, Itálie, Francie a Německa.

Pokud nebude ultimátum splněno, bude kosovský premiér Albin Kurti připraven použít sílu proti Srbům žijícím na severu odštěpenecké provincii, uvedla Pink TV.

V noci se uskutečnilo naléhavé jednání prezidenta, premiéra a náčelníka generálního štábu Srbska.  Vučić vyslal v neděli večer velitele armády na hranici s Kosovem, informoval generál Milan Mojsilović.

"Situace je tam komplikovaná a složitá," řekl velitel srbské armády v nedělním rozhovoru pro místní zpravodajskou stanici Pink TV, kterou citovala France 24. "Vyžaduje přítomnost srbské armády podél administrativní linie v nadcházejícím období," dodal. Termín administrativní linie použil pro „hranici“ mezi Srbskem a Kosovem.

Srbsko ztratilo kontrolu nad provincií  po vojenské agresi NATO v roce 1999 a odmítá uznat deklaraci nezávislosti kosovských Albánců v roce 2008. V Kosovu, které má asi 1,8 milionu obyvatel, žije zejména na severu téměř 120 000 lidí. Srbové. 

Podotkněme, že samozvané orgány tzv. Republiky Kosovo s podporou Západu jednají v rozporu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN č. 1244.

Je nepochybné, že v současném protisrbském postoji západních států hraje roli také skutečnost, že Srbsko se odmítá připojit k protiruským sankcím.

Juan Urbach

vaše věc.cz