Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vojislav Šešelj - Vracím se pro pomstu

5. 12. 2022

Vojislav Šešelj.Vracím se pro pomstu

Michael Jambajev, Ph.D.

 

Dnes přiletí do Bělehradu vůdce srbských radikálů...

Vojislav Šešelj se vrací do Srbska z vězení haagského tribunálu (ICTY), kde byl nelegálně držen 4300 dnů.

 

Připomeňme , bezprostředně po obvinění, která byla v Haagu vznesena proti němu, Šešelj v únoru 2003 koupil letenku a odletěl do Haagu dobrovolně, s cílem osobně dokázat svou nevinu.

"Byl bych velmi smutný, pokud by tento světový cirkus proběhl bez mého přímého účinkování. Už se nemůžu dočkat, až se dostanu do Haagu, co možná nejdříve a jakýmkoli způsobem. Smyslem mého života není umřít tiše v posteli, ale vykonat nějakou důležitou práci, na které budou vzpomínat generace. Haag je pro to ideální případ," taková byla jeho slova, která Šešelj pronesl v rozhovoru pro bělehradskou "Politiku" poté, co proti němu byla 14.února 2003 v u haagského tribunálu vznesena obžaloba.

 

Carla del Ponte ve své slavné knize (Lov na válečné zločince – pozn.překlad.) napsala, že jí zesnulý bývalý srbský premiér Zoran Djindjić řekl: "Vezměte si Šešelja a nevracejte nám ho." Nyní Del Ponte, která sepisovala obvinění proti Šešeljovi, odmítá komentovat jeho propuštění, i když je pouze formální a "dočasné".

 

Před odletem do Nizozemska v roce 2003 vydal Šešelj prohlášení, že odchází do Haagu, aby "zničil Tribunál, který je americkou zbraní namířenou proti Srbům." "Rozsekám ho na kousky a z Haagu se vrátím jako vítěz," řekl Šešelj na letišti v Bělehradě. Před tím na mnohatisícovém shromáždění v Bělehradě lídr Srbské radikální strany oslovil publikum: "Jedu do Haagu reprezentovat více než 10 tisíc dobrovolníků Srbské radikální strany - hrdiny Srbska a bojovníky za svobodu. Nevydávejte jim další Srby, nevydávají jim ani Radovana Karadžiće ani Ratka Mladiće!“ Tehdy jeho bývalý kolega a zároveň místopředseda Srbské radikální strany (SRS) Tomislav Nikolić řekl: "Dnes Srbsko se strachem a hrdostí doprovází svého bojovníka do nové bitvy. Vojislav se utká s nepřáteli Srbů v Haagu."

 

Uběhlo víc než 11 roků. Tomislav Nikolić dávno zradil svého "vojvodu", Karadžiće a Mladiće vydal podle Tribunálu. A Šešelj, i když těžce nemocen, se vrací, vrací se jako vítěze! Lídr SRS prodělal nemoci a hladovky, ale zlomit ho nedokázali.

 

25. března 2003 v Haagu Šešelj řekl, že je nevinný. Ale samotný "soud" začal teprve 7. 11. 2007(!). Soud se mu snažil vnutit svého advokáta, ale Šešelj zahájil bezprecedentní protestní hladovku, která přitáhla pozornost světových osobností veřejného života různých politických názorů, a tak mu „soud“ ustoupil.

 

V červenci 2009 byl odsouzen k 15 měsícům vězení za "pohrdání soudem", a opakovaně za to samé v únoru 2010.

 

Prokuratura v březnu 2012 žádala pro vůdce SRS 28 let vězení.

 

Šešelje stejně jako mnoho dalších vězňů za haagskými vězeňskými zdmi pronásledují nemoci. Byl mu implantován kardiostimulátor. Po tom měl víc než podivné infarkty, které mnozí spojovali s vnějším vlivem na koronární přístroj. V letošním roce mu on byly diagnostikovány příznaky rakoviny, která byla formálním důvodem jeho "dočasného propuštění do lékařského ošetření."

 

Na tuto sobotu již byl v Bělehradě oznámen uvítací mítink s Vojislavem Šešeljem, na kterém bude konečně moci přímo oslovit své lidi.

 

Hlavní srbští politici se shodují v názoru, že návrat vůdce SRS do Srbska nemůže destabilizovat zemi. Nicméně, místopředseda SRS Nemanja Šarović zdůrazňuje: "Návrat Šešelje nezpůsobí chaos nebo nepokoje v zemi, může destabilizovat pouze zrádný režim."

 

Určitě poznámka Šaroviće nejsou jen prázdná slova. Během komunikace se srbskými diplomaty 5. listopadu t.r. v haagském vězení řekl Šešelj sarkasticky: "Jestliže přijedu do Srbska, nebudu se zabývat svým zdravím! Všechny své síly nasměruji na pomstu." O tom v Bělehradě informovaly noviny "Blitz". Kromě toho podle stejných zdrojů vůdce SRS varoval, že na svobodě nebude dodržovat žádné jemu stanovené podmínky či nějaké jiné záruky, zejména ne záruky "prozápadní zrádné vlády v Bělehradě." Ve stejné době dala Srbská vláda záruky podmínek haagskému tribunálu k propuštění Šešelje. Mezi těmito podmínkami je pouze vyhýbání se kontaktům s potenciálními svědky (kteří ve skutečnosti neexistují!) a jeho vrácení zpět do Haagu na žádost soudu k vyslechnutí rozsudku.

 

Je také zajímavé, že Šešelj vlastní pouze jeden cestovní pas - pas Svazové republiky Jugoslávie, která již neexistuje ...

 

A zatím Srbové čekají "vojvodu Voja". Letadlo s ním by mělo v Bělehradě přistát dnes asi ve 13,00 místního času.

Novarepublika.cz