Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vladimír Dryml - Vláda na čele se signalistou

2. 3. 2023

Vladimír Dryml - Vláda na čele se signalistou

2.3.2023 16:15

 

Vláda na čele se signalistou Fialou sebrala zdravotnictví 14 miliard snížením platby za státní pojištěnce v situaci, kdy vše zdražuje. Snížila se tím dostupnost i kvalita péče. Jedním z následků je nejen oddalování operací, ale i nedostatek léků. Příčinou je zcela chybná finanční kalkulace ministerstev zdravotnictví a financí za poskytování péče i vzrůstající náklady na materiál a léky v situaci, kdy u nás inflace dosahuje 17 i více procent. Stížnosti a nářky pacientů je vůbec nezajímají, stejně jako ODS a celou pětikoalici.

Ministr, který si nechá vzít 14 miliard z resortu a navíc způsobí chybnou cenotvorbou nedostatek životně důležitých léků (a nejsou to jen antibiotika), by byl dříve rychle bez práce. Na to ale nemá náš signalista premiér Fiala odvahu ani koule, jak říkal Topolánek.

Nejsou to jen léky, ale i nedostatek kvalitního personálu a chybný systém vzdělávání lékařů i sester a systém odměňování.

Historické chyby v distribuci a výdeji léků i cenotvorbě se při odborném vyprázdnění ministerstva odkryly nyní v plné nahotě a to v souvislosti s energetickou krizí, inflací a přílivem více než půl milionu Ukrajinců.

Tlak zdravotních pojišťoven na cenu, vznik monopolu 4 hlavních distributorů s podivnými vazbami na některé lékárenské řetězce i nekompetentní vedení a kontrola SUKLU jsou další faktory. V případě výpadku výroby pak nikdo nemá dostatečné zásoby. Do tržního prostředí nutně musí vstoupit stát s formou finanční pomoci při skladování určitých objemů některých důležitých zásob léků, předvídatelnými a nákladům odpovídajícími úhradovými cenami a hlavně si musí ministr uvědomit, že nákupy se musí plánovat tak, jak plánují i výrobci, tj. asi na 1 rok dopředu.

Stát bohužel nic nenakupuje, nic neobjednává, negarantuje odběr a pak se diví, že léky jdou jinam. Navíc k tomu ještě přispívá tím, že nebrání reexportům a to i na Ukrajinu. Ministr nepočítal s nárůstem více než půl milionů Ukrajinců a respiračními onemocněními v zimě. Jako vlaštovka čeká na jaro. Na mimořádných předražených dovozech si mastí kapsu asi stejní hráči, jako při covidu s vazbami na ministerstvo a vládu. Ministr Stanjura by také měl uvážit, zda jeho poradce pro zdravotnictví je ten správný odborník.

MUDr. Vladimír Dryml

vicepresident Svazu pacientů ČR

vasevec.info