Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velké vítězství maďarského lidu

2. 2. 2024

Velké vítězství maďarského lidu

02. 02. 2024 - EB

V reakci na zprávu ve Financial Times z tohoto týdne o možnosti, že Evropská unie bude sabotovat maďarskou ekonomiku, pokud Viktor Orbán zablokuje pomoc Ukrajině, jeden z našich čtenářů, František Roháček, uvedl, že by to mohlo vést k opakování roku 1956. „S tím rozdílem, že tentokrát to bude EU, kdo použije armádu k nastolení ,demokracie‘ v Maďarsku.“ Dodal, že je to míněno jako nadsázka.

 

Se stejnou měrou nadsázky nabízíme začátek článku z Rudého práva ze dne 5. listopadu 1956 jako návod, co by mohly psát tiskové orgány Evropské unie po obnovení demokracie v Orbánově Maďarsku.

 

 

VELKÉ VÍTĚZSTVÍ MAĎARSKÉHO LIDU

 

Maďarská kontrarevoluce byla rozdrcena, vláda je opět v rukou dělníků a rolníků. Útok na socialistické vymoženosti pracujícího lidu byl odražen.

– Tato zpráva, které se v neděli roznesla rychlostí blesku po celé naší republice a stejně tak po celém světě, naplnila hlubokou radostí všechen náš pracující lid, jakož i pokrokové mírumilovné lidi ve všech zemích. V Košicích se lidé z radosti objímali na ulicích, když slyšeli o posledních událostech v Maďarsku z tlampačů místního rozhlasu, v závodech celé naší země, v nichž je nedělní provoz, i na ulicích měst a vesnic vládla radostná, bojovná nálada.

 

Od prvních dnů nástupu kontrarevoluce v Maďarsku sledovali naši lidé zprávy odtamtud docházející s neobyčejnou pozorností a starostlivostí. Ukázalo se, jak silná jsou pouta přátelství mezi naším a maďarským lidem; přátelství, které vyrostlo v uplynulých letech bratrské spolupráce obou zemí. Dělníci našich závodů, rolníci našich vesnic byli v myšlenkách stále se svými maďarskými přáteli a soudruhy, kteří stáli v těžkém zápase s nastupující kontrarevolucí.

 

Proto je dnes, kdy maďarský lid zvítězil, taková radost u nás.

 

 

Celý článek naleznete zde.