Jdi na obsah Jdi na menu
 


V zájmu demokracie

20. 2. 2020

V zájmu demokracie

 

   Spolek Milion chvilek pro demokracii vznikl koncem ledna 2018 a o měsíc později zahájil kampaň za odstoupení Andreje Babiše z funkce předsedy vlády. Zdůvodnil to kauzou Čapí hnízdo, jejíž šetření ještě nebylo ukončeno, a postupně rozšiřuje obvinění premiéra o další a další prohřešky.   

   Následujícího roku zahajuje hnutí kampaň proti ministryni spravedlnosti Marii Benešové. Zde mu nevadí minulost, podezřívá ji, že by mohla ohrozit stav justice svými budoucími rozhodnutími. Ve stejné době trhá předseda spolku na veřejném shromáždění před Pražským hradem text ústavy v průběhu kampaně proti prezidentovi republiky.

   V rámci boje za zdravou demokracii se předáci spolku scházejí s šéfy pravicových parlamentních stran a doporučují jim, jak mají postupovat, aby hnutí nepřehodnotilo svůj vztah také k nim. Koncem ledna 2020 mají schůzku se třemi místopředsedy sociální demokracie, aby sondovali, zda je strana ochotna jít proti svému koaličnímu partnerovi.

   O dva týdny později v souvislosti s volbou ombudsmana důrazně  upozorňují členy dolní komory Parlamentu, kterého z právoplatných kandidátů nemají do této funkce volit. Svoje doporučení doprovázejí pohrůžkou, že lidé vyjdou do ulic, pokud se budou chtít poslanci rozhodovat podle své vlastní vůle.  

   Jaká je bilance tohoto zvláštního způsobu boje za demokracii?  S výjimkou Senátu se terčem kampaní staly již všechny naše vrcholné politické instituce. Týká se to i celé vlády, neboť demise premiéra by znamenala její pád. Všem stranám byly již adresovány propozice, jak se mají chovat, pokud se také nechtějí ocitnout na černé listině spolku. Kampaně vedené prý v zájmu upevnění demokracie se mají rozšířit také na úroveň krajů. Jejich fungování bude podrobeno kontrole v rámci výjezdních inspekcí zaměstnanců spolku.

   Hnutí usilující o větší transparentnost demokracie odmítá prozradit, z jakých zdrojů a v jaké výši jsou placeni jeho funkcionáři. Zásadně se nevyjadřuje ani k tomu, zda prostředky na jeho tajném účtu pocházejí z domácích zdrojů, anebo přicházejí z ciziny. Patrně není v zájmu demokracie, aby veřejnost tyto informace měla.

 

Prof. J. Keller

Přišlo e-poštou

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář