Jdi na obsah Jdi na menu
 


V České republice byl natočen film Cena vítězství

9. 7. 2020

V České republice byl natočen film Cena vítězství

 

K  75. výročí vítězství ve 2. světové válce představilo společenské hnutí Nesmrtelný pluk v České republice film Cena vítězství. Jedná se o filmový příběh, který zachycuje vzpomínky lidí spojených jedním příběhem, příběhem boje o osvobození od fašismu během 2. světové války. 

 

Tatjana Jeremenko, dcera armádního generála Andreje Jeremenka, hovoří o osvobozovacích operacích jednotek 4. ukrajinského frontu v České republice. Místopředsedkyně Ostravského Ruského domu Tamara Galynina vzpomíná, jak drahý byl za války obyčejný cukr. Poté, co Irina Juržinova přežila těžkou blokádu Leningradu, stále vidí před očima zástup zajatých Němců, které někdo litoval, někdo jim hrozil pěstí a někdo na ně plival.

 

Účastníci pražského povstání roku 1945, Ludmila Hájková a Emil Šneberg, slavili vítězství na barikádách. Celá rodina Emila Šneberga byla na barikádách, a i když bylo 8. května podepsáno příměří, neopustila své pozice. Ludmila Hájková pracovala v polní nemocnici a starala se o zraněné Čechy i Němce. Nejsilnější vzpomínkou na Den vítězství bylo silné podání ruky sovětských osvoboditelů, které lidé vítali se slovy: „Sláva! Děkuji! “

 

Miroslav Klusák četl vzpomínky svého pradědečka, armádního generála Ludvíka Svobody, který velel 1. československému sboru. Novinář Andrej Fozikoš hovořil o svém příteli, válečném veteránovi Markovi Blumenthalovi, který osvobozoval Českou republiku v roce 1945.

 

Ve filmu zní hudba českého skladatele ruského původu Vadima Petrova. Film byl natočen za podpory dcery maršála Ivana Koněva Natalie Koněvové a festivalu Nový ruský film.


Olga Kondrashina

Přišlo e-poštou

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář