Jdi na obsah Jdi na menu
 


US plukovník - Na Ukrajině nastal bod zlomu

13. 10. 2022

US plukovník - Na Ukrajině nastal bod zlomu

Ruská pomsta za útok na Kerčský most byla zničující. S více než 300 raketovými útoky Rusko ochromilo téměř celou ukrajinskou infrastrukturu.

Douglas Macgregor

13. října 2022 - 02:20

 

Zasaženy však nebyly jen elektrárny, vodárny a podobně, ale také sídlo ukrajinské tajné služby SBU a německý konzulát v Kyjevě. Rekonstrukce infrastruktury by podle ukrajinských vládních kruhů trvala měsíce. V současné době je většina částí Ukrajiny bez internetu, elektřiny a fungujícího vodovodu.

 

Douglas Macgregor je bývalý plukovník armády Spojených států amerických, politolog, vojenský teoretik, autor a konzultant. 29. července 2020 jej prezident Donald Trump nominoval, aby nahradil Richarda Grenella jako velvyslance Spojených států v Německu. Nominaci však Senát nepotvrdil. Včera poskytl Macgregor Clayton Morris velmi zajímavý rozhovor.

 

Morris: Západní média, zejména dnešní Washington Post, popisují bombardování Ukrajiny jako bod obratu v této válce. (...) Jsme skutečně v bodě obratu a kam se obrací?

 

Macgregor: Je to bod obratu,  možná ne tak, jak navrhuje Washington Post (...) Promluvme si o vývoji tohoto konfliktu za posledních sedm měsíců. Válka není statická, ale neustále se měnící moře. I když si to nikdo na Západě nechce připustit, prezident Putin byl v posledních sedmi měsících extrémně opatrný při používání své vojenské síly. U většiny ruských pozemních sil na Ukrajině jsme nikdy neviděli více než 20 procent. A mnoho z pravidelných pozemních sil bylo také postupně stahováno po prvních čtyřech měsících poté, co byla ukrajinská armáda, kterou jsme několik let budovali, z velké části zničena.

 

To, co na Ukrajině v tuto chvíli stále existuje, je směs různých dobrovolníků, milice, některé spojenecké síly jako Čečenci, kubánští a kozáčtí dobrovolníci, kteří se ukázali jako velmi dobří bojovníci, plus žoldnéřské jednotky Wagner, které se také ukázaly jako velmi účinné v pozemních bojích. Ale skutečná ruská armáda se svými pravidelnými silami se z velké části stáhla. Vlastně jsem si myslel, že se vrátí na konci srpna, ale očividně padlo rozhodnutí, že ne. Podle mého názoru se v současné době v Kremlu děje to, že Putin a jeho poradci si uvědomují, že není šance tento konflikt ukončit jednáním. Pravděpodobně se ale této naděje držel i v dubnu, kdy jsme s Londýnem zakázali Zelenskému přijímat jakékoli kompromisy, jako je neutralita.

 

Nyní máme co do činění s jiným Ruskem. Teď jsme viděli, jak ve třech vlnách zasáhlo 202 raket různé cíle po celé Ukrajině. To je něco, co mohli dělat celou dobu. Mají své přesně naváděné zbraně stejně jako my. Tentokrát však nezasáhli jen takzvanou kritickou infrastrukturu, ale také ústředí tajné služby, organizace, která je notoricky zaneprázdněna zabíjením lidí a jejich nucením k nepřátelské palbě se zbraní v ruce a zapojováním se do získávání střelných zbraní, stejně jako analytická centra, ukazující, že bez jejich vědomí se nikde na Ukrajině nic neděje. Myslím, že jsme trochu ochutnali, co nás čeká na podzim. Předpovídám, že jakmile zem zamrzne, dojde k rozsáhlým ruským pozemním ofenzívám. Stane se to, co většina z nás na začátku války skutečně očekávala: maximální úsilí o úplné zničení ukrajinských sil.

 

Morris: Západní média se snaží vykreslit tyto nálety jako triviální. Ukrajině prý opravdu neubližují. Slyšel jsem to z některých propagandistických médií za posledních 24 hodin. Procházení dlouhým seznamem zasažených cílů mě přivádí k úžasu. Polské síly, které byly shromážděny k invazi do Ruska, byly zasaženy, zasaženy cíle NATO, SBU, tepelné elektrárny, z Ukrajiny v tuto chvíli prchají masy, protože nemají vodu,  nemají elektřinu, nemají internet. A západní média říkají, že útoky jsou irelevantní, Ukrajina je v pořádku. Co myslíš?

 

Macgregor: Biden nebo jeho poradci cítili povinnost ujistit Zelenského, že ho budeme nadále podporovat a poskytovat mu zboží. Žádná změna tam nebude. Zelenskij si zároveň vyprosil další protiletadlové zbraně, protože ruské raketové údery zničily 80 procent ukrajinské protivzdušné obrany. Pokud někdo naznačuje, že to bylo irelevantní, nezbývá než se podívat na vývoj a velmi rychle dojít k závěru: ach, to je špatně. Pan Zelenskij je v panice. Ukrajinci mají nyní bezpochyby vážné logické problémy s pohybem věcí po zemi. Najednou se Rusko rozhodlo, že už toho bylo dost – a opustit minulou nechuť.

Morris: Zpět k protiletadlovým systémům. Jak jste právě zmínil, Zelenskyj požádal o více těchto systémů. Zdá se, že USA chtějí vyhovět. (...) K čemu to bude pro Ukrajinu dobré? Prosím o vysvětlení, kdo by je obsluhoval. Byli by bez posádky nebo by se o ně postarali vojáci NATO? Ukrajinská armáda?

 

Macgregor:Tyto systémy většinou provozují tzv. smluvní partneři. Pravděpodobně půjde o Američany v civilu, kteří mají pracovní smlouvu s ukrajinskou vládou nebo jsou zaměstnáni v rámci některého z dalších mechanismů, které jsme zavedli. Mohlo by to být evropské. Tyto systémy však vyžadují dlouhou dobu školení, než je lze efektivně provozovat. O údržbě nemluvě. Něco, čemu se říká NASAMS, jeden z nejlepších systémů protiraketové obrany země-země na světě, vysoce komplexní radar, byl v Kyjevě – a byl zničen. Jak takový systém vypnete? Při pouhém počtu střel by se systém musel odchýlit. Tímto způsobem lze obejít jakýkoli systém, bez ohledu na to, jak dobrý je. To udělali Rusové. Zahltili tento obranný systém hmotou.

Morris: Jaká je role sil NATO nyní v tomto zlomovém bodě s vyčerpáním ukrajinské armády? (...) Nejlepší síly jsou vyřazeny z činnosti. Jejich výměna není jednoduchá. Nahradí je jednotky NATO? Smluvními bojovníky? Kdo vyplní mezeru, člověče loď?

Macgregor: No, lidé, kteří jsou v přímém pozemním boji, jsou Ukrajinci. Objevují se zprávy o velkém počtu polských vojáků v ukrajinských uniformách, nahrazujících ukrajinské ztráty. Stalo se to během několika posledních měsíců, protože, jak jste zdůraznil, většina nejlepších ukrajinských jednotek již neexistuje. Byli zabiti nebo zraněni. Ukrajinci mají fatální ztráty asi 100 000 mužů a možná 200, 300 - nebo dokonce 400 000 zraněných. To byla kdysi armáda 600 000 mužů. Zvažte: Tuto armádu jsme budovali 8 let s cílem zaútočit na Rusko. K tomu byla zformována. Proto je Rusové napadli. Také jsme chtěli na východní Ukrajině umístit rakety, které jsme mohli použít k ohrožení Ruska.

 

Takže znovu: Východní Ukrajinu bylo potřeba neutralizovat a proto tam zasáhli Rusové. Přitom, jak jsem již vysvětlil, projevovali velkou zdrženlivost. Především je to slovanská země, další křesťanská ortodoxní slovanská země. Rusové nemají zájem tam zabíjet velké množství lidí. Také nechtěli ničit velkou infrastrukturu. Oblasti, kde se Rusové nacházejí na východě a jihu Ukrajiny, byly ruské již dříve. Chtěli zajistit stejná práva pro Rusy s ostatními Ukrajinci na Ukrajině. To byla tečka za Minskou dohodou, která nebyla nikdy respektována. V tomto okamžiku je to takto: Díváte se na potravu pro děla. Lidé bez velkého výcviku jsou shromážděni, oblékají se do uniforem, jsou jim předány AK 47 a umístěni do tanků nebo jiných vozidel. Máte vzdělání? Několik jich má dokonce dobré, většina ostatních téměř žádnou. V důsledku toho budou počty obětí velmi vysoké.

 

Ale jakmile se dostanete za to, co nazýváme taktickou úrovní, a vzhlédnete k vyšším vrstvám, tam najdete personál NATO, který dělá všechna kouzla. Lidé z Francie, Velké Británie, Spojených států a dalších zemí vypracovávají strategie a navrhují, co by se mělo stát dál. Existují náznaky, že prezident Ukrajiny nebral naše rady příliš vážně. Jde útočit, útočit a zase útočit. Pravděpodobně se vidí v pozici, ve které může všechno ztratit, ale nic víc získat. Evidentně si myslí, že dokáže Rusy unavit. Faktem je, že na každého zabitého nebo zraněného Rusa připadá pět, šest nebo sedm zabitých nebo zraněných Ukrajinců. Rusům se to vyplácí, mají poměrně levnou obranu, zatímco Ukrajina si dovoluje extrémně drahé útoky. Ukrajina je ve velmi vážné krizi. Tohle nemůže přežít. Zvlášť když v listopadu začíná očekávaná ruská ofenziva, tak nevím, co s tím Ukrajinci chtějí dělat. Poté budou čelit regulérní ruské armádě, velkému počtu ruských jednotek, už nejen dobrovolníků a spojeneckých jednotek. Budete mít provozní svobodu to udělat, něco, co mnoho Rusů chtělo udělat od začátku. Vše, co považují za nebezpečné nebo ohrožující, bude zaměřeno a zničeno. To bude úplně jiná válka, která přijde.

Morris: Předpovídáš to na listopad, takže na několik příštích týdnů?

Macgregor: No, nejsem z ruského generálního štábu, ale když se podívám na rozmístění, které právě teď probíhá na válečném dějišti - a přicházejí ve skupinách po 50 000 - kolem Ukrajiny a různých dalších míst, jen procházejí hodně výcviku a příprav, spojí se v operaci Axis, což jsme na začátku války očekávali, ale nenaplnilo se. Zasáhnete pak velmi tvrdě a velmi hluboko. Vše, co stojí v cestě jejich postupu na Ukrajině, pak bude zničeno. To bude jejich poslání: zničení a zničení nepřítele. Kde se zastaví jejich postup? Předpokládám, že na Dněpru. Nikdy neměli zájem o přechod přes Dněpr. Západně od Dněpru je historická Ukrajina. Tam žijí Ukrajinci. Odessa půjde k Rusům, stejně jako Charkov – a my s tím moc nenaděláme. Nikdo na Západě s tím nebude moci nic dělat, pokud nebude chtít jít do války s Ruskem. Ale nevidím nikoho, kdo by to chtěl. Polsko může být jedinou výjimkou, ale i tam se podpora této války hroutí. Stejně to v USA skoro nikoho nezajímá. Jsme zaneprázdněni hurikánem na Floridě. To je také důvod, proč nám prošlo to, co jsme doposud na Ukrajině udělali. Bylo tolik špatných politických rozhodnutí, protože Američanům to bylo jedno. To se moc nezměnilo, i když se postupně probouzí, že nic z toho není pravda co jim bylo v této souvislosti naservírováno.

Morris: Mluvili jsme tu o tom týdny. Co se stane, když Oděsa padne. Ukrajina se stává vnitrozemskou zemí bez přístupu k moři. Co se stane se Zelenským?

Macgregor: O tom lze jen spekulovat. Netuším, jak bude Zelenskij pokračovat. Mohl by být odstraněn svými vlastními lidmi nebo nastoupit do letadla na některou z jeho nemovitostí, letět do Miami nebo Benátek. Pokud jde o Oděsu: Oděsa byla vždy ruským městem, i když dnes tam po vytlačení Rusů žije kolem 50 procent Ukrajinců. Totéž platí pro Charkov. Obě to byla od začátku ruská města a vždy se tam mluvilo rusky. Rusové už si s tímto nesmyslem nepotrpí. Budou prosazovat své cíle, jako Rusové vždy sledují své cíle: metodicky sofistikované a neúnavné. Nový velitel, který byl právě jmenován, je schopný jedinec s dobrou pověstí. Pro Rusy v Sýrii odvedl skvělou práci, je zastánce tvrdé linie a má všechny možnosti, které jeho předchůdci neměli. To bude bod obratu, ale ne tak, jak by chtěl Washington Post pochopit.

 

Morris a Macgregor pak mluví o Bělorusku a o tom, jak Rusko modernizuje zastaralou běloruskou armádu. Macgregor však věří, že se Bělorusové více soustředí na svou hranici s Polskem.

 

(rp,prvnizpravy,journalistwatch,foto:arch.)