Jdi na obsah Jdi na menu
 


Události v Afghánistánu ohrožují Rusko

10. 7. 2021

Události v Afghánistánu ohrožují Rusko

Ljuba Stěpušová

10. 7. 2021 pravda

 

Proamerický afghánský režim se vzdává tálibům bez odporu. Rusko čekají zkoušky. Víc jak tisíc vojáků z Afghánistánu v noci ze 4. na 5. července ustoupil na území Tádžikistánu, aby zachránil své životy, oznamuje agentura Khovar s odkazem za pohraniční službu Tádžikistánu. Uvádí se, že Afghánci včetně elitní jednotky pro zvláštní nasazení přecházeli hranici na různých místech po celé její délce. Bojovníci hnutí Tálibán vzali pod úplnou kontrolu řadu okresů a také Sultan Iškašim v provincii Badachšán.

 

Jsou to území, mající společnou hranici na daném směru s Republikou Tádžikistán v délce 910 kilometrů.

 

Situace je způsobena stahováním vojsk NATO, jež má být ukončeno k 11. září 2021. Tálibán podle údajů západních médií už kontroluje 40% země. Tálibové trvají na tom, že mnohé okresy k nim přešly v důsledku zprostředkování, když afghánští vojáci odmítli bojovat.

 

Kontingent NATO pod vedením USA začal válku v Afghánistánu proti Tálibánu v říjnu roku 2001. Skupina údajně skrývala Usámu bin Ládina a jiné postavy Al-Káidy, spojené s teroristickými útoky 11. září v USA. Na vrcholu působení v roce 2011 měly USA v zemi 30 tisíc vojáků.

 

V souladu s nynější dohodou s teroristy USA se svými spojenci v NATO souhlasily se stažením všech vojsk výměnou za závazek tálibů nedovolovat Al-Káidě nebo kterémukoliv jinému extremistickému seskupení působit v jimi kontrolovaných oblastech. Pro ochranu velvyslanectví USA v Kábulu zůstává pouze 650 amerických vojáků. Takže Západ ponechává afghánskou vládu na pospas osudu.

 

Úder hrozí Tádžikistánu, Uzbekistánu, Turecku

 

Ve snaze zachovat si tvář se administrativa Joe Bidena obrátila na tři země Střední Asie (Kirgizie, Tádžikistán a Uzbekistán) se žádostí o dočasné rozmístění devíti tisíc Afghánců, kteří pracovali s americkými vojsky a mohou se stát terčem tálibů po stažení vojsk USA a NATO. Tálibové už pohrozili, že se pomstí všem, kteří hodlají rozmísťovat u sebe příslušníky NATO, proto problém spočívá nejenom v penězích, které Američané zaplatí, ale také v životech občanů těchto zemí a stabilitě jejich režimů.

Zároveň Turecko prohlásilo, že po odchodu Američanů z Afghánistánu turečtí vojáci zůstávají na ochranu letiště v Kábulu.

 

Zástupce Tálibánu Zabihullah Mujahid řekl Hlasu Ameriky, že ochrana letišť a jiných míst v zemi je povinností Afghánců. "Pokud zde chtějí zahraniční síly zachovat vojenskou přítomnost kvůli bezpečnosti letiště, Afghánci to nedovolí a budou je posuzovat jako uchvatitele, ať je to Turecko nebo jakákoliv jiná země", řekl Mujahid.

Tálibové roku 2021 jsou pro Rusko nebezpečnější

Ofenzíva tálibů ohrozila práci ruského generálního konzulátu v afghánském Mazár-e Šarífu. Prohlásil to zvláštní zmocněnec prezidenta Ruska pro Afghánistán, ředitel druhého departementu pro Asii ministerstva zahraničí Zamir Kabulov.

V Tádžikistánu jsou nyní rozmístěny

ruská vojenská základna,

čínský předvoj v Badachšánu a indická letecká základna ve Farkhor.

Poznamenejme, že Tálibán roku 2021 se liší od verze roku 1996, jelikož již není výhradně sunnitskou paštunskou silou, ale skládá se skoro ze 40% z etnických afghánských Tádžiků a Uzbeků.

 

Ne náhodou bylo zaznamenáno, že tálibové obsazují výchozí body pro vstup přes Amudarju do sousedního Tádžikistánu, obkličují pohraniční okresy, velká města a strategické cesty, vedoucí do Uzbekistánu. Dále přes Kirgizii a Kazachstán získává Tálibán přístup do Ruska.

 

Vítězství tálibů v Afghánistánu má rovněž vážné důsledky pro bezpečnost Ruska z toho pohledu, že zabírají americké zbraně a vojenskou techniku. V červnu Tálibán získal 700 nákladních aut a Hummerů afghánských sil bezpečnosti, a také desítky pancéřových vozidel a dělostřeleckých systémů, protiraketové systémy, oznamuje Forbes.

 

Mimo to růst islámského fundamentalismu a jeho vítězství v Afghánistánu rovněž vytvoří problémy s posílením islámské propagandy a projeví se na vnitřní situaci v Rusku. Tádžikistán dodává do Ruska gastarbajtry, což je kanál pro pronikání extremistů a jejich ideologie.

 

Jak sdělil Pravda.ru vojenský expert, redaktora časopisu Arsenal Otěčestva Alexej Leonkov, situace v Afghánistánu se prudce mění a "dříve nebo později v Afghánistánu znovu vzplane občanská válka" v podmínkách vstupu tálibů na tádžicko-afghánskou hranici.

 

"V Tádžikistánu je naše 201. vojenská základna, která se právě budovala v rámci smlouvy OSKB pro zabránění takovým náhlým událostem, které se mohou vyvinout na afghánském území. Jak je známo, Tálibán patří do seznamu těch organizací, které jsou zakázány naším zákonodárstvím. Zatím se legislativa neměnila. Proto je situace napjatá, blízko ke kritické. V této souvislosti už probíhají práce jak v rámci smlouvy OSKB, tak i v rámci Rady bezpečností Ruska", podotknul pro Pravda.ru Alexej Leonkov.

 

Na území Tádžikistánu se konalo pět taktických cvičení, oznamuje tisková kancelář CVO MO RF (Centrálního vojenského okruhu Ministerstva obrany RF, pozn. překl.). Manévrů se zúčastnily

motostřelecké,
tankové,
dělostřelecké,
průzkumné útvary

a jednotky raketových systémů S-300PS 201. ruské vojenské základny.

Celkem byly do cvičení zapojeny asi tři tisíce vojáků. Bojovníci 201. základny trénovali odrážení útoku nepřítele za nejrůznějších podmínek.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

Vystavil v