Jdi na obsah Jdi na menu
 


Trest za zločiny proti Srbům po 30 letech?

13. 12. 2022

Trest za zločiny proti Srbům po 30 letech?

13.12.2022 12:36

Příslušníci Agentury pro vyšetřování a ochranu Bosny a Hercegoviny (SIPA) zatkli šest lidí podezřelých z válečných zločinů proti 56 lidem srbské národnosti. "Podezřelí jsou vyšetřováni pro válečný zločin spáchaný v obci Jošanica u Foče v Republice srbské v prosinci 1992, kdy bylo zabito 56 obětí srbské národnosti, převážně civilistů, včetně žen a dětí," oznámila prokuratura Bosny a Hercegoviny.

Z útoku jsou podezřelí příslušníci první brigády armády Bosny a Hercegoviny pod velením důstojníka Zaima Imamoviće. Existuje podezření, že během několika hodin zabili, povraždili a upálili 56 vesničanů, včetně 37 civilistů (ženy, děti a starší lidé). Přeživší svědci uvedli, že vojáci zabíjeli vše, na co narazili, včetně zvířat.

Prokuratura Bosny a Hercegoviny poukázala na to, že bylo vedeno rozsáhlé vyšetřování s několika partnerskými policejními agenturami a institucemi a také shromažďování velkého množství důkazů o spáchaném zločinu a pachatelích, uvedla agentura Beta.

Náznak spravedlnosti tedy přichází po třech desítkách let a ukazuje, že dosud vytvářený mediální obraz jediných „válečných zločinců Srbů“ je mylný a přesněji lživý.

Jan Urbach

vaše věc.cz