Jdi na obsah Jdi na menu
 


Topolánek kopal za daňové ráje

4. 10. 2023

Topolánek kopal za daňové ráje

01. 09. 2023 - EB

Jak tento týden napsaly Novinky.cz, ukrajinský ambasador v Paříži Vadym Omelčenko pohrozil, že bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy by mohl být na Ukrajině trestně stíhán za své nedávné výroky v rozhovoru pro list Le Figaro. Sarkozy v interview označil návrat anektovaného Krymu Ukrajině za „iluzorní“ a vyslovil se proti přijetí Ukrajiny do EU a NATO.

 A co proti Sarkozymu podnikne Mirek Topolánek? Bývalý francouzský prezident ve své nové knize Le temps des combats (Doba bojů) napsal, že na setkání G20 v Londýně v roce 2009, kde český premiér Topolánek zastupoval Evropskou unii, se Topolánek „postavil proti jakémukoli obvinění daňových rájů“. Takto to Sarkozy líčí ve své knize:

V rámci kompromisu jsme se proto rozhodli připojit seznam daňových rájů OECD ke konečnému dokumentu G20. Rovněž jsem se zavázal, že se ve sdělení po skončení zasedání G20 nebudeme zaměřovat na čínské finanční centrum (Hongkong).

Bylo to skutečně tvrdě vybojované vítězství, které znamenalo, že od tohoto dne se většina zemí označovaných za daňové ráje nepřestala chtít tohoto nezáviděníhodného a zvláště stigmatizujícího statusu zbavit. Celosvětový tlak byl takový, že mu nikdo nedokázal odolat. Dny bankovního tajemství skončily. Obzvláště užitečná byla podpora Baracka Obamy, která přišla na poslední chvíli.

Velmi mě však překvapil razantní zásah českého premiéra Mirka Topolánka, který se postavil proti jakémukoli obvinění daňových rájů. Od Evropana bylo toto chování jak podivné, tak i šokující. Předseda Evropské komise José Manuel Barroso se zachoval odvážně, když se Mirka Topolánka okamžitě zřekl. To hlavní se tedy zachránit podařilo. Nikdo nemohl napsat ani říci, že G20 o ničem nerozhodla. Vlastně musím upřímně přiznat, že to nikdo z novinářů neudělal a ani to nikoho nenapadlo.