Jdi na obsah Jdi na menu
 


Těžko udržovat hegemonii, je-li dutá …

14. 2. 2022

 

Těžko udržovat hegemonii, je-li dutá …

 

Pro tento týden jsem měl prakticky „splněno“, nicméně mi nedalo, abych  se s vámi nepodělil o podstatnou část vystoupení Alexandra Loseva*), pravidelného pátečního hosta Kulikovova programu „Formula smysla“ na stanici Vesti.FM, …(překl.)

 

Není-li to, co sledujeme geopolitický“ souboj, pak je to geoinformační válka, kterou proti nám vedou USA a Británie, a pokoušejí si ji vést jejich spojenci, zejména pak ti, kteří bývají nazýváni limitrofy, kteří tvoří jakousi proložku mezi velmocemi. V souvislosti s tím jsou velmi zajímavé údaje za rok 2021, zveřejněné naší federální celní službou toto pondělí.

Jak se ukazuje, zahraničněobchodní obrat Ruska (RF) dosáhl skoro 790 mld.dolarů. Přitom obrat zboží s těmi, kteří nás považují za protivníky nemajícími nárok na existenci, bůhvíproč, nečekaně stoupl. Podíváme-li se na statistiku našich hlavních obchodních partnerů, tak to vypadá následovně:

 

  1. Čína             -  skoro 141 mld Usd, což je nárůst proti roku 2020 o           35%
  2. Německo      -               57 mld                                           35%
  3. Holandsko     -           46 mld
  4. USA             -           34 mld                                               43%

 

Následují Turecko, Itálie atd.

V tom se, pochopitelně odráží export energonosičů, představující polovinu exportu, přičemž ale je zaznamenán významný nárůst vývozu čisté energie (elektřiny). Ve světě vidíme zřetelnou krizi tzv. zelené transformace a vidíme, že ti, kteří nám překáželi, nám nakonec pomáhají… Ti, kteří několik let prohlašovali, odmítněme benzín a tím zbavme RF příjmů z exportu. Nejkomičtější je, že loni stoupla i naše výměna zboží s Ukrajinou – 12,2 mld.usd, přičemž RF vyvezla za 8,2 mld. a Ukrajina 4 mld.usd.

 

Rozveselila mě zpráva agentury Baker/McKenzie, že Mezinárodní energetická agentura se mýlila, když množství peněz potřebných na zelenou transformaci, tedy aby bylo k roku 2050 dosaženo uhlíkové neutrality,  spočítala ve výši 73 bilionů usd. Ve skutečnosti bude třeba 279 bilionů – téměř sedminásobek!

 

Cena roste z různých příčin:

  • Růst cen fyzických materiálů – polykristalický křemík, ocel, hliník, měď lithium, atd.
  • Politické příčiny – ukazuje se, že většina polykrystalických panelů v Číně se vyrábí v Sintjang-ujgurském autonomním okruhu, kde Číňané porušují lidská práva. Proto byly uvaleny na Čínu sankce, komplikuje se jí export – v důsledku toho roste jejich cena. A doplácí na to Američané a Evropané…

 

V této informační válce vidíme naprostou hysterii amerických masmédií – dokonce tak autoritativní agentura jako Bloomberg, spláchla do záchodu svou reputaci vypuštěním fejku o tom, že Rusko už začalo bojovat na Ukrajině, atd. Dovedu si představit, co by se dělo, být to v pracovní den. Nicméně, toto se stalo večer z pátku na sobotu, takže si toho nikdo příliš nevšiml.

 

Informační válka sleduje různé cíle:

  • Jakýmsi minimálním programem je donutit RF vzít zpět svoje požadavky, aby odmítla jednání o bezpečnosti, nebo nepodávala vůbec žádné požadavky.
  • Maximální program: - přetížit RF a donutit její ekonomiku padnout, aby byla nucena prodávat svoje zdroje za nízké ceny – jako země poražená  v nové studené válce.
  • Srovnat své spojence do jednotné fronty, aby se proti onomu monstru v podobě RF vyzbrojili – tedy navýšili své zbrojní rozpočty na nákup amerických zbraní

 

Tady se přestanete divit jejich politice. Dnes je nejaktuálnější anglickým spisovatelem Lewis Carroll – upřímně se přiznám, že našemu zamini nezávidím takové lidi, kteří k nim přijíždějí.  Včererejší rozhovory Lavrova s britskou zamini mi připomněly dialog černé královny s Alenkou… „- vykládá takovou hloupost, ve srovnání s níž je tahle hloupost úplný výkladový slovník“

 

Domlouvat se nebudou a nechtějí, informační tlak roste, a najednou našim ukrajinským „kolegům“ došlo, že jejich osud visí na vlásku, přičemž je na ten vlásek pověsili Američané a přetrhnout ten vlásek mohou rovněž oni… Pokud totiž uvrhnou na Rusko všecky „pekelné“ sankce vycházející z Kapitolu, pak nám, totiž, bude už vše jedno a Ukrajina nebude. Bude provokace, nebude… - stejně budeme muset vzít Ukrajinu, protože pokud už hůře být nemůže, tak co naděláme, nač vedle sebe trpět ten nacistický režim jako nástupiště k útoku na Rusko?

 

Mě překvapuje hloupost těch amerických komentátorů, kteří mluví něco o nevyhnutelnosti urychleného napadení Ukrajiny, dokud nerozmrzne půda… - jakoby nám to někdy vadilo. Překvapuje rovněž, že se najednou zamysleli, že je to opravdu válka a možná jaderná, a jaká katastrofa nastane, pokud dojde ke střetnutí ruských a amerických vojsk na Ukrajině. A tady se už objevují komentáře o scénáři reálné války – 1900 hlavic ruských proti 1600 hlavicím americkým… - tak pokud jen 10% z nich dosáhne cíle a vybuchne, pak nás čeká jaderná zima. A všichni si, překvapivě, vzpomínají na model jaderné zimy – oni jsou to tam teď všichni klimatologové… Jde o to, že v důsledku vyvržení do horních vrstev atmosféry spočtených 150 milionů tun sazí od výbuchů 300 hlavic, klesne průměrná teplota na povrchu Země o 10°C. Nejen, že zahynout lidé v megapolích USA a v Evropě, ale všichni ostatní zemřou hladem. Mně velmi překvapila publikace, která se objevila na webu amerického centra pro mezinárodní a strategické výzkumy, kde se píše, že možnému vpádu na Ukrajinu půjde v patách světový hlad. Ukrajina jako velký producent a vývozce obilí a potravin, stejně jako Rusko, které je navíc dodavatelem hnojiv a energií, budou odpojeni a nic z jejich produkce do Evropy a na Blízký Východ nepřijde. Co pak přijde na Blízkém Východě, si uvědomili, když si připomněli „Arabské jaro“ – rok 2010 - velké sucho, neúroda, růst cen obilí… - a vše se pohnulo – a ta sytá Evropa může očekávat desítky až stovky milionů uprchlíků.

 

Pochopili, že jen tak vypnout ani sankcionovat Rusko nelze, že by následky byly katastrofální. Proto couvli od odpojení RF od Swiftu, blokace ropy a plynu, atd. Předtím, než jsem četl všecky ty publikace – a ta hrozba válkou běží už od  předloňska – říkali, že ruská ekonomika je svou velikostí srovnatelná se španělskou, takže proč s ní počítat? Oni ale zapomněli, že vezmeme-li HDP v dolarech, tak ta tiskárna dolarů, která jela bez poruchy 12 let – od krize roku 2008, ty dolary znehodnocovala a v důsledku toho už měřit v dolarech nelze…

 

Jestliže se vrátíme k údajům federální celní služby, tak zahraničně-obchodní obrat RF dosáhl skoro 790 miliard usd. Ve srovnání s jejich biliony to není mnoho – ale je to ono hlavní zboží, které leží v základech toho, co oni budou jíst, do čeho se budou oblékat, z čeho budou vytvářet konstrukce aut, letadel atd. A pokud vyjmete tuto bázi, ukáže se, že vše ostatní jsou jen virtuální míry, které se mohou směňovat za jakékoli množství dolarů, ale zůstanou jen těmi papírovými dolary, které navíc podléhají inflaci.

 

Včera vyšla čísla inflace v USA, která šokovala všechny – od počátku roku 7,5%, čímž se vrátili v inflaci 40 let zpátky. Nicméně tenkrát byly roční sazby skoro 10%, zatímco dnes 0,25% a bez zvyšování sazby se neobejdou, a pokud to bude oněch 10%, tak bude velmi zle. Obsluha státního dluhu (33 bilionů usd) nebude možná, zadlužení domácností (21 bilionů usd), celkový dluh občanů, státu a korporací je 86 bilionů dolarů! Zvednou-li sazby, pak každé zvýšení o 0,5% u státního dluhu činí skoro 400 miliard dolarů… A za všechno může Rusko!

 

Vidíme, že se nám tu proplétá ekonomika s politikou a tvoří jakýsi gordický uzel, který se nikdo přetnout nechystá – jsou slabí v kolenou a Biden není Alexandr Veliký, nicméně probíhají pokusy odehrát se rétoricky. Když jsem slyšel americké kolegy říkat s jistou přezíravostí, že – co vlastně Rusko může, že je ekonomicky slabé, tak už se vzdejte… , řekl jsem jim, že vše není tak špatné, jak se jim zdá, že jejich problémy budou ve srovnání s našimi mnohem větší a připomněl jsem jim, že před dvěma týdny, na vrcholu hysterie, kdy už všechna britská a americká masmédia křičela, že teď Rusko napadne Ukrajinu, motory tanků už se zahřívají… - tak na této hysterii náš fondový trh klesl o 5% a evropský fondový trh  o 4%.

Když jsem jim to spočítal podle kapitalizace trhů, vyšlo, k jejich zděšení, že v absolutním vyjádření naše podniky ztratily těmi 5% na kapitalizaci 50 miliard eur, což je hodně. Evropské ovšem při onom 4% poklesu ztratily 600 miliard eur – tedy dvanátkrát víc !!!   Díky stejné zprávě a stejné hysterii... Na velkou loď velké torpédo – jak se říká…

 

Takže jsem jim vysvětlil, že pokud budou provádět takové věci, tak nás jistě poškodí, ta ztráta bude ale omezena oněmi 50 miliardami, o nichž stále píší  – ale jejich ztráty budou mít mnohem hlubší dno. Takováto fakta přispívají k vystřízlivění.

 

Oni se rádi označují za věčné impérium. S těmi impérii je to ovšem tak, že všechna prochází určitými vývojovými stadii. Je ale stádium, jehož překročení nebo nepřekročení znamená, že se impérium buď zhroutí, nebo se bude dál rozvíjet.

V teorii se to nazývá „Augustova bariéra“ – na počest Oktaviána Augusta, kdy impérium po dosažení určité velikosti se začíná starat ne o expanzi a loupežení v podřízených národech, ale jejich rozvojem, aby se stali občany a aby na celém území impéria zavládl mír.

 

Římské impérium tuto bariéru překročilo a bez ohledu na problémy existovalo do roku 1443 jako východořímské impérium. Ruské impérium překonalo Augustovu bariéru v 18.století, kdy zastavilo expanzi a zahájilo civilizační rozvoj celého území. Sami Američané říkali, že Rusové obsazovali Sibiř ikonou a sekerou – tedy vzděláváním a výstavbou.

 

Američané si počínají podle velmi archaického modelu – modelu kočovné hordy, která neustále odevšad vysává zdroje, neustále vyžaduje daně, ale přitom se o rozvoj obsazených území nestará. Oni neznají onu civilizační misi – jejich civilizační misí je „demokracie“, přičemž ji chápou jako vládu demokratů. A žádná demokracie tam není ani náhodou, což naposledy předvedla nejdemokratičtější Kanada, odkud uprchl premiér…

 

Třetí dekáda 21.století, v níž dnes žijeme, nikoli náhodou označili seriózní analytici už před rokem za desetiletí chaosu. A mnohé se změní natolik, že budeme na rok 2019 vzpomínat stejně, jako Taleyrand vzpomínal na rok 1789, předcházející Velké francouzské revoluci, kdy říkal, že: - „…ten, kdo nežil v osmdesátém devátém, ten nežil nikdy.. “.

 

V souvislosti s tím, kdo je autorem toho, co se ve světě děje, Amerika vyvíjí maximální úsilí na to, aby zmizela z čestného seznamu autorů – jak vytvořit dojem, že to, co oni budovali, bylo krásné, ale Rusové spolu s Číňany to vše zkazili. Prakticky veškerou americkou starost o veškeré lidstvo a ladění překrásného bohatého života, v němž se ani nebude muset nic dělat – budou vás prostě živit a bavit – tento nádherný život zahubili Rusové s Číňany.

 

Ještě o dalším velkém jejich úkolu: - na stránkách předního časopisu o mezinárodní politice Foreign Affairs, hlásné to troubě Rady pro mezinárodní a obrannou politiku USA, založené kdysi Rockefellery, vyšel článek pod titulkem „Tchaj-wan nepočká“, kde píší, že pokud to s Ruskem nevyjde, nebo že NATO nedokáže přijmout ony sporné země, pak se musí věnovat aspoň Tchaj-wanu a nedat ho Číňanům. Američané jsou přesvědčeni, že od roku 2025 už proti vrácení ostrova ČLR nebudou schopni podniknout nic, stejně jako nezabránili navrácení Krymu Rusku. Velmi složité je udržovat hegemonii, pokud se ukázala být dutou a drží se na tištění dolarů. Pokud nepodporujete rozvoj civilizace a místo toho podporujete BLM a LGBT a jiné hodnoty pro svět nemáte, tak o čem mluvíte? Úroveň vašeho vzdělávání vidíme podle úrovně vašich politiků.

 

Jistěže je dnešní digitalizace obrovské minus, když se děti spoléhají na přístroje… Naši američtí a evropští kolegové říkají, že poprvé za 500 let - od dob Benátčanů, je tu generace dětí, které vědí méně než jejich rodiče. Vypadá to tak, že dnešní američtí a evropští politici předběhli tuto tendenci o tři generace… Amerika se spoléhá na to, že bude nadále „luxovat“ mozky z celého světa. Ale budou-li nadále zastávat takové nepřátelství k Rusku a Číně jako dnes,  pokud k sobě už nepouští čínské vědce a zavírají mnohé programy, ať tedy vychovávají svoje mozky sami…

 

*) Alexandr Losev (1970) – expert fondového trhu; člen Rady pro hospodářskou a obrannou politiku RF.

 

https://www.youtube.com/watch?v=5JFFfY-6U4E&t=11673s                    1:21:50 až 1:59:00

Překlad:        st.hroch        20200212