Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tahle válka musí skončit

17. 8. 2022

Tahle válka musí skončit

17.8.2022 09:17

Je těžké dozvědět se, co se na Ukrajině doopravdy děje. To už víc vidíme opačný efekt sankcí. Také z řad amerických Republikánů zaznívá jasně: Tahle válka není v americkém národním zájmu.

Rusko ohlásilo ve druhém čtvrtletí meziroční hospodářský pokles o 4 procenta, to je horší výsledek než německá nula nebo české plus 0,2 procenta, ale ne o moc. Dokonce i analytici americké sítě CNBC, placené ekonomické zpravodajské televize, přiznávají, že to má daleko k předpovídanému kolapsu. Nicméně pokles má pokračovat a podle ruské centrální banky dosáhne dna až někdy v půli příštího roku. Podobná vyjádření zaznívají i od řady amerických analytiků.

https://www.cnbc.com/2022/08/16/floundering-not-drowning-economists-divided-on-prognosis-for-russian-economy.html

V pozadí je aktivní hospodářská politika ruské vlády, která sype stimuly a dotace, a centrální banky, která snižuje úrokové sazby tempem, jakým je Česká národní banky zvyšovala. V červenci klesla ruská základní úroková sazba o 1,5 procentního bodu v jednom kroku, takže nyní je na 8 procentech (ta česká na 7 procentech).

Dlouhodobě to prý podle analytiků dopadne s Ruskem špatně, ale kdy ta dlouhodobost nastane, to se zatím s určitostí neví. Avšak z hlediska dlouhodobosti lze uvažovat i opačně, ruská ekonomika si pomůže. Role otloukánka, která Rusko dlouhodobě čeká, umožňuje odvrhnout svazující západní ekonomická dogmata omezující roli státu v ekonomice, ochranu domácího trhu, postavení zahraničních investorů na roveň s domácími nebo způsob, jakým je vláda financována. Rusko se nemusí bát ani o svůj rating, když mu nikdo ze Západu stejně nesmí půjčit.

Ekonomických příležitostí přibude. Lze si snadno představit, že Rusku nezbude, než aby dobytá území rekonstruovalo samo, ale pak je válka obrovským zdrojem poptávky. S penězi státu nemusí být problém, dají se tisknout bez omezení, pokud je vláda měnový suverén a má výdaje kryté výrobními kapacitami, tedy vyhlídkou, že za ně něco reálného bude. Tak to hlásá moderní monetární teorie. Ta je odmítaná na Západě hlavně proto, že by připravila banky o obrovské zisky, zejména z rezerv uložených u centrálních bank. Moderní monetární teorie totiž dává přednost penězům státu (vydává je vláda, nikoliv systém centrální banky a komerčních bank), proto by rezervy měly standardní úročení nula.

Sankce proti Rusku tak nabízejí zemi, kterou jsme původně chtěli trestat, spoustu výhod. Představují odchod od standardních ekonomických vztahů, ale to platí pro obě strany. Například, jestliže sankční režim zemi izoluje, je to forma ochrany vnitřního trhu, kterou by si daná země za běžných okolností nemohla dovolit. Okamžitě by ji vláčeli u Světové obchodní organizace WTO. To nehrozí, když ji z té WTO vyhodí.

Ani západní snaha rozšířit embargo na ruskou ropu a plyn do Asie a Afriky se nesetkává s podporou oslovených zemí. Těm naopak svitla šance, že by se mohly vyhnout tomu nejhoršímu z energetické inflace, protože přesměrované ruské dodávky budou levnější. Nezabraly ani výzvy k OPEC, aby zvýšil těžbu a pomohl tak cenám dolů. To by byly tyto země samy proti sobě.

Vysoké ceny energetických surovin teď ruskou ekonomiku zachraňují, přestože její evropský trh jede doslova na čtvrt plynu. Na druhou stranu, ruská ekonomika byla příliš závislá na vývozu surovin a řadila se tak spíše mezi rozvojové země. Jestli ji nouze naučí housti i na něco jiného než na trubky s ropou a plynem, bude to úspěch, kterého by v normálním režimu možná nikdy nemohla dosáhnout. Jestli k tomu stát přistoupí chytře, to se ukáže, ale ta možnost tu je. My jsme se jí vzdali.

Válka je pozitivní pro HDP, vyrábějí se zbraně, obnovuje zničené, práci mají nemocnice, železnice, kde co, ale to by bylo radostné sdělení jen v případě, kdyby cílem veškerého lidského snažení nebylo nic jiného než HDP. Tak tomu naštěstí není, čemuž se nedá utéct ani v Rusku, ani na Ukrajině, ale ani u nás nebo v USA. Válka prostě musí skončit. Kdy se to dá čekat? Já tvrdím, že ještě letos, protože situace v Evropě bude jinak v zimě neudržitelná. To se nedá posuzovat podle klídku, který vládne o rozpálených prázdninách, kdy přednost před zaplněným náměstím dostává moře nebo aspoň břeh u rybníka. Tenhle klídek nám vydrží jen dva týdny.

Každý den pročítám oficiální zprávy ukrajinského a ruského velení o vývoji bojů. Ta ukrajinská vždy končí odhodlaným zvoláním, že Ukrajina tuhle válku vyhraje. V ruském zpravodajství taková dlouhodobost chybí, ale celkově vyznívá v neprospěch ukrajinských nadějí. Na druhou stranu, ve válce se nedá všemu věřit, nepřítel musí být klamán.

Dobře se události sledují na online přenosech, které mají velká média. Nemohou se v tom moc přehrabovat, to by nevydala nic. A tak třeba na webu ČT24 jsem se 4. srpna dočetl, že Rusko od začátku konfliktu na Ukrajině zničilo šest raketových systémů HIMARS americké výroby. Zlikvidováno prý bylo také pět protilodních střel Harpoon a třiatřicet houfnic M777, informoval ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Informace však nelze nezávisle ověřit, dodává opatrná ČT. Navazuje podstatná informace ukrajinských představitelů, že provozují až dvanáct systémů HIMARS a že jejich přesnost a dlouhý dolet umožnily snížit dělostřeleckou převahu Ruska. Tak jo, až dvanáct. Podle amerických zdrojů bylo původně dodáno 16 systémů. Pokud jich tedy bylo šest zničeno, dvanáct asi nezůstalo. Ledaže by jich bylo zničeno méně, vyberte si, komu věřit.

Stejného dne byla zveřejněna zpráva Amnesty International, že ukrajinské síly využívají lidské štíty a umisťují své těžké zbraně do civilního prostředí. Ruská odvetná palba je pak vydávána za barbarský ruský útok na civilní obyvatelstvo.

https://www.amnesty.org/en/latest/news/2022/08/ukraine-ukrainian-fighting-tactics-endanger-civilians/

Den na to začala být zpráva zpochybňována. Buď nebyla tak pravdivá, nebo tlak byl příliš silný.

https://www.amnesty.cz/zprava/5499/prohlaseni-amnesty-k-novemu-vyzkumu-o-ukrajine

Ale krátce na to se objevily ještě drsnější zprávy. Ty už jsem na českém webu – na rozdíl od polemiky s Amnesty – nenašel. Nejspíš byly úplně vylhané, byť na Telegramu a v dalších médiích se objevily dokonce s údajnými snímky originálních dokumentů. Mělo se jednat o únik tajné zprávy z ukrajinského generálního štábu. Nejserióznější zdroj se mi zdál americký The Saker, který to také odněkud převzal.

V těch uniklých zprávách generálního štábu se prý píše (ukrajinsky, a nedokázal jsem to ani dostatečně zvětšit, takže jen přejímám převzaté), že Ozbrojené síly Ukrajiny (AFU) už mají pouze 43-48 % původní bojeschopnosti. Zabito nebo zraněno bylo 191 tisíc vojáků. Zařízení ze západní pomoci docházejí a chybí u nich kvalifikovaní specialisté. Nedají se také namístě opravit, musí se odeslat zpátky do Polska.

http://thesaker.is/why-have-i-stopped-posting-maps-of-the-situation-in-the-ukraine-and-a-few-other-questions/

Ještě zamotanější je to kolem záporožské jaderné elektrárny, kterou obsadili Rusové, na tom se všichni shodnou, ale podle Ukrajinců na ni Rusové i střílí, tedy taky na sebe. To vypadá opravdu divně.

Shrnul to na FB Lukáš Kraus, který žije v Norsku, takže nemusí brát ohled na naše čističe informací.

„Rusové drtivě bombardují elektrárnu, kterou okupují. Na své ztráty nehledí. Nakonec jí po dělostřelecké přípravě a pod falešnou vlajkou obsadí a vyženou tak vlastní vojáky, v tom má pan Zelenskyj samozřejmě pravdu.

Jako poslední dobou ve všem. Nebýt pana Zelenského jako majáku reality, majáku jistoty a blaha, který vždy svítí na tisíce kilometrů, začnu se v tom ztrácet. Budu tápat...

Takto si stačí říct, Zelenskyj? No samozřejmě, že má vždy pravdu...

Ostatně Mychajlo Podoljak to vysvětluje jasně. Cílem ruského bombardování elektrárny, kterou tedy Rusové okupují, je "vypnout elektřinu jihu Ukrajiny", jihu, který tedy Rusové také okupují, no a "obvinit z toho Ukrajince". To dá rozum...

Asi by tedy nestačilo tu elektrárnu vypnout a odstavit. Rusové jsou mazaní. Nejdříve jí vybombardují a vyženou tak vlastní vojáky.

(Ale já tomu rozumím, zima se blíží a energie v Evropě nejsou. Pomoc s elektřinou a plynem Ukrajiné slibuje jen slovenská prezidentka, která si tedy nevšimla, že Slovensko má už takto svůj vlastní obrovský problém. A u toho Rusové okupují největší atomovou elektrárnu v Evropě. Jak jen se tam dostat, jak jen je vyhnat? Už to mám. Bombardováním....)“

Najdeme k tomu i vážnější reakce. Zalovil jsem na amerických webech. The National Interest vidí v ostřelování jaderné elektrárny jeden z nejnebezpečnějších okamžiků války na Ukrajině, který může strhnout Evropu do jaderné katastrofy.

https://nationalinterest.org/blog/buzz/will-fighting-zaporizhzhia-end-nuclear-catastrophe-204212

Mimochodem, existuje spousta organizací, které ověřují pravdivost informací i na Facebooku. Jak upozorňuje web Veterans Today, většina jich však je financována Washingtonem.

https://www.veteranstoday.com/2022/08/15/most-of-the-fact-checking-organizations-facebook-uses-in-ukraine-are-directly-funded-by-washington/

Responsible Statescraft ukazuje, jak západní sankce pomáhají intenzivněji zapojit Rusko do čínského projektu „nové hedvábné stezky“.

https://responsiblestatecraft.org/2022/08/13/russia-sanctions-are-spurring-new-silk-road/

Consortium News má příběh z mediálního prostředí. Jen 30 procent dodávek západní pomoci dorazí na frontu, burácelo z titulku dokumentu televize CBS News. Podle reportérů CBS všude je korupce a dost se krade. Takto by to nešlo, tedy s tím informováním, zavolal okamžitě televizi dokonce ukrajinský ministr zahraničí Kuleba. Nakonec mu vyhověli a stáhli aspoň těch 30 procent z titulku.

https://consortiumnews.com/2022/08/12/caitlin-johnstone-ukraine-gets-cbs-to-retract-critical-report/

Válka začíná být nad možnosti ukrajinských financí, všímají si ti, kdo tomu rozumí, veteránský web, který už jsme tu zmínili.

https://www.veteranstoday.com/2022/08/14/ukraine-struggles-to-find-money-to-pay-troops/

Řešení jsem našel na online zpravodajství ČT24, skoro bych řekl, že Ukrajinci sáhli po té moderní měnové teorii jako první:

„Parlament Ukrajiny odhlasoval zvýšení vojenských výdajů Ukrajiny o 7,3 miliardy dolarů cestou emisí peněz. Oznámil to poslanec ukrajinského parlamentu Jaroslav Železnjak.“

https://t.me/neCT24/12803

Skvěle sleduje ukrajinskou válku český web Vlkovo bloguje. Klobouk dolů, je to puška jednomužka, a přitom má informace i morálku. Ale taky Vlk sahá častěji po amerických zdrojích, aby doložil, že černobílý pohled českého mainstreamu sází hodnoty mimo mísu. Cituje názor z prostředí vysoké politiky, z okruhu Donalda Trumpa:

Putin je násilník a Zelenskij zkorumpovaný autokrat. Jejich bitva nezahrnuje žádný zásadní americký národní zájem. Bidenův zásah poškozuje Ameriku a zhoršuje situaci ukrajinského lidu, který se stal pěšáky v bitvě černomořských oligarchů. Amerika by měla trvat na dialogu, vyjednávání a deeskalaci. Pokud strany odmítnou, pak je čas na americký přístup realismu a zdrženlivosti, protože tohle prostě není náš boj a Zelenskij určitě není náš bojovník.

Steve Cortes, bývalý poradce prezidenta Trumpa.

Tak tohle vyšlo v Newsweeku! Umíte si představit něco takového na Aktuálně.cz, v Respektu, v ČT nebo ČRo???

https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/08/15/newsweekzelenskeho-vypravenky-se-posouvaji/#more-987931

vašvěc.cz