Jdi na obsah Jdi na menu
 


Střípky z dubnového pražského zastupitelstva

30. 4. 2023

Střípky z dubnového pražského zastupitelstva

 

Návrat do starých kolejí

Minulý měsíc už se zdálo, že dojde ke změně a návrhy občanů a opozičních zastupitelů se budou dostávat na program jednání zastupitelstva. O měsíc později už je zase všechno jinak. Z 19 návrhů prošly schvalovacím procesem pouze dva, z nichž jeden navrhl přímo radní z koalice. Pro druhý týkající se aktuální situace v Pražském inovačním institutu (institut vznikl z iniciativy pirátů), z dílny hnutí ANO, se kupodivu také našlo dost hlasů. Zastupitelé se tak mohli seznámit s výsledky kontrol a auditu, z nichž vyplynula řada podezření na netransparentnost, zakázky bez výběrového řízení, neúplnost podkladů u těchto výběrových řízení, ale také u smluv, seznamu externistů či zaměstnanců.

 

Odmítnuté návrhy na doplnění programu

 Ke škodě obyvatel i návštěvníků hlavního města však pražská koalice (Spolu pro Prahu - ODS, TOP 09, piráti, STAN) odmítla projednávat například aktuální bezpečnostní situaci v Praze, cenu dostupné energie pro Pražany, stav Holešovické tržnice, mobilní výdejnu potravinové banky, uzavírání poboček České pošty v hlavním městě, rozvoj a transformaci sociálních služeb (odlehčovací služby pro rodiny s dětmi s postižením, autisty, pro seinory, bezdomovce ad.), stav pražských mostů nebo problematiku ochrany developerskou stavbou ohroženého mokřadu v Křeslicích. Koaliční zastupitele nezajímalo ani řešení dopravního blokování spojeného s požadavkem na zavedení 30 km rychlosti na území hlavního města, stejně jako případní vize zón placeného stání a možné sjednocení modrých zón v Praze.

     Řešení těchto akutních problémů by mělo být pro vedení města samozřejmostí. Jak vidno, není tomu tak.

 

Umělá inteligence jako náhrada za amatérské vedení města

Nejdříve délka sestavování pražské koalice pokořila historický rekord, než se utvořila, další rekordy zřejmě padnou při svolávání výborů a komisí. Některé dosud nezačaly pracovat. K tomu totální neschopnost primátora Svobody (ODS) řídit jednání pražského zastupitelstva, kdy porušoval jednací řád, nesledoval řádně projednávané body, hluk v sále nabyl takové síly, že se vzájemně neslyšeli ani zastupitelé sedící vedle sebe.

     A aby toho nebylo málo, slavná pražská koalice nebyla dosud schopna vytvořit a předložit své programové prohlášení. Toho využila opozice, která pro vedení města nechala v krátkém časovém období zpracovat programové prohlášení rady umělou inteligencí. Nabídka projednat tento bod v zastupitelstvu však neprošla. A tak se programového prohlášení asi nedočkáme.

 

Shozené návrhy

Aktuální bezpečnostní situace v metropoli se významně zhoršuje, policie hlásí rostoucí násilnou kriminalitu, včetně vražd. Jedná se o dlouhodobý trend, přičemž objasněnost je stále nižší. Zvlášť některé lokality jsou pro běžné občany rizikové. Jednou z nich je bezesporu velice frekventované místo na Andělu na Praze 5. Zde se od rána do pozdních nočních hodin schází nejen lidé bez domova, ale osoby pod vlivem drog a alkoholu, kapsáři a podobné postavy. Často zde dochází k vážným incidentům, v poslední době například dvakrát za sebou k pobodání. Přestože došlo k posílení hlídek Policie ČR i Městské policie, situace je zde stále na pováženou.

 

     Cena dostupné energie pro Pražany – jak upozornil jeden z opozičních zastupitelů, Pražská plynárenská, společnost stoprocentně vlastněná Prahou, je na trhu nejdražší. Podle srovnávací tabulky cen je Pražská plynárenská oproti ostatním dražší až o 50 %. K čemu je nám firma, kterou vlastní město, a přitom jeho představitelé nejsou schopni zajistit svým obyvatelům levnější energii? Nebo možná spíš – k čemu je nám lhostejné či neschopné vedení města? Každý si asi odpoví sám.

 

    Uzavírání poboček České pošty – jak zaznělo při odůvodňování nutnosti projednat tento bod v rámci programu, v Praze je 3,5 krát menší počet poboček na počet obyvatel než v ČR (v současnosti jich je 105, ale mělo by jich být podle počtu obyvatel cca 400). V případě plánovaného zrušení poboček dojde k čtyřnásobnému navýšení počtu lidí na jednu pobočku. Ani na to koaliční zastupitelé neslyšeli.

 

    Mobilní výdejna potravinové banky – stále víc lidí se dostává do existenčních problémů. Na ulici jsou tisíce lidí v nouzi, mnozí mají snížené pohybové možnosti, jsou zdravotně postižení. Jedna výdejna potravinové banky pro hlavní město je zcela nedostatečná. Navíc trmácet se přes značnou vzdálenost k výdejně jídla je pro řadu z těchto lidí nadlidský úkol. Právem proto zazněl od občanů požadavek, aby město vytvořilo mobilní výdejnu potravinové banky tak, jak bylo v minulosti přislíbeno. I před tímto problémem zavřeli zastupitelé oči.

 

Co zbylo?

    Když byly téměř všechny návrhy odmítnuty, zůstaly k projednání hlavně technické tisky a také prodeje a směny pozemků. Město pokračuje v rozprodávání městských pozemků, což jsme vždy jako komunističtí zastupitelé kritizovali. Důsledkem této nezodpovědné politiky za uplynulých 30 let je problém bytové výstavby a občanské vybavenosti. Hlavní město těžko hledá místo, kde stavět, případně musí draze v minulosti prodané pozemky zpět vykupovat. Krátkozraká politika rozprodávání městského majetku nese své ovoce.

 

Marta Semelová

předsedkyně KV KSČM Praha

 

Přišlo e-poštou