Jdi na obsah Jdi na menu
 


Spojenec Putina Erdoğan zvítězil…

29. 5. 2023

Spojenec Putina Erdoğan zvítězil…

28.5.2023 21:20

Dnešní rozdělený svět je možné rozdělit na dvě téměř antagonistické části: proukrajinský a proruský, ba přesněji proputinovský. Stejně tak jej lze rozdělit na svět ovládaný progresivismem plným desítek pohlaví či genderových otázek a lidských práv liberálních nenávistníků a svět realistického konzervatismu nazývaný progresivisty coby populismus, k nimž se řadí Viktor Orbán, jehož země je členem NATO i EU a kterého prezident Biden pokládá za autorativce a nepozve jej na své demokratické dýchánky a stejně tak i Turecko opětovného vítěze Recepa Tayyipa Erdoğana.

Ovšem Turecko za vlády Erdogana se vyvinulo ve významnou regionální velmoc se samostatnou a nezávislou zahraniční politikou a svým významem přesahující většinu zemí EU, jejichž existenci často ani příliš nezaznamenáváme.

Už bezprostřední reakce liberálních médií si stýskají, že vítězství Erdogana je vítězstvím Vladimíra Putina. Je to jistě zčásti přehnané, ale faktem je, že Erdoğan v situaci, kdy Západ čím dál tím více se – marně – snaží dostat do světové izolace, je vítězství dobrá zpráva a dokladem odvahy vzdorovat vydírání.

Konečně nechme v této souvislosti promluvit samotného Erdoğana v jeho rozhovoru, který je již od 19. května 2023 zveřejněn na stránkách Politico.eu.

Ne, není to z mé hlavy, ale redakce Politiko.eu sama dala jeho rozhovoru nadpis

Erdoğan: Mám "zvláštní vztah" s Putinem – a ten jen roste

"Rusko a Turecko se navzájem potřebují ve všech možných oblastech," říká turecký prezident a nazval Putina jakoby napodoboval Si Ťin-pchinga "drahým přítelem".

Turecko odolá tlaku Západu a bude pokračovat v posilování politických a ekonomických vazeb s Moskvou navzdory totální invazi na Ukrajinu, trval prezident země týden předtím, než se postavil před voliče v napjatých volbách.

"Rusko a Turecko se navzájem potřebují ve všech možných oblastech," řekl Erdoğan v rozhovoru pro CNN a zdůraznil, že jeho vlastní "zvláštní vztah" s ruským prezidentem Putinem se prohlubuje.

"Západ nevede velmi vyvážený přístup - potřebujete vyvážený přístup k zemi, jako je Rusko," řekl Erdogan. "Nejsme v bodě, kdy bychom uvalili sankce na Rusko, jako to udělal Západ."

Navzdory členství země v NATO Ankara od začátku války posílila své ekonomické vazby s Moskvou a zvýšila dovoz levné ruské ropy, na kterou uvalily embargo jiné evropské země.

Zatímco Turecko dodává Ukrajině humanitární pomoc a domácí útočné drony Bayraktar, staví se do pozice neutrální strany v konfliktu a hostí řadu rozhovorů mezi oběma stranami.

Ruská otázka se dostala do popředí tureckých prezidentských voleb poté, co Erdoğanův liberálně demokratický vyzyvatel Kemal Kılıçdaroğlu minulý týden obvinil Moskvu, že má prsty ve spiknutích a hlubokých podvodech, jejichž cílem je obrátit voliče proti němu.

Ve svém rozhovoru pro CNN Erdoğan naznačil, že je nepravděpodobné, že by změnil svůj zahraničněpolitický postoj, pokud vyhraje nové funkční období, a řekl, že jeho odpor k žádosti Švédska o členství v NATO bude pokračovat.

"Nejsme teď připraveni na Švédsko," tvrdil, "protože země NATO by měla mít silný postoj, pokud jde o boj proti terorismu." Ankara opakovaně obvinila Stockholm, že zavírá oči před členy zakázaných kurdských skupin žijících v exilu v zemi a požaduje, aby Stockholm vydal desítky "teroristů" zpět do Turecka jako součást dohody o přistoupení k transatlantické vojenské alianci.

Tolik rozhovor Erdogana starý přes jeden týden.

K vyváženému světu je zapotřebí pluralita názorů a akceschopnosti při jejich prosazování.

Je skvělé, že Erdogan zvítězil, protože jeho vítězství činí náš nemocný svět o trochu zdravější.

Asi tak, přátelé…

Jiří Vyvadil

vasevec.info