Jdi na obsah Jdi na menu
 


Spiegel - Nacismus v Bundeswehru je nebezpečnější, než koronavirus!

7. 7. 2020

Spiegel - Nacismus v Bundeswehru je nebezpečnější, než koronavirus!

 

Problém vzniku pravicových extremistů v řadách Bundeswehru je jedním z těch věcí, které německé ozbrojené síly nemohou samy vyřešit, píše německý časopis Der Spiegel.

Ilustrační foto

7. července 2020 - 10:16

 

Podle publikace odráží systémové nedostatky ve vývoji společnosti jako celku a je srovnatelné s pandemií koronaviru: většina si udržuje odstup, ale existují také hnědé ohnisky se zvýšenou úrovní infekce.

 

„Bundeswehr pravděpodobně nebude schopen vyřešit svůj problém se samotným nacismem," píše Konstantin von Hammerstein, korespondent německého časopisu Der Spiegel. Většina vojáků Bundeswehru se vyhýbá pravicovým prvkům, nicméně v armádě jsou „hnědá horká místa“ a na některých místech se tato infekce nešíří hůře, než koronavirus mezi zaměstnanci továren na maso Tönnies.

 

Německé ministerstvo obrany potřebovalo 33 stran, aby uvedlo všechny incidenty pravicové povahy v řadách ozbrojených sil za poslední rok. Jeden z juniorských důstojníků požadoval otravu plynem všech Židů a „zalovit si“ lidi s tmavou pletí ve městě, u další se ve skříňce našla fotografii muže v unifomě SS, útočná puška a střelivo, třetí namaloval svastiku perem na rameno svého kolegy. Německá vojenská zpravodajská služba v současnosti hlásí 600 podezřelých případů, což je o 100 více než v říjnu loňského roku.

 

V květnu byl v Sasku zadržen voják elitní jednotky zvláštních sil, na jehož pozemku byly pohřbeny nacistické věci, zbraně a výbušniny. Šetření brzy zjistilo seznam telefonních čísel a některých adres 17 politiků a osobností u vojáka v Dolním Sasku.

 

DM: Šokující! Neonacisti v německé armádě plánovali masakry!

 

Proč má Bundeswehr velké problémy s pravicovým extremismem? Protože tak velká organizace, čítající 265 tisíc vojáků a civilistů, se nemůže zcela izolovat od situace ve společnosti, tvrdí autor článku. Pohovory a bezpečnostní kontroly nepomáhají. Pokud ve společnosti roste radikální nálada a ochota používat sílu, tento problém dříve či později dorazí do armády, zdůrazňuje publikace. Thomas Haldenwang, vedoucí odboru ústavní obrany, varuje, že pravicový extremismus a terorismus jsou „největší bezpečnostní hrozbou v Německu“. Proč by to nemělo ovlivnit Bundeswehr?

 

Mezitím mají ozbrojené síly svou vlastní zvláštnost: přísná hierarchie, spousta zbraní a zásada dodržování rozkazů činí vojenskou službu pro určité kruhy přitažlivou. Přesvědčení pravicoví radikálové by se měli do tohoto systému dostat těžko, a to je dobrá zpráva. Špatnou zprávou je, že někteří vojáci se stávají radikály během služby, a to je obzvláště nebezpečné, protože jsou školeni k obraně demokracie zbraní, je-li to nutné, vysvětluje Der Spiegel.

 

Německý novinář se domnívá, že tento problém je obzvláště závažný u bojových jednotek. Považují se za součást společenství, ve kterém věrnost znamená více než cokoli jiného. Na rozdíl od vojenských pilotů a ponorkových posádek získávají uznání výhradně zevnitř, nikoli zvnějšku. Proto jsou takové jednotky obzvláště citlivé na vliv extremistů - a jsou nebezpečné, protože jsou odborníky na aktivní použití síly.

 

Šíření pravicového extremismu v Bundeswehru přirovnává autor ke koronavirové pandemii. Většina vojáků udržuje odstup, ale existují také „hnědá horká místa“ - druh ohnisek infekce, které musí být jakýmkoli způsobem kontrolovány, uvádí německý časopis.

 

Jedno z nejnebezpečnějších ohnisek pro Bundeswehr se nachází ve městě Calw v Černém lese (Bádensko-Wütenbersko), kde sídlí elitní speciální jednotky Německa. Ministryně obrany Annegret Krump-Karrenbauerová se vyhnula chybám své předchůdkyně Ursuly von der Leyenové a nezpochybnila celý Bundeswehr po vypuknutí pravicového radikalismu v německých zvláštních silách. Má v úmyslu obnovit pořádek pouze v Calwu „železným koštětem“ a oznámila, že za tímto účelem provede hluboké transformace.

 

Stejně jako v případě masné společnosti Tönnies ve východním Vestfálsku naznačuje vysoký počet „infikovaných“ v německých speciálních silách systémové příčiny, zdůrazňuje publikace. Zvláštní síly zůstávají zcela oddělené od ostatních typů vojsk, postrádají čerstvý vzduch, píše Der Spiegel. Jakmile semeno pravicového extremismu upadne do této půdy, nadále se šíří bez omezení.

 

Kromě toho nejsou dostatečně vyvíjeny síly, které by tomuto procesu čelily. Bundeswehr přikládal příliš velký význam bojeschopnosti a vojenské síle a věnoval příliš malou pozornost věrnosti ústavy a morálnímu a etickému vzdělávání. Zdá se, že Kramp-Karrenbauerová to pochopila, i když pozdě, píše německý časopis.

 

Po vyřešení všeho v Calwu však tento problém nelze vyřešit, zdůrazňuje autor článku. Na rozdíl od pandemie koronaviru nebude Bundeswehr dlouhodobě chráněn kolektivní imunitou ani vakcínou. Jediná věc může pomoci: neustálá demokratická ostražitost, uzavírá Der Spiegel.

 

(kou, prvnizpravy.cz, spiegel.de, foto: arch.)

 

 

 

  

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář