Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sorošův svět - Na řadě Srbsko?

1. 2. 2022

 Sorošův svět - Na řadě Srbsko?

 

Srbský prezident obvinil Rockefellerovu nadaci z rozdmýchávaní protivládních protestů v Srbsku s cílem vyvolání barevné revoluce a svržení vlády! Americká skupina BlackRock stojící za australským těžařem Rio Tinto se chce zbavit srbské vlády kvůli referendu o zahájení těžby mamutích zásob lithia!

24.01.2022 | 11:20  9

 

Novak Djokovič posloužil srbské vládě jako exitový nástroj pro vycouvání srbské vlády z kontraktu s Rio Tinto! Protesty ale neustávají, naopak se zesílily! Už je jasné, proč! Za nepokoji v Srbsku stojí těžařská skupina RESCO, která sjednocuje těžaře, americké neziskovky, banky a fondy!

V souvislosti s událostmi okolo Novaka Djokoviče se objevilo mnoho spekulací a domněnek o tom, že reakce australské vlády na neočkovanou světovou tenisovou jedničku může být odvetou srbské vládě za její kroky, kdy už několik měsíců požadovala po anglo-australském těžaři Rio Tinto, aby zastavilo své plány s těžbou obrovských zásob lithia, které v letech 2004 až 2006 objevila v okolí řeky Jadar právě společnost Rio Tinto.

 

V tehdejší době nebyla těžba lithia nijak finančně zajímavá, a proto zásoby lithia ležely u ledu. Jenže, s příchodem Green Dealu v Evropské unii a v USA, jehož cílem bude přechod od fosilních spalovacích motorů k elektrickým pohonným agregátům, se lithium naopak stává strategickou surovinou světového významu, pro kterou jsou nadnárodní organizace schopny i zabíjet. Všechno původně vypadalo růžově, ale v okamžiku rozhodnutí o těžbě, se začaly dít dvě zásadní věci a události, které si musíme objasnit.

 

Proti těžbě začaly vystupovat místní ekologické organizace. Ty začaly protestovat proti těžbě velice drsným způsobem, aktivistické skupiny začaly blokovat silnice, omezovat dopravu a protesty se začaly šířit v celé zemi. Vláda premiérky Any Brnabičové proto rozhodla, že by se o těžbě mělo rozhodnout v lidovém referendu a sdělila tuto informaci australskému těžaři Rio Tinto. Odezva byla děsivá a neuvěřitelně drzá, protože Rio Tinto reagovalo s tím, že zahájení těžby začne v roce 2022 a na žádné referendum se čekat nebude.

 

Vláda Any Brnabičové tak najednou zjistila, že je pátým kolem u vozu a už nerozhoduje ani o vlastní zemi. Vláda proto pohrozila vloni v listopadu vedení Rio Tinto, že mu odebere těžební licenci, pokud zahájí těžbu bez povolení vlády a bez lidového referenda. K samotnému odebrání licence ale tehdy v listopadu neměla vláda premiérky Brnabičové odvahu a Rio Tinto tak pokračovalo v přípravách na zahájení těžby.

Srbská vláda chtěla referendum o lithiu kvůli uklidnění ulice, ale Rockefellerovy fondy duply na plyn a protesty se mění v “barevku”

 

Samotné protesty si zaslouží speciální pozornost, protože se jedná o špičkový studijní materiál konceptuálních procesů řízení. Protesty vznikly zezdola původně a pouze jako protesty proti těžbě lithia v chráněné krajinné oblasti řeky Jadar a nic víc. Jenže zhruba před rokem a půl se dlouhodobé protesty nenápadně, ale přitom zcela jasně, začaly transformovat zevnitř do něčeho úplně jiného. Protesty proti těžbě se postupně začaly měnit do protestů proti vládě jako takové. V posledních měsících už protesty vlastně vůbec nejsou o těžbě, ale o požadavcích na odstoupení vlády, je to už korektní “barevka”, tedy barevná revoluce.

 

Z pohledu ze zahraničí to vypadá naprosto čistě a korektně, jako radikalizace demonstrantů, kteří jsou naštvaní, že vláda ze země už dávno Rio Tinto nevysáčkovala. Jenže, to je krutý omyl. Ty demonstrace v poslední době už nejsou proti těžbě lithia, ale mají za cíl odstranit vládu, která právě nejde na ruku Rio Tinto. Demonstranti a mnozí členové protestů o tom ale netuší a nechápou, co se vlastně stalo s jejich vlastním hnutím. Je to ten samý případ jako Žluté vesty ve Francii. Tam proběhl tento proces únosu lidových protestů do jiného směru a účelu úplně stejným způsobem.

 

Demonstrace za ochranu vody v řece byly uneseny do podoby demonstrací na svržení vlády. Djokovič posloužil jako dobrá záminka

A najednou do toho přišel Novak Djokovič, srbský tenista a světová jednička, který přiletěl do Austrálie na grandslamový turnaj a namísto turnaje se dostal do internačního hotelu pro neočkované migranty a po několika soudních jednáních byl deportován ze země zpátky do Srbska. V tom okamžiku mohla srbská vláda bouchnout šampus, protože Australané srbské vládě právě nabili do odvetného kanónu. Tisíce demonstrantů vyrazili v Srbsku do ulic na podporu Novaka Djokoviče a požadovali po vládě tvrdé odvety proti Austrálii.

A tyto demonstrace na podporu Novaka byly tak silné, že vláda premiérky Brnabičové okamžitě využila situaci a v odvetě odebrala australské těžařské firmě Rio Tinto licenci [1]. Vláda měla konečně důvod k vypovězení smlouvy, ale hlavně, tímto krokem si vláda v Bělehradě připsala politické body u srbské veřejnosti. A očekávalo se, že tím budou protesty v Srbsku definitivně ukončeny. Jenže, nestalo se. A právě naopak. Stalo se něco neuvěřitelného. Protesty proti vládě nejen pokračují, ale naprosto nepochopitelně se zesilují. Chápete? Ty protesty už dávno nejsou proti těžbě lithia, ale jsou vedeny s cílem svržení vlády. Srbský prezident totiž včera na srbské televizi odpálil doslova informační bombu.

 

Americký fond sponzoruje protivládní protesty s cílem vyvolání barevné revoluce, varoval prezident o víkendu v televizi

Srbský prezident Aleksandar Vučić včera obvinil [2] Rockefellerovu nadaci ze sponzorování protivládních protestů v Srbsku s cílem změnit současnou vládu v zemi. Velvyslanectví USA, Velké Británie a Německa v předvečer oficiálního prohlášení odmítla domněnku o podpoře masových protestů ekologických aktivistů v Srbsku. Srbská premiérka Ana Brnabičová již dříve uvedla, že nevládní organizace a nadace ze Západu jsou v zemi v posledním roce a půl aktivnější a financují ekologická sdružení a protesty. Jako příklad uvedla šéfka vlády Rockefellerovu nadaci, USAID, Open Society Foundations a také britské a německé organizace.

 

Vučić začátkem ledna prohlásil, že masové ekologické protesty v zemi s blokádami dálnic a incidenty sponzorují organizace ze Západu, včetně nevládní organizace “German Marshall Fund of the United States“, v zájmu svých politických oponentů. Rockefellerova nadace dává peníze Savovi Manoilovičovi (jednomu z vůdců protestů). Vučić řekl: “Říkají, že je to na všeobecné aktivity. Mají vás za idioty, chtějí zabít dvě mouchy jednou ranou – výrazně ovlivnit a pomoci svrhnout vládu v Srbsku, a na druhé straně chránit své obchodní zájmy,sdělil srbský prezident v televizi Pink.

 

Objevení lithia v Srbsku přilákalo anglo-americké těžaře, kterým vadil vstřícný postoj vlády v Bělehradě k požadavkům ekologů

Obchodní zájmy se týkají právě koncernu Rio Tinto na těžbu lithia na severozápadě země, jehož plány už před lety vyvolaly masivní protesty ekologů. Dříve úřady země opakovaně uváděly, že bylo před lety jasně řečeno, že povolí společnosti Rio Tinto využívat ložiska lithia až po referendu. Ložiska minerálu jadarit (lithium a borosilikát sodný s hydroxylem) byla objevena v oblasti řeky Jadar u města Loznica v západním Srbsku v roce 2004, v roce 2006 byl nový minerál pojmenován podle této řeky.

Podle odborníků může ložisko obsahovat až astronomických 10% prozkoumaných zásob lithia na světě. Jedna z největších nadnárodních těžařských a metalurgických společností Rio Tinto, jejíž geologové ložisko objevili, v červenci oznámila, že plánuje investovat 2,4 miliardy dolarů do těžby nerostu a výroby lithia z něj.

 

Ale to není všechno. Prezident Vučić včera večer označil informace o přípravě atentátu na svou osobu za nepříliš významné, ale že se tím zabývají srbské bezpečnostní služby. Protesty začaly totiž zesilovat a i srbští novináři se nad tím pozastavují, že to nedává smysl, protože vláda před 3 dny zrušila těžební licenci společnosti Rio Tinto. Protestující dosáhli svého cíle a není důvod, aby protesty dále pokračovaly. Jenže Savo Manoilovič jako vůdce protestů nyní požaduje odstoupení vlády, a to kvůli dalším a dalším požadavkům, které již nemají s ochranou ekologie okolo řeky Jadar nic společného.

 

A obvinění Rockefellerových fondů z financování barevné revoluce v Srbsku potvrzuje, že protesty byly uneseny zahraničními fondy a jejich cílem je výměna srbské vlády za jinou, která bude více poslušná a povolná k těžbě lithia. Vláda, která bere ohledy na ekologické aktivisty, neumí s nimi zatočit, podlehne jim a vláda najednou začne zahájení těžby podmiňovat souhlasem lidu ve všeobecném referendu, je prostě nežádoucí pro zájmy těžařů a musí od válu.

Rockefellerovy fondy jsou finančním beranidlem pro těžařské firmy sdružené v lobbistickém think-tanku RESCO

To hlavní jsem si ale nechal na konec. Celý tento příběh má společného jmenovatele a hybatele veškerých procesů v Srbsku. Anglo-australská těžařská firma Rio Tinto je ovládána americkými a britskými investory sdruženými ve fondu BlackRock Investments, tedy ve stejném fondu, který ovládal i australskou firmu European Metals Holding, která chtěla rovněž těžit lithium, ale pro změnu na českém Cínovci. Jenže co má společného BlackRock, Srbsko a Rockefellerova nadace? Odpověď je překvapující a velice znepokojivá.

 

Minulý rok 29. září 2021 vznikla v Chicagu v USA nová nátlaková a lobbistická organizace RESCO [3], tedy celým názvem Responsible Sourcing Coalition, která je složena z amerických, německých, australských a britských těžařů, z neziskových organizací a fondů, a také z bankovních a investičních institucí. Celý projekt RESCO je pod křídly organizace The Development Partner Institute (DPI) a projekt RESCO je popisován na jejich webu těmito slovy:

Jsem potěšena, že dnes mohu představit budoucí směřování společnosti RESCO,” vysvětlila výkonná ředitelka Wendy Tyrrellová. “RESCO usiluje o hodnotový řetězec nerostných surovin bez strukturálních nerovností a utvářený komunitními hodnotami. Vnímáme potřebu přejít od myšlení zaměřeného na řízení rizik k myšlení zaměřenému na vytváření dlouhodobých hodnot – RESCO, jehož hostitelem je Development Partner Institute, dnes představilo svou snahu převést tuto aspiraci do reality.”

RESCO je platforma pro hluboké zapojení, učení a objevování. Její členové pocházejí ze všech koutů hodnotového řetězce těžby, od postižených komunit přes investory až po společnosti zaměřené na spotřebitele. Společnou prací v rámci RESCO budou členové podnikat společné kroky k urychlení odpovědného získávání nerostů a kovů z celého světa.

Mezi podporovatele patří kromě Rockefellerovy nadace také největší těžební společnosti Anglo American a Rio Tinto, ke kterým se připojily společnosti Hatch Global, Schneider Electric, Appian Capital Advisory, Black Loon Group a Flow Partners.

 

A je to venku. Americké, britské a německé organizace sdružené pod organizací RESCO společně s RioTinto. Všichni hoši pospolu v jedné nátlakové organizaci, pěkně vedle sebe. Dokonce tam najdete i Appian Capital Advisory, což je londýnská těžařská investiční společnost napojená na americkou Appian Group a kauzu Mostecké Uhelné Společnosti. Hotovo, vymalováno a poslední v Srbsku teď může de facto zhasnout. Srbská vláda tak stojí proti nadnárodní těžařské investiční lobby sdružených v RESCO a srbský prezident oznamuje, že protesty proti srbské vládě sponzoruje právě hlavní partner RESCO, tedy americká Rockefellerova nadace.

Všechno to do sebe dokonale zapadá jako puzzle. Novak Djokovič se tak stal politickým nástrojem Bělehradu. A dokonce dvojitým nástrojem. Australská vláda premiéra Sctotta Morrisona ho chtěla politicky využít jako exemplární případ s cílem demonstrovat australským občanům, že vláda zamete s každým, kdo se nenaočkuje, i kdyby to měla být tenisová legenda a hráč č. 1 na okruhu ATP. A tomuto účelu Djokovič posloužil dokonale. Důvěra v Morrisonovu vládu podle posledních průzkumů výrazně posílila.

 

Jak v Kazachstánu kvůli Green Dealu a uranu, tak v Srbsku kvůli lithiu a také Green Dealu

A tenista Djokovič posloužil dokonale i srbské vládě, která jeho deportaci z Austrálie obratně využila za podpory bouřících a zuřivých fanoušků Novaka Djokoviče a zrušila australskému těžaři licenci na těžbu lithia. A jaké to překvapení, že demonstrace neustaly, když tyto protesty v Srbsku už dávno neřídí zastánci ochrany ekologie okolo řeky Jadar, ale profesionální barevní revolucionáři sponzorovaní z Rockefellerových fondů, které pracují ve skupině RESCO pro Rio Tinto a další organizace napojené okolo těžařských firem. The Development Partner Institute (DPI) a jeho projekt RESCO je tak klasickým nátlakovým think-tankem, jehož úkolem je prosazovat zájmy těžařů ve světě.