Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rusové chystají útok na Slovjansk a Kramatorsk

4. 7. 2022

Rusové chystají útok na Slovjansk a Kramatorsk

 

Dnes 7:44, 4.7.2022 – Kyjev • Aktualizováno 8:28

Alex Švamberk, Novinky

 

Po ovládnutí Lysyčansku se ruské jednotky soustřeďují na útok na Slovjansk a Kramatorsk. Plyne to z pondělní svodky ukrajinského generálního štábu. Je z ní patrné, že nepřítel útočí podél dlouhé části fronty.

 

 

Ukrajinský tank v Doněcké oblasti Foto: Francisco Seco, ČTK/AP

 

Ve směru na Slovjansk se Rusové v pokračující v bojích pokoušejí získat kontrolu na Bohorodyčném, Mazanivkou a Dolynou. Nepřítel do oblasti přisunul od okupovaného Izjumu jednu praporovou taktickou skupinu a děla. Před dalším útokem přeskupuje své síly.

 

Směrem na Kramatorsk zaútočil nepřítel po dělostřeleckém ostřelování na Severskij Doněc a zakopává se u dobytého Lysyčansku a Bilohorivky.

 

Ukrajinci se stáhli z Lysyčansku. Vůle k úspěchu nestačí, uvedlo veleníEvropa

 

Rusové ostřelují z děl a raketometů ukrajinské pozice i směrem na Bachmut. Mohutné raketové palbě čelí hlavně Podkrovské, Berestové a Spirne i elektrárna u Vuhlehirsku, na které Rusové útočí.

Rusové zaútočili i u Avdijivky a Marjinky. Silná je i palba na linii dotyku v Záporožské oblasti.

Podle britské vojenské rozvědky se po stažení ukrajinských jednotek z Lysyčansku a ztrátě celé Luhanské oblasti nyní Rusové soustředí na dobytí celé Doněcké oblasti, protože invazi na Ukrajinu zdůvodňovali „osvobozením” obou oblastí od nadvlády Kyjeva.

Na jihu Ukrajiny se Rusové pokoušejí zastavit váznoucí ukrajinský postup a získat zpět ztracená území u Ivanivky, Poťomkine a Mirneho. Zajišťují své stávající pozice a na nádraží Kalančak přivezli z Krymu 17 vagonů s municí.