Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rusko nám uhradilo dluh z dob SSSR

18. 11. 2020

Rusko uhradilo České republice dluh z dob Sovětského svazu

Rusko uhradilo poslední splátku dluhu vůči České republice, celkem dlužilo asi 72 miliard korun. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo financí. Dluh vznikl v éře bývalého Sovětského svazu.

14:42 23. prosince 2013  

Splácení více než 3,5 miliardy dolarů předpokládala mezivládní smlouva z roku 1994. Podle Moskvy byl dluh uhrazen formou dodávek průmyslové produkce a částečně penězi.

„V říjnu došlo ke splacení poslední části vypořádání ruského dluhu dle smlouvy uzavřené v roce 1994. Ta splátka byla ve výši 6,5 milionu dolarů. Část splátky byla uhrazená v komoditách a část finančním plněním,“ řekl mluvčí českého ministerstva financí Ondřej Šrámek.

Většinu dluhu Česko za někdejší vlády premiéra Miloše Zemana prodalo soukromé firmě, splacení zbytku dluhu schválila letos v létě vláda Jiřího Rusnoka.

Ruský dluh vznikl v době, kdy Československo investovalo do plynovodů a rafinérií v bývalém SSSR. Moskva měla platit ropou a plynem, s rozpadem Sovětského svazu z toho ale sešlo.

Ruský dluh vůči České republice vznikl v době Sovětského svazu. Tehdejší Československo investovalo do ropných rafinerií a plynovodů v SSSR. Moskva měla platit ropou a plynem, kvůli rozpadu sovětského bloku z toho ale sešlo. Rusko se zavázalo ke splácení 3,5 miliardy dolarů v roce 1994, část zaplatilo formou průmyslových dodávek.

Česká republika podle vyjádření premiéra Rusnoka z letošního srpna měla získat ze zbytku dluhu za zhruba osm milionů dolarů přibližně 80 procent, tedy minimálně 6,45 milionu dolarů (zhruba 128 milionů korun).

Někdejší vláda premiéra Miloše Zemana naprostou většinu dluhu prodala společnosti Falkon Capital za přibližně 750 milionů dolarů, podle některých expertů nepříliš výhodně. Poslední splátku od Falkon Capital obdrželo české ministerstvo financí loni v létě.

Dluh byl podle dnešní zprávy ruského ministerstva uhrazen dodávkami průmyslové produkce a částečně penězi.

Stejně jako vůči Česku umořila údajně Moskva staré dluhy vůči Černé Hoře a Finsku, v létě splatila i slovenský dluh.

Helena Berková, Tereza Bartůňková

https://www.irozhlas.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář