Jdi na obsah Jdi na menu
 


Protiofenzíva Ukrajiny nebude …

23. 3. 2023

Protiofenzíva Ukrajiny nebude …

 

Přináším další rozhovor s prognostikem S. Peresleginem

 (a doporučuji si překlad uložit k prověrce časem…) – překl.

 

Jdou zvěsti o protiofenzívě VSU – kdy a kde může začít?

Na Vaši otázku by se chtělo odpovědět zlomyslnou protiotázkou: - doplnit „Kdy,kde a proč“? Pokusím se tu být kontrolovatelný. Protože vždy, když prognózuješ budoucnost, chceš pro každý případ dodat, že pokud se nic nezmění, nebo nezareagují jinak – to je riziko každého prognostika.

Já v poslední době také stále slyším o té protiofenzívě a to v různých variantách:

 

  • Operativně-taktickou počínaje – „VSU chystají léčku pro Vagnerovy vojáky v Bachmutu a už brzy mohutný protiútok povede k úplnému rozdrcení ruských orků v bachmutském směru“ … Tuto, myšlenku jsem ochoten brát víceméně vážně, protože postavení Ukrajinců tam je tragické, každým dnem se zhoršuje, město se už nachází v úplném pytli, posílat tam nové síly není možné s hlediska elementárního válečného umění, ale i technicky to už začíná být prakticky nemožné. Znamená to, že ze dne na den tam musí začít rozpad frontové linie se ztrátou města. Bachmut sám o sobě tak obrovskou hodnotu nemá, ale za měsíce bojů se stal symbolem a jeho ztráta je pro Kyjev naprosto nepřijatelná. Protože Zelenský se už oficiálně rozhodl město nevzdat, tak jiná varianta, kromě silného protiúderu s pokusem aspoň nějak obnovit zásobování u nich prostě vidět není.

 

Bez protiofenzívy je otázkou pár dní, než se obrana rozsype. Pokud se to pro VSU bude vyvíjet úplně špatně, tak kromě rozpadu obrany Bachmutu mohou začít vážné boje už v Časově Jaru, a to už je velké obklíčení – a jako vojenská porážka to bude velmi vážné. V této souvislosti není důležité, zda věřím nebo ne, ale bez protiofenzívy nevidím žádnou jinou šanci ke splnění Zelenského rozkazu.

Velení VSU udržení Bachmutu a protiúderu nevěří vůbec, takže může dojít jen k formálnímu splnění rozkazu. Takže dají rozkaz k ofenzívě, narazí, budou mít ztráty lidí i techniky a Kyjevu nahlásí že se protiútok nepodařil… Povede-li k úspěchu? Podle operativních schémat z obou stran bude tento protiúder podstatně nebezpečnější pro útočící než bránící se stranu. Nikdo z nás ale nezná síly na obou stranách – to se vyjasní až za měsíce, roky – takže to budeme moci analyzovat až poté.

 

Nicméně, pokud to vše proběhne, jak má, tak nejenže protivník ztratí Bachmut, ale nejspíš i obrannou linii a dokonce i Slavjansk.

 

  • Pokud jde o pečlivě propagovanou myšlenku ofenzívy proti linii spojující Rusko s Krymem, může směřovat k Melitopolu, anebo k Mariupolu, se záměrem obchvatu Krymu. S hlediska čistě formálního si všimněte, že standartní válečné rytmy, obecně vzato fungují, a ukrajinský takt skutečně skončil na podzim, na počátku zimy začal takt ruský a od té doby držíme iniciativu na všech úsecích fronty, a skutečně na jaře, po období marastu, někde od půli až konce dubna, by měl začít takt ukrajinského útoku ve druhé polovině dubna a v květnu. Na tomto směru to vypadá velmi přirozeně – útočit je možné. Pro Ukrajinu příznivé jak s hlediska dosažení politických cílů, tak s hlediska dosažení vojenského vítězství.

 

Jak s hlediska zdrojů – je úspěch VSU možný nebo ne?

Tady chci říci následující a docela tvrdou věc: - mám za to, že Ukrajinci na tuto operaci nemají zdroje ani v technice ani v připravených lidech. Přitom je třeba mít na zřeteli prostou věc: - k dosažení strategického cíle tam bude nutné projít nejednu desítku kilometrů. Z čeho kdosi usoudil, že s Leopardy a Abramsy, dokonce i v kompletně slíbeném množství, se to VSU podaří lépe než nám, to nechápu. Nejspíš bude mít ofenzíva zhruba takovou úroveň úspěšnosti, prohryzávání se obranou, oni sice budou mít iniciativu a postupovat kupředu, ale aby mohli dojít k moři, potřebují skutečně hluboký průlom. V podmínkách poziční války (a taková tam ona je) je kalkulace, že takový propočet je přivede k Černému moři, je krajně naivní. A proč se to tak vážně probírá v ruském tisku a blozích, to skutečně nechápu. Jistěže je informační válka důležitou částí války samé, a chápu, že se Ukrajinci snaží zvednout náladu svého obyvatelstva a musí o této ofenzívě mluvit, ale proč se to s takovým potěšením opakuje v našich zprávách, to mi už opravdu hlava nebere.

 

Nyní k reálnému stavu věcí:

Pokud dokonce budou potřebné síly shromážděny, tak reálné šance posunout se tak daleko, jak je potřeba během jednoho-dvou úderů (ale oni, jak se ukazuje chtějí udeřit jednou), tak takovou šanci protivník nemá. Ačkoli, budou-li mít brigády a sbory připravené podle norem NATO, bude jejich bojeschopnost vysoká – ale ta sama o sobě neposkytuje záruku prolomení obrany, dokonce v podmínkách poziční války.

 

Druhou otázkou je, zda vůbec mají VSU tyto brigády. Já stále slyším stejná slova o tom, že reálně u Bachmutu, v oblasti Avdějevky a Kupjanska „bojují vojska územní obrany mobilizovaných, nemající praktické dovednosti a ani odpovídající výzbroj, a přesto bojují hrdinsky a kladou odpor ruským barbarům…, - v době, kdy se v týlu chystá mohutná úderná pěst…“. Víte, přesně to tu už bylo v letech 1943-4 se strany Německa.

 

Situace je ale následující: - Rusko tam útočí velkými vojsky a velkými silami. Ruská vojska jistě zažívají problémy s dělostřelectvem a s nedostatkem munice – ale ne tak hrozné, jako VSU. Informace o tom, že ruská vojska vyhrávají dělostřelecké duely a mají převahu ve vzduchu, hovoří o poměru ztrát, čísla se uvádějí pravidelně a jsou ze zdrojů nezávislých a spíše proukrajinských a uvádějí obrovské ztráty na straně VSU. Při takových ztrátách územní vojska a záložníci nemohou frontu udržet – to by bylo proti zákonům válečnictví. Kterákoli armáda světa bude držet frontu vyztužením linie silnými a dobře vycvičenými jednotkami. Nemusí jich být mnoho – např. z deseti brigád tři silné – to je obecně známé schéma.

 

Obecně vzato, v této situaci bitva rozsahu bachmutské musí k sobě přitáhnout prakticky všechny rezervy připravené Ukrajinci. A nic takového, jakože během toho bude shromážděna pěst sestávající ze tří armádních sborů, já prostě fyzicky nevidím. A zvláště s přihlédnutím k tomu, že Bachmut je přikázáno držet a nevyhnutelně k tomu bude proveden protiúder, jak jsme už zmínili, pro který nic jiného než úderné brigády použít nelze.

 

A nemůže to být informační hra – zdánlivě lákat pozornost k Bachmutu, ale udeřit na jiném místě?

Já bych to zformuloval takto: - s přihlédnutím k vojskům, která tam už jsou a vzhledem k jejich ztrátám a plus ještě oficiálnímu prohlášení uk prezidenta, jsou to pro informační hru sázky příliš vysoké a příliš vysoké reputační ztráty – nemám-li říci, že je to prostě nepravděpodobné.

 

Moje odpověď je: - nevidím vážnou jarní ofenzívu na jižním směru. Nemyslím si, že na to VSU stačí síly, třebaže plán ofenzívy nepochybně existuje, jeho směr je vybrán naprosto správně, ale provést ho pravděpodobně možné není.

 

Co bude?

Zdá se mi, že od poloviny dubna začne postupné posouvání data zahájení ofenzívy, vysvětlované počasím. Pokud budou mít štěstí, dokáží VSU k půli léta (červenec-srpen) shromáždit nějakou údernou skupinu – za podmínky, že Rusko nad tím mávne rukou a po obsazení Bachmutu se rozhodne přejít k poziční obraně a nezaútočí na Slavjansk, Kramatorsk a Krasnyj Liman – což by se zdálo docela přirozené. Pokud náš útok bude pokračovat, tak jistě dříve či později budeme potřebovat pauzu (útočíme už přes dva měsíce). Pak budou moci VSU shromáždit síly a v létě (ne na jaře) cosi začnou – ale, podle mého, nebudou mít úspěch.

 

https://www.youtube.com/watch?v=N6pJ8Gcb8No

Překlad:               st.hroch               20230321