Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přesídlení není vyhnáním!

4. 2. 2024
Přesídlení není vyhnáním!
Poznámka ČNL: Vzhledem k tomu, že se setkáváme na našich stránkách s tvrzením, že jsme „sudetské Němce“ vyhnali, uvádíme toto mylné pojetí termínu vyhnání, s vysvětlením prof. JUDr. M. Potočného, DrSc., který patřil k našim nejvýznačnějším znalcům mezinárodního práva.
"Nejen právnímu a lingvistickému specialistovi, ale i prostému občanovi cosi vnitřně říká, že "vyhnání" nemá nic společného s transferem. Institut přesídleni předpokládá předchozí mezinárodní dohodu zainteresovaných států o spořádaném a humánně uskutečněném transferu osob z jednoho státu do druhého. Vyhnání naopak bývá jednostranným aktem státu. Je-Ii provedeno svévolně a v rozporu s obecným mezinárodním právem nebo smluvními závazky dotyčného státu, představuje jeho protiprávní chování, které může mít za následek jednak jeho mezinárodní odpovědnost a jednak nárok takto vyhnaných osob na odčinění způsobené újmy."
Sborník: Prof. JUDr. M. Potočný, DrSc.:Právní aspekty odsunu sudetských Němců, Ústav mezinárodních vztahů, Praha 1996, str. 18