Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přemek Votava - Jak s nějakou poslední kolonií

29. 9. 2023

Přemek Votava - Jak s nějakou poslední kolonií

 

Mnichov v září 1938 zůstává pro nás i po 85letech symbolem zrady západních spojenců.  O nás, bez nás. Byli jsme pro ně jen nějakou tou poslední kolonií.  Představitelé Francie a Británie nás obětovali během jedné večeře, podrobili se Hitlerovi a přijali jeho diktát vůči Československu.  Z premiérů Británie a Francie se stali jen Hitlerovi poslíčci špatných zpráv. S Československem se nepárali, diktovali, s Hitlerem si podali ruce, moselským vínem si připili. „Je to hrozné, ale mám před sebou samé nuly ! “ To bylo Hitlerovo výstižné hodnocení premiérů Chamberlaina a Daladiera v Mnichově 1938. Z pohledu následujících událostí měl pravdu. Ani z dnešního, až příliš smířlivého pohledu, nelze zapomenout na mnichovské ponížení v září roku 1938 i na následnou německou okupaci v březnu 1939. Máme zapomenout na to, jak naši otcové, dědové tyto dny zrady těžce prožívali. Nejprve slzy, potom i krev.

 

Mnichovské dohodě předcházela jednání britského premiéra Chamberlaina 15. a 22.září přímo s  Adolfem Hitlerem.  15. září přiletěl za Hitlerem do jeho alpského sídla Berghofu. Vlakem z letiště viděl protijedoucí vlaky plné vojska, Hitlerem připravené divadlo zabralo. Podobné divadlo se odehrálo 22.září v Godesbergu v Porýní. Samotný Mnichov byl už jen závěrečnou tečkou za osudem Československa, které k jednání nebylo ani přizváno.  K osudu Československa 27.září Chamberlain v britském rozhlase prohlásil : „  bylo by hrozné, kdybychom museli kopat zákopy, protože v  nějaké vzdálené zemi se lidé mezi sebou hádají.....  Kdybychom měli bojovat, musel by pro to být větší důvod.“ V následném dopise z 28.září Hitlerovi sdělil, že  „vše podstatné může dostat bez války a bez odkladu.“ Po jeho jednáních s Hitlerem se Mnichov stal jen formalitou, bylo už rozhodnuto. Účet za spojence zaplatí Československo.

 

Ortel nad Československem byl podepsán krátce po půlnoci z 29.na 30. září.  Naši zástupci velvyslanec  Vojtěch Mastný a Hubert Masařík, byli jen stroze seznámeni s tímto rozhodnutím, dokonce pod vyhrůžkou, že odmítnutí této dohody by mělo pro ČSR nedozírné následky. Pod tímto nátlakem, Československo přijalo diktát, jiné cesty asi ani nebylo. Ministr zahraničí Krofta upozornil tehdy západní spojence, že Mnichovem  se postarali o další vyzbrojení Německa, neboť dle této dohody jsme byli přinuceni odevzdat neporušená opevnění včetně výzbroje... Zároveň statisíce našich občanů bylo vyhnáno z pohraničí. Naopak sudetští Němci jásali, slavili návrat do Řiše. Okleštěné Československo ztratilo 30% své rozlohy a 34 % obyvatelstva. Na obsazeném území zůstalo přes milion občanů české, slovenské a rusínské národnosti.  

 

Za přísného dohledu Anglie, Francie, Německa a Itálie začalo 1.10.1938 porcování ČSR. Vedle Německa se na tomto aktu přiživilo se svými územními požadavky i Maďarsko a Polsko. Mnichov se stal   předehrou k následné okupaci ČSR. Do historie mnichovské zrady vstoupila prozíravá slova poslance, pozdějšího premiéra Winstona Churchilla, který odsoudil tuto dohodu a prohlásil : „ V Mnichově  jsme si mohli vybrat mezi hanbou a válkou. Vybrali jsme si hanbu a stejně budeme mít válku !“  Tak se i stalo.

 

Celkový pohled na krátkozrakost politiků Anglie a Francie, vůči Hitlerovi, nakonec dovedl Stalina v srpnu 1939 k tak často medializovanému  „Paktu Molotov – Ribbentrop“.  Tento pakt byl důsledkem mnichovanské politiky ústupků Anglie a Francie. Mnichov 1938 byl pro Stalina varováním s tím, že na Velkou Británii a Francii, jako na spojence,  se nelze  spolehnout. Mnichovskou dohodou byla otevřena Hitlerovi a jeho spojencům cesta na východ.... Po 85letech se Mnichov politikům EU nerad připomíná.

 

Přemysl Votava

(ČSNS)

Zdroj : Československý rok 1938 R.Kvaček, A.Chalupa, M.Heyduk

           Mnichovský ortel čtyř  Miroslav Šiška