Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pravda, která by pomohla Rusku, se říkat nesmí, říká Ženíšek

1. 7. 2023

Pravda, která by pomohla Rusku, se říkat nesmí, říká Ženíšek

Polský poslanec Evropského parlamentu Witold Waszczykowski vzbudil rozpaky prohlášením, že pokud nebude ukrajinská protiofenziva slavit v následujících měsících úspěch, bude Evropa trvat na zmrazení války. A poslanci Ženíškovi už tuhne krev v žilách. 

Marek Ženíšek (TOP 09)

1. července 2023 - 11:03

 

„Komu Waszczykowski slouží?“ ptá se poslanec Marek Ženíšek, který slova Waszczykowského čte jako vzkaz Rusku, ať ještě chvíli „vydrží“.

 

Bývalý šéf polské diplomacie a současný europoslanec měl Ukrajině jasně vzkázat, že pokud její ofenziva nebude do října úspěšná, bude Evropa trvat na zmrazení války. „Myslím, že máte ještě 3–4 měsíce, zatímco svět bude sledovat průběh vaší vojenské konfrontace,“ uvedl polský politik. Není však jasné, kdy přesně tato slova Waszczykowski pronesl.

 

„Pokud za 3–4 měsíce nebude protiofenziva úspěšná, Evropa na vás začne tlačit, abyste konflikt zmrazili a zahájili jednání s Ruskem, jako tomu bylo v roce 2015,“ zdůraznil bývalý šéf polské diplomacie a současný europoslanec.

 

 

Poslanec Ženíšek výrok Waszczykowského kritizuje na svém twitteru s tím, že během války, kdy jsou všechna podobná vyjádření velmi citlivá, nahrává ruskému režimu.

 

I kdyby to byla pravda a i kdybych si to sám myslel, nikdy bych to neřekl během války veřejně,“ hrozí se Marek Ženíšek.

 

„Si tak říkám, komu tyhle ‚moudra‘ asi tak slouží. Vlastně je to jen taková zpráva do Kremlu – vydržte ještě tři měsíce,“ glosuje Ženíšek slova polského europoslance.

 

Na rozdíl od Ženíška jiní twitteroví uživatelé postoj Waszczykowského kvitují a se svými odhady jsou daleko odvážnější.

 

Také jsme psali:

Nevidím důvod měnit definici manželství, říká Hašek

 

„Myslím, že má pravdu, možná je dokonce až přílišný optimista. Můj odhad je, že pokud Ukrajina neudělá na frontě výrazný postup během července, hlasy, že by se mělo uplácat nějaké příměří a vytyčit demarkační čáry cca na dnešní frontě, hodně zesílí a asi to tak dopadne,“ píše František Novotný.

 

Naopak Jakub Petrák se přiklání k vidění situace spíše očima Marka Ženíška. „Dokud Rusko neprohraje tak, aby si to uvědomili i řadoví Rusové, tak nelze couvnout. Obrátili by to opět ve veliké vlastenecké vítězství a za tři roky by šli znovu do války... A všechno by bylo odznova,“ předpovídá.

 

Někteří diskutéři se podivovali nad tím, že názory Waszczykowského  nekorespondují s polskou politikou a jsou přesvědčení, že Rusku roste s každým napadeným státem chuť, konec podpory Ukrajiny vnímají jako podporu ruského imperialismu.

 

(nov, prvnizpravy.cz, foto: repro: youtube)