Jdi na obsah Jdi na menu
 


Platí ještě, že historie je učitelkou života?

1. 9. 2020

Historia  magistra vitae est

Když se nepoučíme z našich dějin, je možné, že minulost si budeme muset zopakovat, včetně těch nejhorších událostí. Z našich médií se dovídáme pouhé minimum o první a druhé světové válce, o našich dějinách celkově. Ale nejen to, naše dějiny nám přepisují. A to je špatné, moc špatné!

Starší generace, které se ještě učily i starověké dějiny, si jistě vzpomenou na válku  řecko - perskou. Perský král Xerxés I. se rozhodl potrestat Řeky za jejich vzdor vůči Perzií. Řekové se postavili Peršanům u Thermopyl. Spartský král Leonid I. se rozhodl vzdorovat mnohonásobně přesile Peršanů v Thermopylské soutěžce. V čele několika set vojáků odolal několika útokům perského vojska. Věděl však, že nakonec musí podlehnout přesile. Neustoupil však, se svými vojáky bojoval do konce. Všichni padli v boji.

Na místě, kde zemřeli, byl později vyryt do kamene nápis: Jdi, poutníče, a zvěstuj Lakedaimonským, že my tu mrtvi ležíme, jak zákony kázaly nám.

Snad bychom si měli připomenout i zradu bojujícího řeckého vojska. Našel se Řek, který Peršanům prozradil, kudy vede tajná horská stezka k Thermopylské soutěžce. Tak bitva, přes velké hrdinství Řeků, skončila jejich porážkou. Dodnes Řekové znají jméno tohoto zradce. I my bychom si měli pamatovat jména zrádců!

I v našich dějinách naši hrdinové umírali za svobodu vlasti proti nepříteli, který nás chtěl podmanit, zlikvidovat. Proč o těchto hrdinech nemluvíme? Obětovali své životy! Dnes ani mnozí maturanti neví o našich dějinách mnoho. Chceme-li jako národ, stát přežít, změňme výuku dějepisu a zvyšme celkovou úroveň výuky na všech školách.  Jen tak přežijeme.

Kdysi si Karel Herman Frank, známý "sudetoněmecký" čechožrout, přál, aby čeština jako spisovný jazyk zanikla. Cestu viděl ve vzniku řady nářečí, které by se přes náš spisovný jazyk převalily a udusily ho. K tomu měla napomoci i česká škola. Žádný český dějepis, výuku češtiny snížit na minimum a hodně němčiny ve spojení s německými dějinami. Dnes se jeho sen pomalu naplňuje. Naši žáci, dokonce ani studenti, češtinu neovládají. Hovorovou ano, ale se psaním mají velké potíže. Kam se tak dostaneme? Až k našemu zániku. A na to nesmíme jen čekat! Musíme se bránit. Školou vše začíná, vlasteneckým prostředím pokračuje. Dejme se do toho!

Dr. O. Tuleškov

 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář