Jdi na obsah Jdi na menu
 


Parubije si berou do prádla za masakr v Oděse

25. 8. 2019

Olga Kozačenková

25. 8. 2019    politnavigator

 

Ukrajinské orgány činné v trestním řízení obdržely oznámení o účasti předsedy Nejvyšší rady Andreje Parubije (na snímku) na vraždění Oděsanů 2. května 2014. Píše o tom na svém blogu bývalý zástupce hlavy administrativy prezidenta Ukrajiny, právník Andrej Portnov. Podle jeho vyjádření, zatímco orgány činné v trestním řízení provádějí vyšetřování a výslechy bývalého prezidenta Petra Porošenka, nastal čas "posoudit a přehodnotit vyšetřování okolností hromadné popravy v Oděse 2. května 2014".

 

Advokát poznamenává, že oslovil Státní vyšetřovací úřad s prohlášením, že Parubij se dopustil zločinů podle části 2 čl. 294, části 2 článku 258, článku 263 trestního zákoníku Ukrajiny, tedy organizace masových nepokojů, které způsobily smrt lidí, provedení teroristického činu s použitím zbraní, výbuchů a žhářství k zastrašování obyvatelstva, politickým a jiným cílům a nezákonné nošení, skladování, nabývání a převádění střelných zbraní bez zvláštního povolení.

 

"V rámci tohoto případu bude nutné získat povolení na veškerou telefonickou komunikaci hlavních organizátorů vražd v těch letech, prostudovat účel Parubijova příjezdu do Oděsy, předmět jeho schůzek s operačním vojenským velením, bezpečnostními silami, pohraniční stráží a úředníky oblastní administrativy.

 

Je nutné analyzovat veřejné výroky jeho tehdejších kompliců o dodávce zbraní, neprůstřelných vest a ochotě k zahájení střílení. Rovněž je nutné prozkoumat okolnosti systematického nedostavování se Parubije na zasedání speciální parlamentní komise, která byla vytvořena pro vyšetření této tragédie a nepředložení dokumentů na její žádost", píše Portnov.

 

Dodal, že účelem tohoto prohlášení je "vymýcení na desítky let systému, v němž může úředník páchat vraždy, násilí, loupeže a drancování bez odpovědnosti za spáchané".

 

"Soudní stíhání organizátorů těchto vražd bude lekcí pro všechny budoucí generace. Dnes už Parubij nemůže ovlivňovat vyšetřování, proto je třeba ho i s vnitřnostmi obrátit naruby", shrnuje Portnov.

 

Ukrajinští politici nejednou konstatovali, že zabíjení lidí 2. května v Domě odborových svazů v Oděse se provádělo pod dohledem Parubije, který byl v té době tajemníkem Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny.

 

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář