Jdi na obsah Jdi na menu
 


P.C.Roberts - Putin a Rusko svou nerozhodností prodlužují válku

15. 9. 2022

P.C.Roberts - Putin a Rusko svou nerozhodností prodlužují válku

„Ozbrojený konflikt na východní Ukrajině se nakonec změnil ve válečný stav mezi Ruskem a NATO s nepředvídatelnými výsledky pro všechny strany konfliktu," píše Southfront.

Paul Craig Roberts, americký publicista

15. září 2022 - 04:20

 

Jak jsem poukázal od začátku konfliktu, domněnka Kremlu, že by se ruská vojenská intervence mohla omezit na vytlačení ukrajinských sil z oblasti Donbassu, byla strategická chyba, zejména zpomalení, protože Západu poskytl spoustu možností. čas rozšířit válku. K mnohem širší válce nyní došlo, pokud je zpráva Southfrontu správná, že jedna třetina sil použitých v ukrajinské „protiofenzívě“ v Charkovské oblasti byla dodána členskými státy NATO, píše v komentáři Paul Craig Roberts.

Podle zprávy Southfront se málo rozprostřené ruské síly, vědomy si toho, že se blíží útok, stáhly do konsolidované pozice a utrpěly jen málo ztrát. Síly Ukrajiny/NATO utrpěly těžké ztráty. S ruskými posilami, které se nyní blíží na scénu, budou síly Ukrajiny/NATO pravděpodobně zničeny, stejně jako osud ukrajinské „protiofenzívy“ na jihu.

 

Zdá se, že konečně Kremlu došlo, že Rusko je ve válce. ale ví to opravdu? Southfront hlásí, že v 7 regionech východní Ukrajiny Rusko vyřadilo elektrárny a regiony od Kyjeva přes Charkov po Oděsu zůstaly bez proudu. To se mělo stát těsně před ruskou vojenskou intervencí, ale Kreml z neznámých důvodů nepodnikl žádné kroky, které by bránily schopnosti Ukrajiny odolat ruským silám. Proč Kreml omezil svůj útok na ukrajinskou infrastrukturu na východní Ukrajinu? Neustálé případy zdrženlivosti Kremlu přesvědčily Washington, že Rusko může být poraženo, protože její srdce není ve válce.

Zdá se, že pro Putina bylo těžké pochopit, že nemůže jen částečně vést válku, zvláště takovou, která se vleče a pokračuje, dokud se všichni nezapojí.

Komentátoři neschopní strategického uvažování mě kritizovali jako „žíznivého po krvi“, když jsem řekl, že omezená operace by měla za následek širší válku a více obětí na obou stranách než rychlé dobytí Ukrajiny, než budou USA a NATO šanci zapojit se. To, co Southfront nazývá „nepředvídatelné výsledky“ rozšiřující se války, mi bude i nadále dávat za pravdu. Každý, kdo sledoval, jak omezená angažovanost Washingtonu ve Vietnamu přerostla v plnohodnotnou dlouhou válku, to měl vědět lépe, než opakovat pošetilost. Poučení z toho Kremlu zřejmě uniklo.

 

Možná, že Putin nezvládne válku se svými „západními partnery“, nebo země NATO z války vycouvají, aby si zajistily ruskou energii a zabránily ekonomickému a politickému kolapsu. Ale možná ne. Nemyslím si, že ofenziva Ukrajiny/NATO v Charkovské oblasti byla úspěšná, ale média to hrála jako jeden celek a to povzbudí washingtonské neokonzervativce, kteří ovládají zahraniční politiku USA od dob režimu George W. Bushe. Vzhledem k tomu, že USA a NATO jsou již hluboko v konfliktu, poskytují zbraňové systémy, zpravodajské informace a informace o zaměřování, výcvik a nyní i vojenský personál, je pro ně snazší dostat se hlouběji, než se stáhnout. Putin by se možná rád stáhl, když sleduje, jak se k němu plíží nebezpečná širší válka, ale nemůže, aniž by to bylo považováno za selhání, které dovedlo Rusko k porážce. Došel jsem k závěru, že šance se zdají být ve prospěch větší války.

 

Aby bylo jasno, mým cílem není ubíjet Putina nebo dosáhnout ruského vítězství. Mým cílem je vyhnout se konfliktu, který si žádná strana nemůže dovolit prohrát. Jediným způsobem, jak zajistit tento výsledek, by bylo rychlé ruské vítězství nad celou Ukrajinou, nikoli „vojenská intervence“ v jednom koutě země, která měsíc co měsíc chřadne.

 

 

Přesvědčivá demonstrace ruské vojenské zdatnosti by odradila Finsko a Švédsko od vstupu do NATO, protože by demonstrovala neschopnost omezených sil, které má NATO k dispozici, bránit kohokoli proti takovému útoku, jaký by Rusko mohlo rozpoutat na Ukrajině. Dokonce uvažuji o možnosti, že by se NATO rozpustilo, když si Evropa uvědomila, že jejím skutečným zájmem je dosáhnout míru s Ruskem.

Bohužel tyto příležitosti byly nevyužity a nyní čelíme nekonečnému konfliktu, pokud Kreml neopustí svou neúspěšnou politiku a nebude jednat rozhodně.

S blížící se zimou bude Evropa brzy zavalena ekonomickými a politickými problémy způsobenými tím, že byla sankcemi Washingtonu odříznuta od ruské energie. Pokud Putin nepřispěchá na záchranu Evropy, bude Evropa brzy z konfliktu venku.

Vzhledem k tomu, že západní média fungují jako ministerstvo propagandy, jen málo lidí na světě chápe, že Rusko vyslalo do konfliktu málo vojáků. Ruské síly byly vždy přečísleny ukrajinskými silami, ale lepší ruská palebná síla smazala rozdíl. Pokud by Putin nasadil dalších 100 000 vojáků a připravil Kyjev a západní Ukrajinu o moc a komunikaci, mohl by konflikt ukončit dříve, než se vymkne z rukou. Vyžaduje se přijetí toho, že válka se rozšířila a vyžaduje rozhodné ruské kroky k ukončení války, než se válka dále rozšíří a stane se nekontrolovatelnou.

Otázkou je, zda je Putin schopen jednat rozhodně. Ruský ministr zahraničí Lavrov opět způsobil, že Rusko vypadalo nerozhodně a slabé, když nabídl „vítězné“ mírové rozhovory s Ukrajinou tváří v tvář stažení Ruska z charkovské fronty.

Stále více si kladu otázku, zda to, co Putin a Lavrov skutečně chtějí, není ruská suverenita a multipolární svět, ale být součástí Západu, a že tato klamná touha je činí neschopnými vést válku. Jestli se Putin a Lavrov vzdají ruské suverenity, aby mohli být součástí Západu, se teprve uvidí. To je jediná podmínka, která může otevřít západní členství Rusku. Rusko, stejně jako celá Evropa a Spojené království, musí přijmout hegemonii Washingtonu.

 

Poslouchat Putina stále dokola o mezinárodním právu, což je v mysli Washingtonu naprostá nesmyslnost, kromě záminky k potrestání nepřátel, jako jsou Němci v Norimberku, člověka nutí přemýšlet, v jakém světě Putin žije. Zjevně ne v tom skutečném.
Skutečný svět je založen na moci a klamná zdrženlivost Ruska při používání své moci způsobila, že Rusko je v krajní nevýhodě. Vzhledem k tomu, že Rusko je na Západě vnímáno jako slabé a nerozhodné, bude Washington tlačit, dokud Putin nebude mít jinou možnost než ruskou kapitulaci nebo jadernou válku.

Bývalý ruský prezident Medveděv mluví důrazně, na rozdíl od Putina, který je na Západě vnímán jako slaboch, nikoli že by jím byl. Medveděv prohlásil, že angažovanost Západu na Ukrajině s jeho „bezuzdným pumpováním kyjevského režimu nejnebezpečnějším typem zbraní“ znamená, že Rusko přejde na další úroveň, kde budou odstraněna omezení konfliktu. "A pak," řekl Medveděv, "západní národy nebudou moci sedět ve svých čistých domovech a smát se tomu, jak opatrně oslabují Rusko v zastoupení." Všechno kolem nich bude hořet. Jejich lid sklidí svůj smutek v plné míře. Země bude hořet a beton se roztaví."

 

Medveděv tedy potvrzuje správnost mých varování.

 

(rp,prvnizpravy.cz,pcroberts,foto:arch.)