Jdi na obsah Jdi na menu
 


Opozice dostala nový směr! Rajchl s Haškem vyrazili na zteč

2. 2. 2024

Opozice dostala nový směr! Rajchl s Haškem vyrazili na zteč

 

Strana PRO vedená advokátem a předsedou Jindřichem Rajchlem představila za účasti nového vedení jihomoravské krajské organizace v čele s Michalem Haškem a Klárou Liptákovou priority strany pro krajskou i celostátní politiku.

Z tiskového brífinku strany PRO

1. února 2024 - 20:25

 

Po úvodním slovu předsedy strany Jindřicha Rajchla, který se též krátce zmínil o středečním sektání s exprezidentem České republiky Milošem Zemanem, se před novináře postavil advokát a bývalý dvojnásobný hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Redakce serveru Prvnizpravy.cz byla u toho.

 

„Po delším čase takto vystupuji na brífinku politické strany. Na začátek možná pro řadu lidí šok a řada otázek, jak je možné, že se Michal Hašek, dlouholetý sociální demokrat, spojuje se stranou PRO Jindřicha Rajchla, která má nálepku pravicové strany. Já jsem svoje hodnoty nezměnil. Vstupuji do strany PRO jako člověk se silnou sociálnědemokratickou orientací,“ řekl na úvod svého vystoupení Hašek.

 

„V politice se určitě podařila řada věcí, staly se ale chyby. Za ty chyby jsem tvrdě zaplatil. Jsem rád, že jsem měl čas na sebereflexi. Do strany PRO vstupuji jako člověk, který má levicově konzervativní vidění světa,“ pokračoval Michal Hašek, který se před pár dny stal předsedou nové krajské organizace v Jihomoravském kraji.

 

(Michal Hašek na tiskové konferenci strany PRO)

 

Hašek také představil kolegy z jihomoravské orgaizace PRO Kláru Liptákovou, která působila dříve v KDU-ČSL a nyní Haškovou místopředsedkyní, a bývalého českého úspěšnéo reprezentanta a též senátora Jožku Regece.

 

„Dnes neplatí dělení světa na levici a pravici. Dnes se dělí pohledy na svět na konzervativní a liberální vidění světa. Jsem tu proto, abych obhajoval konzervativní pojetí světa. Nestydím se za to, že manželství je pro mě svazek muže a ženy,“ řekl směrem k novinářům dále Hašek s tím, že nyní podle svých slov opouští "komfort advokacie".

 

„Nikdy bych nevěřil po dvaceti letech v politice, že za dva roky jde udělat v České republice to, co se podařilo pětikoalici premiéra Petra Fialy. To není osobní útok. To, co předvádí Fialova vláda v domácí a v zahraniční politice, je pro mě naprosto nepřijatelné,“ řekl od pultíku Hašek, který také velmi důrazně apeloval na nedotknutelnost Benešových dekretů, která by podle něj měla být deklarována celou politickou scénou, a zmínil i vládou chystané zavedení korespondenční volby.

 

„Žádám, aby současný ministr vnitra, pan Rakušan, vystoupil v Poslanecké sněmovně a ujistil za stát, za vládu, za Ministerstvo vnitra, že nesměřuje například tato záležitost opět k prolomení Benešových dekretů,“ řekl Hašek důrazně k jednomu ze současných poslaneckých návrhů.

 

Někdejší sociálnědemokratický hejtman také hovořil i o ochraně vody.

„Jsem přesvědčen, že Česká republika by po vzoru jiných států měla mít samostatný ústavní zákon, který bude chránit vodu. Ústavní zákon, který dá každému právo na přístup k pitné vodě,“ řekl dále Hašek, který zároveň neopomněl to, že kromě aktivních záloh armády by měly také sloužit aktivní zálohy integrovaného záchranného sboru.

 

„Čeká nás těžká práce. Současná vláda udělá vše pro to, aby se zabetonovala ve svých pozicích,“ doplnil na tiskovém brífinku advokát a někdejší hejtman Michal Hašek.

 

 

Po Haškovi se přítomným novinářům představila Klára Liptáková, která v minulosti působila mimo jiné jako náměstkyně primátora v Brně.

 

„Moje hodnoty byly vždy konzervativní. Vždy jsem stála v pravé části lidoveckého spektra. Když jsem slyšela mluvit pana doktora Rajchla, řekla jsem si, že je to přesně to, co zastávám já,“ řekla Liptáková s tím, že se douhodobě velmi zajímá o rodinnou politiku.

 

„Na rodinu jako na svazek muže a ženy jsou poslední dobou pořádány útoky. Prvním opatřením, které bychom měli všemi silami podporovat, je definice ústavním zákonem rodiny jako manželství muže a ženy,“ pokračovala Klára Liptáková a dodala, že pro děti jsou třeba mužské i ženské vzory.

 

„V dnešních dnech ta výchova poměrně dost chybí, podle mě by bylo dobré zavést etickou a rodinnou výchovu do školního vzdělávání,“ uvedla Liptáková, která by se ráda mj. zaměřila na patologické jevy v rodinách.

 

Kláru Liptákovau pak vystřídal světově známý sportovec a též bývalý senátor Jozef Regec, který navázal na Liptákovou tím, že zdůraznil význam rodiny, které podle jeho slov vděčí za všechny své sportovní i životní úspěchy. Regec také rozebíral problémy současného sportu a nedostatek financování ze strany státu a zmínil i potřebu ministerstva sportu.

 

Závěrečná řeč pak patřila opět předsedovi PRO Jindřichovi Rajchlovi, který prohlásil, že už má dost neúcty vůči našim předkům, kteří zde nasazovali svůj vlastní život, abychom zde mohli žít ve svobodné zemi.

 

(Jindřich Rajchl na tiskové konferenci PRO)

 

„Mám dost neúcty k manželství a rodině. Ten útok, který je na ně směřován ze Západu, je flagrantní. Mám dost neúcty k naší vodě. K naší měně. Mám dost neúcty k naší zemi. Musíme se hrdě přihlásit k tomu, co je české, a začali jsme to chránit. Tato země si nemůže dovolit devastaci ze strany současné vlády,“ zdůraznil předseda PRO Rajchl ve své závěrečné řeči a dodal, že strana PRO nechce zelenou ani duhovou inkvizici, zato ale chce strana PRO bojovat za ochranu tradičních hodnot.

 

„Chceme být pro Českou republiku ten správný směr,“ dodal Rajchl na závěr svého vystoupení.

 

 První dotaz z novinářské obce pak směřoval ke korespondenční volbě. Podle předsedy PRO Jindřicha Rajchla jde o snahu změnit pravidla uprostřed volebního období.

 

„Současné vládě nejde o občany, ale o koryta,“ řekl Rajchl. O slovo se také přihláil Michal Hašek.

 

„Jsem přesvědčen, že při současné definici volebního práva představuje korespondenční volba problém. Problém především z důvodu naplnění požadavku tajnosti volby. Současná vládní koalice se může přetrhnout s poslaneckým návrhem, aby zakotvila korespondenční volbu pro volby do Poslanecké sněmovny. A já se ptám: kde máme Senát? Jaktože toto volební právo není navrhováno pro senátní volby? Jaktože naši lidé v zahraničí nebudou volit takto i do krajů, do obcí? Spoustu otazníků zvýšil ještě poslanecký návrh, který říká, že ještě u krajanů se bude přidělovat státní občanství na základě čestného prohlášení a doložení čtyř generací zpět. Já nechci podsouvat autorům tohoto poslaneckého návrhu nějaký špatný úmysl, ale jednu věc žádám. Žádám, aby současný ministr vnitra, pan Rakušan, vystoupil při projednávání tohoto návrhu v Poslanecké sněmovně a ujistil za stát, za vládu, za Ministerstvo vnitra, že nesměřuje například tady tato záležitost opět k prolomení Benešových dekretů. Které zbavily státního občanství České republiky miliony našich bývalých spoluobčanů,“ ptal se Hašek s tím, že chce vědět, že o České republice nebude rozhodovat zároveň půl Bavorska nebo půl Rakouska.

 

Redaktora serveru Prvnizpravy.cz zajímalo, jaký má strana názor ohledně zákazu ruských a běloruských sportovců na mezinárodních kláních. Připomněl též stanovisko exprezidenta Miloše Zemana.

 

Rajchl jako již dříve zdůraznil, že naporosto odmítá kolektivní vinu, a že politika do sportu nepatří. Poukázal také na nedávnou histerii, která u nás vypukla s angažmá známého slovenského hokejovéo brankáře Júlia Hudáčka v hokejovém klubu Rytíři Kladno, který byl po obrovské mediální štvanici z naší země doslova "vyhnán". A Hudáček pak během několika dní našel uplatnění v Německu, v jejich tamní nejvyšší hokejové lize.

 

(ps, prvnizpravy.cz, foto: red.)