Jdi na obsah Jdi na menu
 


OP - Rusko je stabilní země a nejspolehlivější spojenec!

20. 3. 2020

OP - Rusko je stabilní země a nejspolehlivější spojenec!

 

Rusko je obvykle v polském tisku líčeno jako strašidelná ozvěna Sovětského svazu a materiál portálu Obserwator Polityczny musí překvapit svým naprosto odlišným hodnocením.

Ilustrační foto

20. března 2020 - 11:06

 

Mezi zeměmi s tržním hospodářstvím se nikdo nemůže vyrovnat s krizovými situacemi, nikoliv lépe než Rusko - ať už jde o hospodářskou válku, ozbrojený konflikt nebo šíření viru. Rusko je díky svému území, ekonomice, armádě, ale především solidaritě a odhodlání občanů, schopno nejen překonat jakoukoli krizi, ale také pomoci ostatním, píše Obserwator Polityczny.

 

„Proč stojí za to napodobit Rusko a být jeho spojencem? Odpověď je velmi jednoduchá, není nic složitého,“ píše polský novinář na portálu Obserwator Polityczny. Ve svém článku nabízí pohled na to, do jaké míry je Rusko připraveno odolat globálním nepokojům v souvislosti s pandemií koronaviru.

 

„Ve světě neexistuje žádná druhá stabilní tržní ekonomika jako Rusko. Nelze najít ani zemi tak dobře připravenou, která má struktury, síly a zdroje, které mohou zabránit, izolovat, porazit a pomoci v případě epidemie. Nakonec na světě není žádná druhá taková vojensky připravená společnost, jako je ruská, díky níž jsou Rusové připraveni jednat v nouzových podmínkách,“ uvádí autor.

 

Připomíná smutné období a šílenství, které doprovázelo zavedení protiprávních a nespravedlivých sankcí proti Rusku před několika lety, o „oceánu pekla“, který byl nalit na Rusko. Rusko to však nejen vydrželo, ale dvakrát za sebou zaznamenalo absenci federálního rozpočtového deficitu a významné zvýšení devizových rezerv, a to i u drahých kovů.

 

Během tohoto období se ruská ekonomika stala nezávislou na svých západních partnerech, včetně dodávek potravin. Dnes, v důsledku reforem, které byly vyvolány ekonomickými sankcemi ze Západu, se její ekonomika stala ještě konkurenceschopnější a hlavně stabilnější, pokud jde o vnější šoky. „Bez ohledu na to, kolik virů je na světě, Rusko samo produkuje to, co občané potřebují, aby mohli žít normální život. Rusko je z hlediska ekonomické soběstačnosti zcela svrchovanou zemí a na světě není žádná taková země s tržním hospodářstvím,“ zdůrazňuje novinář.

 

Wałęsa: Přítomnost amerických vojáků v Polsku je nesmyslná!

 

V článku také upozorňuje na další bod: přes obviňování a sankce Rusko stále poskytuje obrovskou humanitární pomoc milionům lidí na východní Ukrajině a v Novorusku (autor tím měl očividně na mysli tu část Donbasu, která není pod kontrolou Kyjeva - pozn. red.). „Kromě toho stále poskytuje práci - tj. chléb - milionům Ukrajinců. Rusko jako země a Rusové jako lidé, se vůči krajanům z Ukrajiny neodvrátili zády,“ poznamenává autor.

 

Význam Ruska jako spojence je také jasně patrný v jiném regionu - na Středním východě. Právě tam Rusko pomohlo Kurdům porazit teroristy, k nimž se Američané chovali úplně jinak. Rusko navíc neustále podporuje legitimní vládu v Damašku a poskytuje obrovskou humanitární pomoc obyvatelům Sýrie. Rusové to dělají důsledně a mnoho let. Samozřejmě také způsobují obrovské ztráty, jakož i náklady spojené se zabezpečením. „Je to úleva pro miliony lidí! Rusko toto všechno financuje a poskytuje logistiku. Je to bezprecedentní, jedná se o úplně jiný způsob, jak zacházet se spojenci, než ten, který Američané i celé NATO ukázali v tomto regionu nebo v Afghánistánu,“ vysvětluje autor.

 

Ve srovnání s jinými zeměmi se Rusko také vyznačuje skutečnou armádou, ve které jsou skuteční muži vyškoleni v tom, co by je měla armáda učit. Respektovat zemi a ochotě obětovat se ve jménu vlasti je v ruské společnosti vlasteneckým pravidlem. Rusové se vyznačují tím, že jsou velmi stabilní společností - dokážou chránit nejen sebe, ale také své rodiny a sousedy. Výsledkem je, že obecná úroveň schopnosti společnosti organizovat se a přežít v extrémních podmínkách je vyšší než kdekoli jinde v jakékoli západní zemi kromě Spojených států.

 

V článku novinář znovu upozorňuje na skutečnost, že Rusko již protrpělo své a její společnost utrpěla ztráty. Byla však zachována svrchovanost a možnost dalšího samostatného fungování. Západní finanční podvody dostaly Rusko a Rusy na kolena, ale politika ústředních orgánů a zdravý rozum obyčejných Rusů vedly ke skutečnosti, že dnes je Ruská federace jedinou plně stabilní zemí, která může zajistit stabilitu a zaručit globální bezpečnost.

 

„Zároveň je v případě Ruska a takových hrozeb jako současný virus má její rozměr velkou výhodu. Ruské vzdálenosti umožňují bezpečnou izolaci sídel jedno od druhého sebe. To je velká výhoda, důležitá v biologické, jaderném i konvenční válce,“ shrnuje polský novinář Obserwator Polityczny.

 

(kou, prvnizpravy.cz, obserwatorpoityczny.pl, foto: arch.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář