Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nynější jaderné závody jsou nebezpečnější, než za studené války!

23. 6. 2020

Nynější jaderné závody jsou nebezpečnější, než za studené války!

 

„Nemorální, ale logická“ stabilita studené války je minulostí, zatímco v tuto chvíli stále roste riziko jaderného konfliktu, píše publicista Bloombergu Andreas Kluth.

 

22. června 2020 - 11:04

 

Podle něj může lidstvo v dlouhodobém horizontu zachránit pouze „staromódní princip multilaterality“.


Současný závod v jaderných zbraních je horší než ten předchozí, píše Andreas Kluth, publicista agentury Bloomberg. Zatímco stabilita studené války je minulostí, riziko jaderné války stále roste. Autor se však v materiálu dopouští nevyrovnané manipulativní pozice, kdy jakoby vinu klade na všechny ostatní, zatímco role USA je poněkud potlačena.

 

„Pouze staromódní princip multilaterality nás může v dlouhodobém horizontu zachránit," věří autor. Zatímco ve světě zuří pandemie, světoví vůdci se pochopitelně obávají hrozby šíření koronaviru. Existují však další nebezpečí pro lidstvo, které vyžadují pozornost. Jednou z nejhorších je jaderná válka.

„Bohužel riziko takového konfliktu stále roste,“ zdůrazňuje autor.

Ano, podle poslední zprávy Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru (Sipri), minulý rok globální arzenály jaderných hlavic mírně poklesly.

Je to však pouze proto, že Spojené státy a Rusko, dvě země, které stále představují více než 90% světových zásob jaderného materiálu, demontovaly některé ze svých zastaralých hlavic.

 

Mezitím všech devět zemí s jadernými zbraněmi modernizuje své hlavice a systémy nosičů. V testech provedených minulý týden Francie úspěšně vypustila jadernou raketu z ponorky, která může letět mezi kontinenty rychlostí 20krát vyšší než je rychlost zvuku. Ostatní země, zejména Čína, doplňují své jaderné arzenály co nejrychleji.

Ještě znepokojivější je, že se státy snaží předefinovat své strategie použití těchto zbraní.

 

Podle autora je „nemorální, ale logická“ stabilita studené války minulostí, kdy se dvě supervelmoci navzájem a celý svět zadržovaly hrozbou „vzájemné zaručené destrukce“.

 

USA nasazují na ponorky nové „nízkoenergetické“ jaderné hlavice!


Autor tvrdí, že například Rusko stále více zvažuje malé „taktické“ hlavice jako možný způsob, jak kompenzovat další slabiny svých ozbrojených sil. Je možné, že konflikt, počínaje hybridní válkou - s dezinformačními kampaněmi a vojáků v uniformě bez znaků - se může vyvinout v pravidelnou válku a omezený jaderný úder, který zase může vyprovokovat odvetný úder (autor zde zcela opomíjí skutečnost, že program „nízkoenergetických“ jaderných zbraní odstartovaly Spojené státy, navíc jejich vojenská doktrína po skončení studené války prodloužila důraz na použití jaderných zbraní jako první. A ruská „hybridní“ válka je čistě propagandistická teze – pozn. red.).

 

Existují také spekulace, že Indie by mohla změkčit svoji politiku z roku 1998, že nikdy nepoužije jaderné zbraně jako první. A to v žádném případě to není prázdná otázka pro zemi se dvěma nepřátelskými sousedy s jadernými zbraněmi - Pákistánem a Čínou.

Ostatně tento týden došlo v Indii a Číně ke střetu na sporné části hranice v Himalájích.

„Co může Severní Korea udělat v souvislosti s krizí, kterou sama o sobě vyvolává?" ptá se autor.

 

Mezitím již bylo veškeré úsilí o omezení nebo snížení jaderných zbraní zrušeno. Dohoda mezi Spojenými státy a Sovětským svazem na odstranění raket středního a krátkého doletu (INF) byla ukončena minulý rok poté, co Washington obvinil Moskvu z porušování (autor opět zamlčuje porušování INF rozmístěním protiraketové obrany v Rumunsku, které mohou být jednoduše osázeny nukleárními střelami středního doletu i samotný fakt, že USA chtějí tento typ smlouvou zakázaných raket rozmístit v Asii – pozn. red.).

 

V současné době se oba staří nepřátelé ani nepřiblížili k prodloužení jediné zbývající dohody o kontrole zbrojení START III, která vyprší v únoru 2021.

Na pozadí ruské agresivity, ambicí Číny, hlouposti trumpistické Ameriky a balancováním na pokraji války se ze Severní Koreje, se vynořují pochmurné vyhlídky, poukazuje Kluth.

 

Klima v mezinárodních vztazích navíc nepřispívá k vývoji řešení. Světoví vůdci, kteří hrají nejdůležitější role, jsou tak zaujati „obchodními válkami“ a „očkovacím nacionalismem“, že si stěží dokážou představit, že budou sedět u jednacího stolu s lidmi, které nenávidí, ale s nimiž by měli mluvit.

„Ale musí se překonat. Pokud to nedokážou, měli bychom je my ostatní - od voličů po vojenské vedení - donutit. Z dlouhodobého hlediska nás může zachránit pouze trpělivý multilateralismus - toto pro alfa samce složité latinské slovo nezní sexuálně. Jinak, pokud použijete metaforu studené války, národy světa se ocitnou v místnosti plné benzínu a počítají, kdo má kolik sirek, dokud ji jeden z nich nezapálí,“  dodává Andreas Kluth, publicista Bloombergu.

(kou, prvnizpravy.cz, bloomberg.com, foto: arch.)

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář