Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nová divize v Kaliningradu je naše reakce na posilování NATO v Pobaltí

21. 12. 2020

Nová divize v Kaliningradu je naše reakce na posilování NATO v Pobaltí

Alexej Sukonkin

9. prosince 2020

 

Ministerstvo zahraničí Polska nedávno oznámilo, že pokud Spojené státy nesníží svůj kontingent v Německu, přijme to polský lid s jásotem. Řekl: „Větší přítomnost Američanů v Evropě posiluje náš pocit bezpečí.“ V úřadu zároveň podtrhli, že i pokud vojáci NATO neodejdou z Německa, bude se americká přítomnost v Polsku posilovat. Před měsícem zde byla rozmístěna polní správa 5. amerického sboru pozemních vojsk USA. Pod jeho velení přešly všechny americké pozemní jednotky v Evropě.

 

V prosinci 2020 zahájily USA přesun útvarů první obrněné brigády z 1. jízdní divize dislokované v centrální části USA. Do Evropy se přesouvá s praporem raketometů MLRS M-270, schopných pálit taktickými raketami na vzdálenost 300 km.

 

Patrioti z Litvy cítí po svém lásku ke všemu americkému a  nyní s radostí přijímají 2. tankový prapor 8. obrněného jízdního pluku, který se sem přesunuje z Německa. K dispozici má tanky Abrams.

 

V bezprostřední blízkosti ruských a běloruských hranic proběhla v průběhu roku 2020 řada vojenských cvičení. Ruský vojenský úřad oznámil, že v Kaliningradské oblasti bude zformována nová motostřelecká divize jako odpověď na zesílení uskupení NATO v daném operačním směru.

 

V tomto rozhodnutí není nic divného. Je to současná a symetrická odpověď na západní akce, které po dlouhou dobu způsobují co největší napětí ve všech směrech. Kaliningrad je pro NATO něco jako kost v krku. Kvůli své strategické poloze, z níž je možno kontrolovat velkou část území členských států NATO nepřátelských Rusku.

 

Je možno předpokládat, že se nová divize stane „Fénixem“ dřívější, zde působící 1. gardové proletářské moskevsko-minské motostřelecké divize, nositelky řádu Lenina, dvakrát řádu Rudého praporu, řádů Suvorova a Kutuzova se slavnými válečnými tradicemi a čestnou válečnou poutí. Základem zřejmě bude 7. samostatný motostřelecký pluk, který je po reorganizacích v roce 2008 změněn na 1. gardovou divizi a nedávno vytvořený 11. samostatný tankový pluk a 46. samostatný průzkumný prapor.

 

Je jasné, že nové útvary budou součástí 11. armádního sboru operativně podřízenému pobřežním vojskům Baltického námořnictva. Ještě se neví, zda bude součástí divize samostatná motostřelecká brigáda umístěná v Kaliningradské oblasti, ale i kdyby nebyla, ke sjednocení může dojít poměrně rychle. Zkušenost je z formování nových divizí na jihozápadě, kdy proces sjednocení trval dva až tři roky.

 

Divize je vytvářena především proto, aby bylo Rusko připraveno rychle a adekvátně reagovat na výzvy, které západní „partneři“ soustavně vysílají a dokládají je západní politici svojí válečnou rétorikou, v níž bez ustání nazývají Rusko „říší zla“.

 

Obecně vzato: nyní si žijte s novou divizí, když jste měli Iskanderů, Bastionů a S-400 málo. Převzato z Riafan.ru, outsidermedia.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář