Jdi na obsah Jdi na menu
 


Němci by chtěli zpět Könisberg

14. 9. 2023

Němci by chtěli zpět Könisberg

Občas se v německých médiích místo ruského názvu Kaliningrad objeví staré pojmenování z dob německého císařství Königsberg.

Boris Pistorius, německý ministr obrany

14. září 2023 - 06:20

 

Nyní německý ministr obrany Boris Pistorius nazval ruský Kaliningradu starým německým názvem „Königsberg“. Stalo se to během diskuse na Federální akademii bezpečnostní politiky.

Pistorius hovořil o postavení Německa, pokud jde o bezpečnost pobaltských republik, zejména o rozhodnutí umístit brigádu Bundeswehru v Litvě. V této souvislosti vznesl problémy obrany a bezpečnosti Litvy a poznamenal, že je v určité „pasti“". Podle Pistoria je Litva obklopena nepřátelskými sousedy.

„Litva je uvězněna mezi Königsbergem, Ruskem a Běloruskem,“ řekl ministr.

 

Podle Pistoria je rozmístění německé brigády pozemních sil v Litvě životně důležitým úkolem při zajišťování bezpečnosti litevského státu. Jak již bylo dříve oznámeno, tak Německo je připraveno nasadit v Litvě brigádu čtyř tisíc vojáků.

 

Litva zatahuje Německo do vojenské konfrontace s Ruskem

 

Kaliningrad byl od roku 1871 do roku 1946 německy Königsberg, česky Královec, nyní je hlavním městem Kaliningradské oblasti, exklávy Ruské federace (mezi Polskem a Litvou). Leží při ústí řeky Pregoly do Baltského moře. Žije zde přibližně 498 tis. obyvatel (2022). Královec býval metropolí Východního Pruska, po 2. světové válce připadl s okolní oblastí na základě postupimské konference Sovětskému svazu a po jeho rozpadu připadl Rusku..

 

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)