Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejsou to pohrobci nacistů. Sobotka se zastal sudetských Němců a Hermana

17. 10. 2021

Nejsou to pohrobci nacistů. Sobotka se zastal sudetských Němců a Hermana

Autor: val – 21. května 2016

 

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se snaží krotit vášně, které vyvolal jeho vládní kolega Daniel Herman (KDU-ČSL). Ministr kultury minulý týden promluvil jako vůbec první přestavitel vlády na sudetoněmeckém shromáždění. V rozhovoru pro Právo Sobotka uvedl, že se jedná o reakci na pokrok ve zlepšování vzájemných vztahů, sudetské Němce podle něj nelze vnímat jako pohrobky německých nacistů.

 

Poválečný odsun sudetských němců a jejich následné neutichající zápolení o území jsou v českoněmeckých vztazích velmi citlivé téma. Do vosího hnízda nedávno bodl ministr kultury Daniel Herman, když vůbec jako první český ministr oficiálně dorazil na sudetoněmecký sněm. Velká část politiků jej za to odsoudila.

 

Ne tak předseda české vlády Bohuslav Sobotka, který se „svého“ ministra zastal. „Je to reakce na pokrok ve zlepšování vztahů ve střední Evropě. Sudetští Němci učinili několik vstřícných kroků, které já pokládám za důležité,“ uvedl v rozhovoru pro Právo a dodal, že to nicméně neznamená, že bychom nevnímali dějiny tak, jak se doopravdy staly – tedy že to byli Češi, kdo jako první musel utíkat z pohraničí do vnitrozemí.

 

„To, že se ministr Herman zúčastnil sjezdu v Norimberku, je důkazem, že se chceme orientovat na budoucnost. Je to úkol naší generace, abychom hledali společnou řeč. Rizik, před kterými Evropa stojí, je mnoho. Potřebujeme spojence, abychom je zvládli,“ okomentoval cestu ministra kultury a doplnil, že „rozhodně nelze vnímat sudetské Němce jako nějaké pohrobky německých nacistů,“.

Hermanův víkendový počin vyvolával pozornost po celý týden. Ministr v reakci na vlnu kritiky prohlásil, že mu cestu kromě Sobotky posvětil také prezident Miloš Zeman, jeho mluvčí Jiří Ovčáček označil takové tvrzení za šokující.

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/395564/nejsou-to-pohrobci-nacistu-sobotka-se-zastal-sudetskych-nemcu-a-hermana.html