Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ne každý,kdo mi říká Pane,Pane…

28. 12. 2021

Ne každý,kdo mi říká Pane,Pane…

Praha 28. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)

Tak jsem se včera dozvěděl, že máme křesťanskou vládu. Vzhledem k tomu, jak moc jsme ateistická země, tak se nám ke katolíkům hlásí sedm členů vlády, dokonce i ten Bartoš jakožto ultraliberál se hlásí k husitům a náš skvělý ministr zahraničí se hlásí ke starokatolíkům (a Hamásu). Na to, že polovina lidí při sčítání ani nevyplní kolonku o náboženském přesvědčení se dá vlastně říci, že volby vyhrál Dominik Duka, aniž by si toho někdo všiml.

 

Na snímke kardinál Dominik Duka

 

Řeknu vám ještě jeden paradox – ve Vidlákově se při sčítání k českobratrským evangelíkům přihlásilo méně lidí než kolik jich chodí do kostela. A nejen to. Přihlásilo se jich méně než těch, co svůj sbor platí svými příspěvky. Jasně, já vím, že  přiznání se k církvi je dobrovolné. Ale farář před sčítáním po několik nedělí zdůrazňoval, že data ze sčítání pak budou použity jako argument při vyjednávání s církvemi a při přidělování peněz a společenského významu. Stejně se docela dost lidí raději nepřiznalo, že do toho kostela chodí.

 

A já, ač kritik současného směřování církve, jsem se při sčítání ke své víře přihlásil.

 

Žijeme opravdu v hybridní době. Křesťanská vláda bude šetřit = bude se chovat asociálně a největší asociál bude muset být předseda KDU Jurečka jakožto ministr sociálních věcí. Starokatolík (a Hamásovec) bude bubnovat do války s Ruskem a říkat tomu mír,  Husita a antifák v jednom bude adorovat ojrokomisařku, která se snaží zrušit slovo Vánoce, katolíci z TOPky budou horovat za přijetí muslimských migrantů, kteří se záhy začnou cítit uráženi křesťanskými symboly a Petr Fiala na to bude zírat jako na zjevení a později se bude tvářit jako Boží umučení.

 

Katolík Gazdík samozřejmě nemá vůbec nic proti tomu jako jeho stranický šéfík vyjebal s Piráty a všichni dohromady samozřejmě konali výlučné dobro, když před volbami házeli Babišovi klacky pod nohy s covidem, ačkoliv teď dělají přesně to samé. A dokonce už stihli vyrobit první zmatek, kdy učinili jakási opatření na příjezd z ciziny a vzápětí je pro české občany zrušili.

 

Člověk začíná mít pocit, že býti křesťanem znamená vypnout mozek, zapomenout na všechno co se děje kolem a žít jen přítomným okamžikem. Blahoslavení chudí duchem…

 

Ještě že se o tom jejich křesťanství píše. Člověk má úplně chuť z církve vystoupit, pořídit si modlitební kobereček a třikrát zvolat, že není boha kromě boha a Mohamed je jeho prorok.  Ale tohle u nás bylo vždycky… Zatímco v Itálii nebo Španělsku jde posledních sto let církev s lidem a proti pánům, u nás jde posledních 400 let církev s pány proti lidu. Nikdo tu neudělá pro diskreditaci křesťanství tolik, co zvládnou za pár měsíců nově zvolení mocipáni.

 

A nebo ne? Když už jsou to ti křesťané a hlásí se k těm křesťanským hodnotám, tak se to někde projeví? Bude se šetřit sociálně citlivě, zakáže se lichva, budou odpouštěny dluhy, bude se klást důraz na křesťanské symboly a když už jsme si všichni rovni, nikdo nebude ustupovat muslimům v jejich pocitech méněcennosti? Odpoví se jasné slovo Bruseli, že u nás jsou kříže na i v kostelích a tak to zůstane? Začne Lipavský mluvit o míru? Je všechna ta současná krize kolem Ruska jen způsob jak zavřít hubu válečným štváčům u nás, protože kvůli nim je nutno vyvolat hlubokou krizi, aby se všichni lekli a pak bylo možno jednat, protože kdyby začali jednat teď, tak se spustí řev, že jsou všichni Putinovi agenti?  Vyvolá Lipavský krizi proto, aby mohl jednat nebo aby mohl (za sebe někoho nechat) bojovat?

 

Nebo se budeme přibližovat Bohu skrze bídu, protože blahoslavení nuzní?   Nebo budeme zase dělat pogromy na židy, protože ti mají přece henty banky a provozují lichvu? Nebo prostě jen uděláme pár pěkných katoických obřadů kolem prezidentské volby a ustanovení nové sněmovny a bude všechno dobré?

 

Že tahle vláda definitivně zdiskredituje kapitalismus i demokracii, to jsem tak nějak víceméně čekal a hodlám to velmi cynicky a ještě jízlivěji komentovat. Že se oddělá se na boji s koronavirem, k tomu zatím vysílá velmi silné signály,  ale také dorazí i všechno křesťanské v naší zemi, to jsem si rezervoval pro Duku a jeho lidi. A hele ne, oni to zvládnou na úřadu vlády ajn cvaj.

 

Ale tak to má být… když jde náš svět do háje, tak se vším všudy.

 

Ne každý, kdo mi říká Pane, Pane, vejde do království nebeského, ale ten kdo koná vůli mého otce v na nebesích. (Matoušovo evangelium, 7. kapitola, verš 21 – 23)

 

Daniel Vidlák

 

Článok pôvodne vyšiel na portáli Vidlakovy kydy.

 

České národní listy:

Hluboce se klaníme před  slovy kardinála Duky a jeho osobností. Vítáme, že měl odvahu říci pravdu. Ano, naše katolická církev není národní, jak např. tradičně polská.

Dnes se křesťanství, to skutečné, krčí v koutě, zdeptané děním kolem něj, lžemi, vydávanými za pravdu, a falešnými proroky, vydávající se za křesťany.

 

Kde jsou ty doby, kdy kněží šli s věřícími bok po boku i v tvrdých jáchymovských dobách. Kdy byli včele ilegální činnosti, kdy za velkého ohrožení sloužili mše. Lidem poskytovali nejen slovo Boží, ale i knihy, chleba, byli schopní zajistit i zprostředkovaný kontakt muklů s jejich rodinou. Sám o všem můžu  mluvit, podat svědectví o jejich neohroženosti. I na trestním táboře na Jachýmovsku, Mariánská, dovedli podnítit věřící k vytváření skupin, které částí svých činností byli vlastně v ilegalitě. Mons. Machač již delší dobu leží v hrobce naproti vchodu do kostela sv. Matěje. To byl jeden z těch spravedlivých a neohrožených křesťanů. Mons. Machač leží v blízkosti hrobu Dr. Horského. jednoho ze zakladatelů Křesťansko-sociální strany v r. 1894.- Chodím občas za nimi. Moc si přeji, aby takových kněží bylo víc, a by žili mezi námi a s námi. Strhli by jistě masku falešného křesťanství z obličejů vedoucích kádeuáků. Ano, ti rozkládají křesťanství a ničí to, co generace Mons. Machače tak pracně celá desetiletí budovala. Vidím před sebou tehdy ještě patera Machače, jak mi i dalším nabízí skleničku pravé moravské, když jsme dělali na kostele a úpravách jeho okolí. Najde se někdo z kněží, kdo řekne, že naší povinností je obnovit šrámkovskou lidovou stranu? Jak rád bych to slyšel.

 Dr. O. Tuleškov