Jdi na obsah Jdi na menu
 


Návštěva Si Ťin-pchinga v Moskvě - očekávání a vyhlídky

26. 3. 2023

Návštěva Si Ťin-pchinga v Moskvě - očekávání a vyhlídky

 

První státní návštěva po jmenování je vždy symbolická a svědčí o zvláštní povaze vazeb.

Karine Gevorkjan*) 23.03.2023

 

Na dotaz čínských novinářů, kteří se s čínským prezidentem setkali na rampě letadla v Moskvě 20. března 2023, Si Ťin-pching poznamenal, že Čína je připravena se společně s Ruskem zasadit o světový řád založený na mezinárodním právu - a nikoli na pravidlech vnucených USA a jeho satelity. Vyjádřil se takto:

 

  • Tato třídenní státní návštěva bude plodná a dá nový impuls k rozvoji vztahů s Ruskem“;
  • „Doufá, že se podaří vytvořit plodný plán rozvoje strategické interakce a praktické spolupráce v rámci nejvyšší úrovně komplexního partnerství a strategické spolupráce v oficiálním žebříčku vztahů Číny s ostatními zeměmi“.

 

Starý světový řád se rychle hroutí a čínské vedení nejenže neodvolává schůzku s ruským vůdcem, na kterého byl 17. března Mezinárodním trestním soudem vydán zatykač, ale žádá ruskou stranu, aby v zájmu podstaty jednání minimalizovala protokol. A za tímto účelem posouvá datum příjezdu na dřívější termín. Zdá se, že Čína a spěch jsou dvě neslučitelné věci. Člověk by však neměl zůstat v pasti kognitivních předsudků typu "vždycky to dělají všichni".

 

Nelze si nevzpomenout na charakteristiku, kterou Si Ťin-pchingovi poskytl bývalý americký ministr financí Henry Paulson: "...člověka, který umí jít nad rámec svých povinností". Tento Američan byl jednou z významných postav projektu Chimerica a jednal s Ťiang Ce-minem, který byl mnohými oprávněně považován za vůdce proamerické vrstvy v čínském vedení. Připomeňme, že sám Ťiang Ce-min byl ostentativně vyveden ze sálu, kde se na podzim 2022 konal XX. sjezd KS Číny.

 

Hodnocení ze strany protiruských sil nejpronikavěji vyjádřil Jonathan Eyal z londýnského think tanku Royal United Services Institute:

"Buď neudělají nic a budou riskovat, že Rusko bude na Ukrajině poníženo, což není v zájmu Číny. Nebo přijdou Rusku na pomoc a budou riskovat mnohem větší zhoršení svých vztahů se Spojenými státy a dalšími západními zeměmi“.

 

Existuje tedy důvod se domnívat, že čínské vedení, po zvážení všech pro a proti, obrací kurz v zahraniční politice, aniž by se obávalo rizik spojených s aktivitami Západu, kde ne náhodou bylo podepsání dohody o normalizaci vztahů mezi Íránem a Saúdskou Arábií 10. března 2023 v Pekingu vnímáno "jako katastrofa". Diplomatická angažovanost Číny při sbližování dříve válčících zemí Blízkého východu, stejně jako její "mírový plán" na řešení ukrajinské krize, byly pozoruhodnými ukazateli toho, že čínský vůdce a jeho lid jsou připraveni na výzvy a vyšší sázky ve Velké hře.

 

Čínské vedení si konečně uvědomilo, že nebude schopno držet se stranou.

 

Čínské vedení si konečně a nezvratně uvědomilo to, co v Rusku pochopili o něco dříve - že starý svět se blíží ke konci. Toto uvědomění nebylo snadné, protože čínský zázrak byl zcela závislý na podmínkách, žádostech, podpoře a impulsech, které přicházely ze Spojených států jako dominantní a hnací síly tohoto zázraku. I když je hospodářský růst Číny do značné míry zásluhou samotných Číňanů a čínského vedení, všichni si dobře uvědomují, že čínský hospodářský zázrak byl vybudován jako jakási úlitba za americkou dominanci.

 

Nyní je to tak: éra skončila, éra je pohřbívána! Ne každý si to však uvědomil. Ale čínské vedení si to uvědomilo - a nyní musí čínské vedení poněkud zvýšit tempo rozvoje země, aby mohlo čelit domácím výzvám. Bude muset zrychlit, aby v novém prostředí neztratilo svou pozici - a to je docela výzva. Jak je vidět, čínské vedení je na to připraveno a začíná si uvědomovat všechna rizika.

 

Vzpomínáte, jak se kdysi vtipkovalo o tom, že Čína doufá, že bude sedět na zadku, a když se tygři perou, bude moudrou opicí na stromě, která to vše sleduje? Nyní si to všichni uvědomili. Už to je dobře, protože nejprve si musíte uvědomit obrysy problému, pak z něj udělat problém a teprve potom začít hledat řešení. Nyní se budeme navzájem tiše, co nejpozorněji studovat - pod lupou a mikroskopem -, abychom pochopili, v čem se shodujeme, v čem se k sobě můžeme přiblížit. Bez poškození, ale s užitkem - rezonančním užitkem pro všechny strany!

 

*) Karine Gevorkjan (1956) – ruská politická analytička, expert na země Blízkého a Středního Východu (hovoří několika jazyky, mezi nimi i persky)

https://t.me/s/gevorgyankarine

Překlad St. Hroch

Přišlo e-poštou