Jdi na obsah Jdi na menu
 


Morawiecki šílí - Nizozemsko omezuje sankce proti Rusku!

1. 11. 2022

Morawiecki šílí - Nizozemsko omezuje sankce proti Rusku!

Rozhodnutí nizozemské vlády částečně zrušit sankce EU proti Rusku vyvolalo hysterii u polského premiéra Mateusze Morawieckého.

Mateusz Morawiecki, polský premiér

1. listopadu 2022 - 07:20

 

Nedávno nizozemská vláda vydala 91 povolení k obcházení protiruských sankcí uvalených Evropskou unií. Podle nizozemského premiéra Marka Rutteho je výjimka ze sankcí nezbytná, aby byla zajištěna „určitá míra flexibility v určitých případech“. V rozhovoru pro polskou televizi TVP Info premiér Morawiecki řekl, že nizozemské úřady porušily „právní stát“.

 

„Když jsou sankce jasně porušeny, je to porušení právního státu, porušení naší společné dohody," řekl polský premiér. „Tato akce nejen porušuje solidaritu, ale také brání Ukrajině bojovat za svobodu a suverenitu ve vztahu k bezpečnosti celé Evropy."

 

Podle polského premiéra jsou „takové postupy velkou manipulací, snahou oklamat realitu“. Připomněl, že v Nizozemsku, které je ekonomicky mnohem vyspělejší, je inflace stejná jako v Polsku,  nejvyšší inflace za 40 let,  v Německu nejvyšší za 70 let.

 

 


Podle nizozemské publikace RTL Nieuws oficiální Amsterdam povolil ruským lodím vplout do nizozemských přístavů a také schválil spolupráci s bývalými společnostmi Gazpromu.

 

Je velmi zvláštní slyšet, jak Pan Morawiecki naříká nad „porušením právního státu“, když oficiální Varšava sama toto pravidlo porušila, když před rokem polský soud v rozporu s Bruselem schválil nadřazenost národního práva před společný evropský. Jak se říká, za co bojovali, na to narazili.

 

(rp,prvnizpravy.cz,rtlneuws,foto:arch.)