Jdi na obsah Jdi na menu
 


Malá vzpomínka na ing. Jaromíra Kohlíčka

7. 12. 2020

Malá vzpomínka na ing. Jaromíra Kohlíčka

 

Bylo to v době, kdy letadla NATO podnikly své první útoky na Jugoslávii.   Vzrušeně jsme o tom mluvili. Odsuzovali jsme tuto agresi, jež probíhala bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN. Zřejmě proto jsme v Lidovém domě (LD) čekali  před místností, kde jsme obvykle zasedali. Byla zavřená. Čekali jsme a diskutovali o aktuálních otázkách. Akce organizovala Nezávislá skupina Věrni zůstaneme a přidružení.

 

Když sociální demokraté měli od nás potvrzeno, že nesouhlasíme s útoky proti Jugoslávii a nesmlčíme to, dveře jednací místnosti zůstaly zavřené. Co teď? Ptali jsme se. A najednou slyšíme spásný hlas. Ing. Kohlíček nám oznámil, že zařídí, abychom napříště se mohli scházet v Místnosti státních aktů v Poslanecké sněmovně.

A slovo dodržel. Na dlouhou dobu jsme získali bezpečné útočiště.

 

Bylo to velmi plodné období. Přednášeli nám, českým vlastencům, levicového i pravicového zaměření, takové kapacity jako byl prof. V.Pavlíček, doc. J. Rataj. U řečnického pultu se střídali poslanci, včetně samého Ing. J. Kohlíčka, CSc., i další známé osobnosti, např. ing. Dalibor Plichta. Diskuse byly živé, nikdo je neomezoval, každý měl možnost říci svůj názor.

 

„U Kohlíčků“ se scházela řada známých českých vlastenců. Tehdy jsem patřil ještě k těm mladším z nich. Hodně jsem slyšel, hodně jsem se naučil. Seznámil jsem se s řadou velmi zajímavých lidí, kteří měli hodně společného. Kromě vlastenectví oplývali znalostmi. Sám J.Kohlíček měl velmi  bohaté zahraniční vztahy, dokonce i na Lužické Srby v Německu. A tak jsme v tu dobu jsme mohli číst články i z lužickosrbské produkce.

 

Ano, ing. J. Kohlíček byl komunista. Často se s ing D. Plichtou střídal v řízení jednotlivých zasedání. Nikdy v době, kdy jsem ho slyšel, jsme nezaznamenal snahu nějaký názor omezit, jakákoliv pravicová stanoviska měla svůj přiměřený nedotknutelný časový prostor. Svým celkovým vystupováním byl skutečným demokratem. Nikdy  nevnucoval   své komunistické myšlenky druhým, i když se k nim samozřejmě znal a hlásal je. Svým celkovým jednáním jim hodně napomáhal.

 

Děkuji Ti, ing. J. Kohlíčku, za vše, cos tehdy činil pro české vlastence i další potřebné. Bylo toho hodně. Svou činností jsi dokázal, že je možné sloučit vlastenectví s komunistickým smýšlením. Komunisty jeho ražení nelze vyloučit z vlasteneckého společenství již proto, že jsou  jeho neoddělitelnou součástí. I to svými skutky ing. Kohlíček prokázal.

Dr. O. Tuleškov