Jdi na obsah Jdi na menu
 


Macron - Francie nebude sdílet svůj jaderný arzenál s Německem

8. 2. 2020

Macron - Francie nebude sdílet svůj jaderný arzenál s Německem

 

Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že chce přizvat partnery z Evropské unie ke cvičení jaderných sil páté republiky, pokud tyto země projeví zájem.

Emmanuel Macron při projevu o francouzské obranné strategii

8. února 2020 - 06:20

 

Francouzský prezident přišel s tímto návrhem během svého projevu 7.února na Vojenské škole v Paříži. Asi 600 hostů se zúčastnilo projevu Emmanuela Macrona o obranné strategii Francie pro nadcházející roky. Mezi pozvanými byli vojenští atašé mnoha zemí, včetně Ruska, Pákistánu a Izraele - států, které mají oficiálně nebo de facto jaderné zbraně.

 

Francouzský prezident se dotkl jaderného arzenálu největší země v západní Evropě, stálého člena Rady bezpečnosti OSN. Tato otázka se stala důležitou pro evropský kontinent, když Velká Británie, druhá jaderná evropská mocnost, opustila EU. Kromě toho jsou Evropané znepokojeni poklesem zájmu USA o účinkování v NATO.

 

„Zásadní zájmy Francie nyní nabývají panevropského rozměru," řekl Macron. Proto vyjádřil přání „rozvinout strategický dialog s evropskými partnery, kteří jsou na to připraveni, o úloze politiky jaderného zastrašování v naší společné bezpečnosti“. Prezident měl přitom na mysli francouzské jaderné hlavice, kterých „je nejméně 300“, jak sám poznamenal.

 

Dále vyzval evropské partnery, aby se účastnili cvičení francouzských jaderných sil. Prezident ani tisková kancelář Champs Elysees však po jeho projevu ještě neupřesnila, jakou formu by se tato společná cvičení měla uskutečnit.

 

Macronovo prohlášení bylo mnoha místními komentátory považováno za reakci na návrh vyslovený z Berlína. Začátkem tohoto týdne Johann Wadephul, člen vládnoucí strany Křesťansko-demokratické unie Německa (CDU), poukázal na vhodnost vytvoření celoevropského jaderného arzenálu. Místopředseda frakce CDU v Bundestagu učinil svůj návrh v rozhovoru pro Tagesspiegel. Podle něj by Berlín měl zvážit „možnost spolupráce s Paříží v oblasti jaderných zbraní“ a Francie „by měla být připravena podřídit své jaderné síly společnému velení Evropské unie a NATO“.

 

Stoltenberg: Jaderné zbraně musí zůstat v Německu!

 

Ve Francii je takový návrh považován za nepřiměřený. Myšlenkou spolupráce je „nedávat jaderné zbraně široké veřejnosti, ale prohloubit společnou strategickou kulturu v Evropě,“ vysvětlila Paříž svůj postoj.

 

V lednu 2018 Macron oznámil, že Francie do roku 2035 zcela inovuje svůj jaderný arzenál. Na modernizaci obdrželo Ministerstvo obrany samostatný rozpočet ve výši 37 miliard euro. Tradice vystoupení k francouzské obranné strategii existuje již od roku 1958: každý prezident země mluvil o jaderném zastrašování, které Paříž považuje za zásadní ve svém bezpečnostním systému.

 

(rp,prvnizpravy.cz,lefigaro,foto:arch.)

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář