Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lepší časy?, Marek Řezanka

25. 5. 2021

Lepší časy?

Marek Řezanka

 

Raketomety, rovněž samopaly,

pistole, také pět set kulometů.

Výbuchy měly všechny stopy spálit:

Vyvrátíte to s tím, jak moc se pletu?

 

Ve Vrběticích byla velká mela.

Kdo pátrá, proč sklad letěl do povětří?

Přesvědčit by nás nyní zpráva měla,

která to jako akci Ruska šetří?

 

Výbuchy skladů dělí tak dva týdny:

Kdopak se nad tím vůbec pozastaví?

Dozor byl, jemně řečeno, dost bídný,

přesto však o tom mlčí mnohé zprávy.

 

Rychetský příliš mluví do médií:

Jedinou verzi výbuchů v nich hájí.

Přijde mi, že se s právem jaksi míjí,

a místo k faktům přiklání se k báji.

 

Kdo tady stopy vlastně nezametá?

„BéIeS“, mnoho poslanců i vláda

tváří se jako velcí mistři světa,

za něž je téměř nikdo nepokládá.

 

To jenom Senát s Forem dvacet čtyři

Zemana asi posté odvolává.

Senátor Láska nápady jen hýří,

jen mu vždy chybí jedno – znalost práva.

 

Prezident není hoden obžaloby,

ta se má týkat jiných politiků.

Z ostudy kabát jejich záda zdobí,

ti všichni měli odejít by v mžiku.

 

Ztrapňovat se je nikdy neomrzí,

div je, že Rusku válku nevyhlásí.

Kéž by již zmizli, a to velmi brzy:

Přál bych nám pokud možno lepší časy…

 

 

 Předseda Ústavního soudu, Pavel Rychetský, kterého v posledních měsících známe spíše jako mediální „superstar“ a politického komentátora, se nechal slyšet, že zpochybňování pouze jediné vyšetřovací verze vrbětických výbuchů vůbec nechápe. Zapojení ruských agentů je podle něho naprosto jasné.

 Až na to, že vyšetřování této kauzy stále neskončilo – a důkazy podporující onu jedinou nezpochybnitelnou verzi jednoduše neexistují.

V tuto chvíli by měli politici napříč politickým spektrem křičet, že takovéto výroky předsedovi Ústavního soudu nepříslušejí a že jejich vypouštěním do éteru jednak poškozuje dobré jméno justice (která ho v našich podmínkách již dávno ztratila) a jednak toto vyšetřování ovlivňuje způsobem, který by měl být nepřijatelný.

 Chyba lávky. Místo do Pavla Rychetského se naši senátoři (pokolikáté již?) strefují zase jen do Miloše Zemana, který si dovolil upozornit na řadu nesrovnalostí. Například, že ze dvou skladů, které s odstupem více než 14 dnů vyletěly do povětří, zmizel arzenál zbraní, a to v množství větším než ohromném.

 Jedním z nejviditelnějších senátorů (a to v konkurenci P. Fischera, J. Drahoše, M. Hilšera, L. Wagenknechta, T. Czernina, T. Goláně, M. Němcové či M. Vystrčila) je V. Láska. Neuplyne snad rok, aby nespekuloval, jak sesadit občany zvoleného prezidenta republiky. Nikdy samozřejmě nepřijde s ničím, co by mělo šanci na právní úspěch – ale o to víc je mediálně propagován.

 Senátor Láska 21. 5. 2021 prohlásil: „Chceme důkladně zmapovat, jaká byla role Hradu v inkriminované době, kdy se stát dozvěděl o zapojení ruských špionů do výbuchu ve Vrběticích. Co prezidentská kancelář v tu dobu dělala a nedělala. Chceme prostě naplnit to, že Senát je kontrolní institucí vůči prezidentovi republiky, a chceme v tom jako Senát postupovat společně. V gesci to má právě výbor pro zahraničí, obranu a bezpečnost.“

 Kdyby pan Láska jen trochu času věnoval dění kolem sebe, zjistil by, že zatímco on a další senátoři okamžitě zaujali k legendě o „ruských agentech“ jednoznačné stanovisko, Miloš Zeman se jal studovat různé materiály a s celou kauzou se seznamovat. Aby pak vystoupil před veřejností – a sdělil, že požaduje co nejrychlejší a nejdůkladnější vyšetření celé kauzy, kde právě o zapojení ruských špionů nemůže být zatím řeč (protože na to nejsou důkazy). Za to snad má být odvolán?

 Nemohu si pomoci, ale mně osobně připadá naprosto nekompetentní přístup ze strany českých senátorů, kteří něco tvrdí, aniž se pídí po faktech a důkazech. Takový Senát nepotřebuji. Co hůře, pokládám ho za škodlivý pro naši demokracii a pro dialog v ní – o našich mezinárodních vztazích například s Ruskem ani nemluvě. 

 

 Namluveno: http://www.muamarek.cz/files/mp3/lepsi-casy.mp3.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář