Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kudlu lidem do zad až po volbách, pane premiére

25. 11. 2022

Kudlu lidem do zad až po volbách, pane premiére

I takto by se dala vyložil rada mocného rádce politiků Miloše Růžičky. Tento zákulisní mág to lidově řečeno umí na všech frontách... přes ČSSD až po ODS. Od ministra až po premiéra. 

Ilustrační foto

25. listopadu 2022 - 10:30

 

Poradce premiéra Miloš Růžička, český expert v oblasti komunikace a marketingu, vysvětlil, proč Fialův kabinet odkládá zvyšování daní. Důvod je jasný - nahrál by tím podle něj do karet Andreje Babiše v prezidentské volbě. Změny by tak mohly přijít po lednových volbách, uvedl to v rozhovoru pro CzechCrunch.

 

 

„Mnoho lidí, jako třeba Miroslav Kalousek, ji ženou do toho, že je třeba začít přijímat zásadní kroky. Asi právem. Ale Petr Fiala to teď před prezidentskými volbami udělat nemůže. Naléhavost situace ohledně veřejných rozpočtů si ovšem moc dobře uvědomuje. Víc k tomu říct nemohu,“ vysvětlil Růžička.

 

Miloš Růžička je významnou osobou českého veřejného i politického "zákulisního" prostoru. Spoluvlastní komunikační agenturu Bison & Rose a před Petrem Fialou radil třeba ex ministrovi vnitra Milanu Chovancovi.

 

Dokonce ani sám předseda vlády Petr Fiala nepopírá, že po zvyšování daní existuje poptávka. 

 

„My se nechystáme zvyšovat daně lidem, přestože tady existuje určitá poptávka. Sleduji mediální debatu, ale my jsme skutečně slíbili, že nebudeme zvyšovat daně, a nechceme je zvyšovat. Považujeme za lepší, když v této těžké situaci lidé sami mají více peněz. A firmy nezatěžujeme zbytečným zdaňováním,“ uvedl např. Petr Fiala před časem pro deník Blesk.

 

Premiérova ODS rozeslala svým členům „argumentář“, kterým mají vládní fiskální politiku hájit, pokud uslyší, že ji někdo zpochybňuje. Na námitky, že se republika zadlužuje, mají pálit „Kritika od vás je jako od lidí se zápalkami stojících uprostřed hořící stodoly a naříkajících na hasiče, že hasí příliš pomalu“.

 

 

Jak ale např. připomněl server Echo24.cz, někteří členové vlády už dříve naznačovali, že by vláda mohla sáhnout i na příjmovou daň fyzických osob. Takovou změnu nevyloučil například lidovecký ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. I přesto, že se to nyní jeví jako neprůchodné opatření, protože právě ODS byla jednou ze stran (spolu s ANO a SPD), které zrušení superhrubé mzdy, tedy snížení ze zhruba dvacetiprocentní sazby na patnáct procent, koncem roku 2020 prosadily.

 

Rozpočtovou politiku vlády dlouhodobě kritizuje bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). V létě uváděl, že je nutné programové prohlášení změnit a přijmout balík opatření, který bude řešit jak výdaje, tak příjmy rozpočtu. 

 

Také jsme psali:

Němci už tuší, že na Ukrajině bude zle

 

„Jakýkoli návrh na zvýšení daňové zátěže je ospravedlněn pouze tehdy, je-li doprovázen návrhem na snížení výdajů ve stejném, ideálně dvojnásobném objemu. O té příjmové straně bych až tolik nemluvil, nebýt toho nešťastného daňového balíčku z podzimu 2020, který k zotavení ekonomiky opravdu nepomohl,“ uvedl před časem Kalousek.

 

Naposledy Kalousek rozebíral slova ministra Zbyňka Stanjury „daně nezvýšíme, ale zrušíme výjimky“, která jsou podle něj logickým nesmyslem. Také předseda Národní rozpočtové rady a bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl zdůrazňuje, že obřích schodků státního rozpočtu se už vláda nedokáže zbavit bez zvýšení daní z příjmů.

 

(fan, prvnizpravy.cz, foto: arch.)