Jdi na obsah Jdi na menu
 


Konfrontace USA s Ruskem a Čínou dosahuje nebezpečné hranice

7. 6. 2021

Konfrontace USA s Ruskem a Čínou dosahuje nebezpečné hranice

 

Generál Mark Milley, předseda výboru náčelníků štábů ozbrojených sil USA, varuje, že soutěž s Čínou a Ruskem by mohla vést ke „konfliktu mezi velmocemi“.

Generál Mark Milley, předseda výboru náčelníků štábů ozbrojených sil USA

7. června 2021 - 04:20

 

„Podle něj je dnes třeba udělat vše pro zastavení zhoršování vztahů s Ruskem a Čínou. Navrhuje přijmout naléhavá opatření ke zlepšení vztahů s těmito zeměmi, jinak by všechno mohlo skončit válkou. Mezi velmocemi,"  uvedl  článek zveřejněný na  Fox News Channel.

 

Generál promluvil s absolventy Akademie leteckých sil USA během slavnostního promoce minulý týden a vyjádřil obavy ohledně zahraniční politiky Washingtonu. Mark Milley je přesvědčen, že současná zahraniční politika USA se stala příliš nebezpečnou a pokud nebudou přijata naléhavá opatření, riskuje v krátkodobém horizontu velké nepokoje.

 

Připomněl, že po 76 letech žily USA a Evropa v míru mezi velmocemi. Svět se zároveň znovu ocitl na pokraji propasti, protože každý předstírá, že se nic neděje a nedochází ke zhoršení, které již skutečně dosáhlo nebezpečného prahu.

 

„S odvoláním na poučení z historie by bylo rozumnější odvrátit pozornost od současných nekonečných problémů a vytvořit podmínky pro budoucnost, která by zabránila válce mezi velmocemi. V tuto chvíli jsme ve stavu soupeření mezi velmoci soutěžící s Čínou i Ruskem. Ale konkurence je lepší než nepřátelství, musíme konkurenci udržet a vyhnout se konfrontaci mezi nejmocnějšími zeměmi na světě, “cituje   projev Fox News generála před 1200 absolventy akademie v Colorado Springs.

 

Peking: Podpoříme více Rusko v boji proti západním sankcím

 

Článek připomíná, že geopolitické vztahy Spojených států s Čínou i Ruskem byly s příchodem Joe Bidena k moci napjatější. A zatímco se ruský a americký prezident setkají příští měsíc, aby projednali „současný stav a vyhlídky bilaterálních vztahů“, napětí ve vztazích s Čínou stále roste. Washington stále více přitvrzuje podmínky pro čínské investory a snaží se omezit obchod s Čínou pod záminkou, že Peking porušuje ujgurská práva v provincii Sin-ťiang. Ve skutečnosti se však americké ministerstvo zahraničí jednoduše obává rostoucího vojenského potenciálu Číny a Ruska.

 

Svět dnes vyvíjí nové technologie, země, která to dělá lépe než ostatní, získá rozhodující výhodu na začátku příští války,“ řekl generál absolventům.

 

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář