Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kliďte se a zmizte

13. 10. 2023

Kliďte se a zmizte

Marek Řezanka

 

Premiér, jemuž lidé nevěří,

tvrdí, že každý problém řešit zvládá.

Dávno by padat měla ze dveří

celá ta slavná Fialova vláda.

 

Škrty jsou tupé, až to zaráží,

propouštěni jsou rovněž učitelé.

Čím méně chleba – více masáží

doporučuje premiér nám vřele.

 

Na důchod není. Vše se rozvrací,

Fiala ovšem kouzelníka shání,

jenž pravdu nazve dezinformací.

Lidi ať chudnou – musí být víc zbraní.

 

Peněz je málo – dluh je děsivý.

Zemědělci holt budou bez dotací.

Člověk se ani chvíli nediví,

že tato vláda stoupence dál ztrácí.

 

Diví se, co si všechno dovolí,

když kde kdo její brzký konec čeká,

modlí se za něj – dal by cokoli,

jen kdyby hnus už odnést chtěla řeka.

 

Rakušan Redla jistě zavolá:

Řekne – „Čau draku, šifry byly boží“,

každého z nás má Vítek za vola.

Nepřizná nic – a pranic nedoloží.

 

Stanjura, Válek – občan naříká,

Síkela, Dvořák – nenachází slova,

jak mohl Pavel schválit Hladíka,

a jak je strašná Jana Černochová.

 

Kabinet hrůzy těžko obhájí

i sebelepší iluzionisté.

Fiala strká nás až k okraji.

Vzkažme té bandě: Kliďte se a zmizte…

 

 Nový poradce premiéra pro informační gramotnost a boj s dezinformacemi, Miloš Gregor, podobně jako premiér Fiala politolog, a spoluautor knihy „Nejlepší kniha o fake news!!!“ (Dát již do názvu knihy, že je nejlepší, a dodat za toto konstatování tři vykřičníky, je samo o sobě značnou manipulací a ztrátou sebereflexe) přichází, aby zachránil pověst Fialova kabinetu – a občany přesvědčil, že nejkatastrofálnější vláda v českých dějinách je ve skutečnosti tou nejlepší, a zdaleka ne jen v oblastech obrany a dopravy, jak se nedávno Petr Fiala veřejně chlubil, ale nejspíše v oblastech všech. Úkol je to věru nadlidský – pokud tedy pan Gregor nenařídí české společnosti povinnou lobotomii. Pan Gregor vyjevil, co je jeho hlavním posláním: „Rád bych, aby nesmyslům věřilo co nejméně lidí.

Pana Gregora bych nejraději uklidnil, že se ani nemusí snažit, neboť průzkumy, které Fialovu kabinetu připisují čím dál méně hlasů, jsou dostatečným důkazem, že zjevným nesmyslům zde skutečně věří pouze malá část populace.

 Pokud by pan Gregor byl skutečným odborníkem na dezinformace, nesměl by si všímat jen těch takzvaně „proruských“, ale všech, padni komu padni. A nemohl by jinak, než že by přiznal, že oficiální zpráva o událostech z 11. 9. 2001 je neudržitelná, a to v řadě bodů (ať již z hlediska fyziky, přírodních zákonů či teorie pravděpodobnosti), čímž není nijak řečeno, jak k událostem doopravdy došlo. Současně by musel přiznat, že neexistují pádné důkazy, které by podpořily oficiální teorii o izolovaných, časově oddělených, explozích ve Vrběticích. Musel by odmítnout frázi, že „Česká republika je ve válce s Ruskem“, neboť ani jedna strana ji tomu druhému nevypověděla. Dále by musel konstatovat, že většina předvolebních hesel stávající koalice byla ve své podstatě dezinformacemi. Petr Fiala se zapřísahal, že svůj politický osud spojuje s prosazením nízkých daní. Nyní daně rostou více než houby po dešti – ale Fialovi se zjevně premiérský post opouštět nechce.

 A když by již byl v tom, neměl by pan Gregor zapomenout na to, že dezinformací je rovněž poplašná zpráva, jak jsme moc zaplaveni „dezinformacemi“.

Podle výroční zprávy Vojenského zpravodajství se část obyvatelstva členských zemí EU a NATO ocitla ve stavu morální paniky, protože si myslela, že nedokáže čelit ruské propagandě. „Tento fakt, spolu se skutečností, že konkrétní propagandistické kanály nebylo ve většině případů možné přesně identifikovat, a tím, že výsledky jejich působení byly jen obtížně kvantifikovatelné, měl za následek mimo jiné masivní nadužívání pojmů s touto problematikou spojených.“ Zpráva uvádí například pojmy jako „hybridní válka“, „propaganda“ nebo „dezinformace“. Podle ní tak tyto pojmy, zejména mezi laiky, ztratily jakýkoliv význam pro popis a chápání těchto fenoménů, a staly se jen nástrojem pro dehonestaci názorových oponentů.

 Přichází tedy pan Gregor proto, aby univerzálně bojoval proti všem formám záměrně šířených lží, nebo aby kabinetu Petra Fialy pomohl eliminovat názorové odpůrce?

Petrovi Fialovi zjevně nestačí, jakou část naší populace jeho kabinet svými opatřeními poškozuje – ještě je provokuje verbálně, když tvrdí: „Vláda pracuje jako tým. Zvládáme jeden problém za druhým a myslím si, že není důvod k tomu, abychom někoho střídali.

 Fialův výrok by měl být doplněn o slovo „vytvářet“ – a zněl by potom následovně: „Zvládáme vytvářet jeden problém za druhým…“ Takto by jeho věta nepůsobila jako nesmysl, kterému téměř nikdo nevěří.

 V případě Fialovy vlády se ale panu Gregorovi nabízí nepřeberně oblastí, na něž se může ve svém spravedlivém boji zaměřit. Mohl by začít například kauzou Dozimetr – a cílenými lžemi pana Rakušana, kterými hájil jednak výběr osoby pana Mlejnka a jednak vlastnictví mobilu se šifrováním typickým pro komunikaci kolem pana Redla, stíhaného v korupční kauze. Na jednu stranu pan Rakušan prohlašoval, že šifrovaný mobil měl kvůli obavám z Agrofertu – ovšem jedním dechem dodal, že ho nepoužíval a dal ho dětem na hraní. Od pana Redla a kauzy Dozimetr by mohl pan Gregor přejít ke kauze Taxis, k podvodům s byty v Brně – a k ministrovi životního prostředí, panu Hladíkovi. Zcela plynule by pak navázal rozborem situace našeho zdravotnictví a rolí ministra Válka v trestuhodném nedostatku základních potřebných léků – i pro děti.

Může poukázat na fakt, že vyšetřovatelé z Generální inspekce bezpečnostních sborů vyslechli ministra zdravotnictví, Válka, v květnu 2023. V usnesení o zahájení trestního stíhání Michala Stiborka a Jiřího Malého se doslova píše, že ministrovi „objasnili podstatu prověřované věci“.

Přesto Vlastimil Válek týden poté, co mu byla „objasněna podstata vyšetřování“, jmenoval Michala Stiborka do funkce ředitele. Ministr Válek nyní mlží, že mu vyšetřovatelé zase tak úplně vše neobjasnili, a že mu nedošlo, že v kauze IKEMU (vydírání) se zabývali i panem Stiborkem.

 Po shrnutí kauz ministrů Rakušana, Hladíka a Válka bude pan Gregor nejspíš pořádně zpocen – a jen složitě se mu bude vyvracet tvrzení, že někteří ministři Fialova kabinetu si počínají stejně jako mafie. Na druhou stranu, Petr Fiala se chlubí, jak jeho vláda pracuje jako tým – a dobře víme, že týmově musí pracovat každý mafiánský klan, má-li dosáhnout svých cílů. Je to zkrátka taková rodina.

 Obávám se, že se pan Gregor nesetká s velkým pochopením ani u českých zemědělců, ale ani u zástupců českého průmyslu.

Jan Rafaj, prezident Svazu průmyslu a dopravy, kritizoval Fialův kabinet za zvýšení poplatků na „podporu obnovitelných zdrojů“ pro velké odběratele elektřiny: „Jako by vláda nepochopila, jak Evropa tyto poplatky nastavuje. I když jde cena elektřiny dolů, my budeme platit víc, což brutálně sníží konkurenceschopnost našich firem.

 Pokud by snad pan Gregor zkoušel najít pomocnou ruku u učitelů, hrozí, že bude velice zklamán.

Prezident Pedagogické komory, Radek Sárközi, podrobil kroky vlády v oblasti školství kritice. „Aby vláda splnila své programové prohlášení, musela by školský rozpočet naopak navýšit o 30 miliard oproti letošnímu roku.“ Místo toho ovšem Fialův kabinet tupě škrtá – a učitele propouští. Počet zaměstnanců ve školství má klesnout o téměř 34 tisíc, a má se týkat především nepedagogického personálu, tedy například školníků či kuchařek. Školy ale jídelny potřebují – a podobné škrty jejich existenci a provozování ohrožují. K tomu připočtěme stav, kdy rodiče cca 20 až 30 tisíc dětí nemohou svým potomkům oběd zaplatit.

 Kousek hodný iluzionisty Davida Copperfielda bude pan Gregor nucen předvést, až bude potřebovat nechat zmizet všechny požadavky Milionu chvilek pro demokracii na vládu, která nás nebude zadlužovat. Andreji Babišovi bylo neustále předhazováno zadlužování – ale pravdou je, že rekordní dluhy v bezkonkurenčně krátké době nasekal ministr financí Fialovy vlády, Zbyněk Stanjura, spojený s korupční kauzou obchodního centra Slezanka v Opavě.

 Petr Fiala si pochvaluje týmovost své vlády. Poněkud opomněl uvést, že Piráti a Starostové a nezávislí se nesnášejí, neboť STAN v předvolební kampani svého partnera sprostě vypekl. Navíc je zde podezření, že finanční prostředky vynaložené na volby mohl mít politický subjekt STAN právě z kauzy DOZIMETR. To musí být pro Piráty, kteří šli do vlády s heslem „Pusťte nás na ně“, obzvláště bolestivé. Ne zase ale tak bolestivé, aby je to přimělo Fialovu vládu opustit.  

 Petr Fiala, který se zaklíná vládní jednotou, hovoří v rozporu s postojem svého ministra zahraničí, když prohlásil: „Jsem přesvědčen, že nyní by bylo správné pozastavit platby a zahájit důkladnou revizi celého systému pomoci poskytované Palestincům ze strany Evropské unie… Osobně dlouhodobě podporuji přesun české ambasády do Jeruzaléma. Jsem přesvědčen, že v současné době by to byl žádoucí krok.“ Jan Lipavský přesun české ambasády do Jeruzaléma rezolutně odmítá. Jaký je tedy postoj vlády České republiky k této problematice? Ani ryba, ani rak?  

 Petr Pavel Fialovi oponuje výrokem: „V situaci, kdy je Izrael ve válečném stavu, není na místě debata o přesunu českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Pan Gregor bude mít plné ruce práce, až bude zvídavým občanům vysvětlovat, jak je tedy podle Petra Pavla možné, aby Česká republika tlačila na Evropskou unii, aby zahájila přístupová jednání s Ukrajinou již letos. Ukrajina je přece rovněž ve válečném stavu.

 Petr Pavel k dění na Blízkém východě vydal vyjádření, v němž se uvádí: „Cesta k urovnání jakéhokoliv problému nevede přes agresivní ozbrojené akce, ale je třeba ji hledat u jednacího stolu s velkou dávkou dobré vůle.“ Proč se v podobném duchu nevyjadřuje pan Pavel i k dění na Ukrajině?

 Pan Gregor to bude mít nesmírně těžké. Vidíme totiž, že stačí si klást zcela jednoduché otázky – jejichž výsledek je jednoznačný: Fialův kabinet je naprosto nedůvěryhodný. Nejhorší na tom všem pro pana Gregora bude, že tento postoj lze opřít o doložitelná fakta, která nemá jak pravdivě vyvrátit. Jsou to Petr Fiala a jeho ministři, kdo opakovaně neříkají občanům pravdu, popírají vlastní sliby – a zaplétají se do zjevných výmyslů.  

 Občané České republiky nepotřebují funkci barona Prášila, který je bude ujišťovat, že dvě a dvě nejsou čtyři – a že nejrafinovanější na předchozím vyjádření je fakt, že jde o pravdu, která je ale podlá a nebezpečná – a tak bychom se raději měli dohodnout, že u nás dvě a dvě dají jedničku, a tou je bezesporu sám pán Fiala. Většina z nás potřebuje jediné – abychom zde konečně měli vládu, která opět zlepší a prohloubí československé vztahy – a která bude hájit zájmy svých občanů – a ne lobbistických kruhů a kont svých ministrů.