Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kam se poděly peníze, EU na pokraji bankrotu. Orbán pokládá otázky

3. 7. 2023

Kam se poděly peníze, EU na pokraji bankrotu. Orbán pokládá otázky

  1. 7. 2023 1218

 
První otázka, kterou položil premiér Viktor Orbán ve svém příspěvku na Facebooku, zní: „Jediná otázka, kterou si tady v Bruselu všichni kladou, je: Kam se poděly peníze?“    
 
Orbán se v současné době účastní dvoudenního summitu lídrů EU v Bruselu a jedním z nejžhavějších témat je otázka, kam zmizely peníze z rozpočtu EU. Maďarský premiér uvedl, že Evropská komise předložila návrh na změnu rozpočtu, v němž požaduje po členských státech desítky miliard eur.
„Vyvstává otázka: Jak k této situaci došlo a jak přivedli Evropskou unii na pokraj bankrotu?“ ptá se maďarský premiér. zeptal se Orbán.

 

Orbán také poznamenal, že EU požaduje po členských státech více peněz, ačkoli je její sedmiletý rozpočet teprve dva roky starý. Jinými slovy, peníze, které byly schváleny k utracení a měly být k dispozici na dalších pět let, již byly utraceny.

 

Premiér dále vyjmenoval, co Brusel požaduje do rozpočtu.
„Chtějí od členských států získat 50 miliard eur, které mají dát Ukrajině,
zatímco oni ani nedokážou vyúčtovat peníze, které jsme jim dosud dali. Chtějí další peníze od členských států, aby mohli zaplatit úroky z půjček Evropské unie, které si předtím vzali. Jedná se o půjčky, ze kterých Polsko a Maďarsko dosud neviděly ani cent,“ řekl Orbán.

 

Orbán uvedl, že Evropská komise žádá po členských státech více peněz na migraci, nikoli na ochranu hranic, ale na příchod nelegálních přistěhovalců.
„Samozřejmě nezapomněli ani na své vlastní kapsy. Žádají miliardy eur na zvýšení platů bruselských byrokratů,“ dodal.

 

„Maďarský postoj je jasný,“ dodal. „Nejprve chceme vědět, na co bylo vynaloženo obrovské množství peněz, které jsme jim dosud dali. Poté chceme vědět, kdo je zodpovědný za to, že se Evropská unie ocitla na pokraji bankrotu.“ Orbán se ve čtvrtek a v pátek účastní summitu Rady EU, kde jsou hlavními tématy jednání otázka další finanční podpory Ukrajině, povinné kvóty na migranty a utváření politiky EU vůči Číně.

Zdroj: rmx.news
(https://rmx.news/hungary/the-eu-is-on-the-brink-of-bankruptcy-says-hungarys-orban-at-eu-summit/)

ZE SVĚTA(https://www.ac24.cz/rubrika/zpravy-ze-sveta/)
 
Přišlo e-poštou