Jdi na obsah Jdi na menu
 


K přesídlení německého obyvatelstva z Československa

22. 10. 2020

K přesídlení německého obyvatelstva z Československa

 

Německé obyvatelstvo jsme   přesídlili v souladu s rozhodnutím vítězných spojenců v Postupimi a v souladu s pokyny Spojenecké kontrolní rady. V žádném případě nešlo o nějakou etnickou čistku. V Československu zůstalo asi 250 tisíc Němců. Téměř 90 tisíc německých antifašistů a členů jejich rodin se z ČSR dobrovolně odstěhovalo za zvlášť výhodných podmínek. Někteří na základě výzvy směřovali do sovětské okupační zóny, aby zde pomáhali vytvořit nové německé správní a další orgány. Německo bylo poraženo. Nemělo vládu. Vládní moc se nacházela v rukou vítězných spojenců. Ti i jménem Německa jednali a také se zavazovali. V závěru odsunu německého obyvatelstva z republiky americký generál L.D. Claye a sovětského generál Lukjačenko tlumočili pplk. Štěpánu Andreasovi, vládnímu zmocněnci pro provádění odsunu Němců,  „dík a uznání za vzornou a organizačně dokonalou práci československých úřadů při provádění transferu  a prohlásili, že způsob, jakým československé úřady postupovaly při praktickém řešení tohoto obrovského úkolu zasluhuje největší chválu.“  (Opis zprávy, nedatovaný a nepodepsaný  je v archivu MZV)

 

Z hodnocení odsunu německého obyvatelstva z Československa SKR bychom měli vždy vycházet a nenechat se nikdy vmanévrovat do situace, kdy nás landsmani či někteří němečtí politici, a to dokonce bez jakékoliv odezvy od nás,  obviňují z různých zločinů, např. i z genocidy, válečných zločinů či zločinů proti lidskosti. Je ostudné a v hrubém rozporu s historickými fakty, když např. H. Seehofer, dříve bavorský premiér a patron sudeťáků, přesídlení německého obyvatelstva od nás označuje za jednu z největších poválečných etnických čistek a pasuje nás do role zločinců proti lidskosti. Je ostudné, když  někteří landsmani považují přesídlení německého obyvatelstva z ČSR za genocidu. A tak  podle nich jsme dokonce genocidní zločinci. Uvedené příklady ukazují, jak se ze zločinců dělají oběti a ze skutečných obětí zločinci. Kdy naši ústavní činitelé na takové drsné protičeské útoky konečně začnou náležitým způsobem odpovídat?

 

Pro nás by měla platit, pokud jde o odsun, vždy výše uvedená slova amerického generála L.D. Claye a sovětského generála Lukjačenka.

Dr. O. Tuleškov

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář