Jdi na obsah Jdi na menu
 


Je to agrese, zuří Lukašenko kvůli protestům. Volal Putinovi

15. 8. 2020

Je to agrese, zuří Lukašenko kvůli protestům. Volal Putinovi

© Sputnik / Aleksey Nikolskyi

12:44 15.08.2020(aktualizováno 13:16 15.08.2020)  

 

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko tvrdí, že se proti jeho zemi „rozpoutává agrese“. O situaci mluvil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

 

V sobotu odpoledne proběhl telefonický rozhovor běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka s prezidentem RF Vladimirem Putinem. Sdělili to agentuře BELTA v tiskové službě běloruského prezidenta. Oba prezidenti projednali situaci, která vzniká uvnitř a kolem Běloruské republiky.

 

Lukašenko promluvil o cizím zasahování do situace v Bělorusku

Před telefonátem běloruský prezident Alexandr Lukašenko prohlásil, že vidí prvky cizího zasahování do situace v republice.

 

„Vidíme, co se děje. Nemusíte nás konejšit mírovými akcemi a demonstracemi. Vidíme, co se děje tam v hloubce. Vidíme to velmi dobře. A četli jsme také ty příručky, jak se dělají barevné revoluce. Více než to: kromě těch příruček (a to je zvláštnost, budeme dnes o tom hovořit na ministerstvu obrany a v Centru pro strategické řízení) se už objevily prvky cizího zasahování,“ prohlásil Lukašenko na poradě v Minsku. Jeho projev citovala státní agentura Sputnik Bělorusko.

 

Uvedl rovněž, že „ochrana Běloruska“ je dnes ochranou celého Svazového státu. Když to Bělorusové nevydrží, začne se tato vlna hrnout dál. Proto jim na nás tolik záleží.

 

Lukašenko: Šíří se falešní zprávy

 

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko si postěžoval na fejky, které mají vytvořit u lidí „mizernou náladu“.

 

    „Ti, kteří se toulají po ulicích, ti to většinou nechápou. Chápou to ti, kteří je koordinují a řídí. A vidíte, pracují někdy odborně: inscenované záběry a fejky. Už našli nějaký můj dům v Moskvě. Chtěl bych teď říci veřejně: tu máte, vezměte si ho. Nemám v Bělorusku žádný majetek, kromě sídla, v němž bydlím na venkově. Ale na, začínají dělat ty fejky. Ukazuje se, že jsem už předevčírem ze země odjel, nebo zemřel, nebo onemocněl. A to všechno koluje. Proč? Aby dostali lidi do takové mizerné nálady. To se nepodaří. Nesmíme to připustit,“ prohlásil Lukašenko na poradě v Minsku, Jeho projev citoval Sputnik Bělorusko.

 

Lukašenko připustil změny ve složení běloruské vlády

 

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko prohlásil, že nynější složení vlády je ochotno pracovat i po volbách, i když „mohou být nějaké nuance“, a své administrativě nařídil, aby rychle připravila patřičné dokumenty.

Jak oznámil Sputnik Bělorusko, Lukašenko pořádá v sobotu v Minsku poradu, na níž mj. uvedl, že vláda republiky byla v podstatě vytvořena. Prezidentské volby se konaly v Bělorusku 9. srpna.

 

    „Možná, že budou nějaké nuance. Právě jsem hovořil s Romanem Golovčenkem (běloruským premiérem), Je na místě, pracuje, všichni jsou připraveni pracovat. Takže vláda funguje. Je třeba to formalizovat, aby to mělo právní platnost. Proto je třeba výnos dopracovat a ihned předložit,“ prohlásil Lukašenko.

 

Upřesnil, že dává patřičný pokyn prezidentské kanceláři a předsedkyni horní sněmovny běloruského parlamentu Natalii Kočanovové. Lukašenko upozornil, že vláda jako obyčejně po zvolení prezidenta podává demisi, a „je třeba připravit všechny dokumenty, ihned je podepsat, zkontrolovat a dát pokyn vládě, aby ve své činnosti pokračovala až do vytvoření definitivního složení vlády“.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář