Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jaroslav Bašta – Ostatně, Senát bude zrušen

10. 7. 2022

Jaroslav Bašta – Ostatně, Senát bude zrušen

Na počátku šedesátých let, když jsem rozum bral, byly v Čechách populární aforismy polského satirika Stanislava Jerzyho Lece. Jeden z nich hovořil o tom, že když se nuly spojí, vytvoří řetěz, a ty okovy už nikdo neroztrhne.

Jaroslav Bašta, poslanec SPD

10. července 2022 - 03:20

 

Pokaždé, když Pětikoalice přijde do Sněmovny s nějakým vypečeným zákonem, vzpomenu si na dávno zemřelého básníka a jeho břitké postřehy. Jako tento týden po přečtení novely zákona o České televizi, píše Jaroslav Bašta, poslanec SPD, v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

   

Pro pochopení všech souvislostí se musím vrátit zhruba o rok a půl zpět, do února 2021, kdy Ústavní soud hodil záchranné lano politickým stranám, které se potácely kolem hranice 5% hlasů voličů, tedy na hraně volitelnosti. Nabídl jim možnost spojit se do koalic, pro něž toto vražedné kvorum platit nebude. Ohrožené partaje to pochopily a spojily se. Jejich soupeři nebrali průzkumy předvolebních preferencí tak vážně, a nakonec zůstali před branami Parlamentu. Rekordních milion a sto tisíc voličských hlasů propadlo. Naopak, Pětikoalice stvořená výrokem Ústavního soudu získala pohodlnou většinu 108 hlasů.
   

A přesně v duchu aforizmu Jerzy Lece, z řady nul se stal řetěz. O to pevnější, že většina vítězů chápe, že podruhé se jim to nepovede. Proto se od samého počátku snaží prosadit zákonné normy, které by jejich výhru zajistily i do budoucna – třeba zákon o korespondenční volbě. Chápou také, že k volebnímu vítězství jim výrazně pomohla veřejnoprávní média, zejména Česká televize a Český rozhlas. Politické nástroje k ovládání těchto médií představují Rada České televize a Rada Českého rozhlasu. Až doposud je volila jen Sněmovna.
   

Pro popis praktického fungování české politiky se vžilo úsloví hodně slimáčků a málo kapustičky. Na volbě Rady České televize se Pětikoalice zadrhla. Nakonec musela sáhnout po volbě aklamací. Pokud si dobře vzpomínám, naposledy se v Praze v Parlamentu v osobní volbě volilo veřejně aklamací v prosinci 1989, když komunističtí poslanci schválili Václava Havla za prezidenta Československa.

 

Tato příhoda musela připadat trapná i vedení Pětikoalice, takže hledalo řešení. Nakonec se rozhodli zapojit Senát, kde tajní ani zjevní rebelové nejsou. Nadále třetinu členů obou rad budou volit senátoři. Tato změna zákona ukazuje dvě důležité věci. Zaprvé klíčovou roli tzv. veřejnoprávních médií v debilizaci obyvatelstva tupou propagandou. Zadruhé aféra Dozimetr poodhalila, že „investigativní žurnalistika ČT“ má důležité dvojí zadání. Primárně jí přísluší skandalizace a dehonestace politických oponentů skutečných majitelů České televize, sekundárně pak ochrana „svých“ a odvedení pozornosti k „cizím“. Občas také eliminace svých příliš všímavých reportérů.
  

Každá hůl má dva konce. Zapojení Senátu do kontroly veřejnoprávních médií v době rozbíhajícího se skandálu kolem hnutí STAN by mohlo přesvědčit voliče SPD, aby šli také k senátním volbám, a zvolili své kandidáty. Když se to podaří, za dva roky to zopakujeme, budeme mít s našimi vlasteneckými spojenci v horní komoře Parlamentu dvoutřetinovou většinu a potom Senát zrušíme.

 

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)