Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se falšuje památka sovětských osvoboditelů Osvětimi

3. 2. 2020

Jak se falšuje památka sovětských osvoboditelů Osvětimi

Jurij Rubcov

29. ledna 2020

 

Už několik desetiletí funguje „čištění“ evropského vědomí, kdy se nutí do představ o Rudé armádě ne jako o osvoboditelce Evropy, ale jako o okupantovi Evropy. V Polsku se to provádí ne nejvyšší státní úrovni.

 

V předvečer 75. výročí osvobození Osvětimi Rudou armádou uveřejnil polský předseda vlády Morawiecki v Politico článek, v němž nazval Sovětský svaz  „spolupachatelem nacistického Německa“. Vykládal o „45 letech sovětské okupace, která měla na svědomí miliony životů“, o tom, že zásluha Rudé armády v osvobození Polska je silně nadsazená a že koncentrák mohl být osvobozen o půl roku dříve. Podle Morawieckého byla v roce 1944 Rudá armáda „200 km od Osvietimi, ukončila útok a dala Němcům čas na únik a organizaci pochodů smrti“. Záchrana Židů prý nebyla přednostním úkolem Josifa Stalina a Rudé armády.

 

Kdysi takovým odborníkům na historii, jakým je i Morawiecki, odpověděl Noah Flohg, prezident Mezinárodního osvětimského výboru, předseda Izraelského centra  rezidentských organizací holocaustu. Dnes tento člověk, který prošel ghettem v Lodži, Osvětimí, Mauthausenem a Ebensee, již nežije, ale jeho slova stojí za připomenutí:

 

„Víme a máme na paměti, že … Majdanek, Osvietim a další koncentrační tábory osvobodili sovětští vojáci a Rudá armáda. Když jsme trpěli v ghettu v koncentrácích, byla naší jedinou nadějí Rudá armáda, která nás zachránila, zvítězila nad Hitlerem a osvobodila Evropu. V poslední době často srovnávají režimy v Sovětském svazu a fašistickém Německu. Chci říci, že pro nás je toto srovnání nepřijatelné.“

 

Současní nevzdělanci neuznávají skutečné události.

 

K osvobození Osvětimi došlo 27. ledna 1945 při Viselsko-oderské operaci vojsky 59. a 60. armády 1. ukrajinského frontu spolu s vojsky 38. armády 4. ukrajinského frontu.

 

Střelecké divize 100 a 322 osvobodily dvě východní filiálky Osvietimi – Monowitz a Zaraz. Dne 27. ledna okolo 15. hodiny vtrhl do Osvětimi 454. pěší pluk 100. divize Lvovské střelecké divize. Ve stejný den osvobodili vojáci 286. pěší divize  filiálku Jaworzno. Dne 28. ledna osvobodily jednotky 107. střelecké divize Birkenau. Jen v bojích za osvobození koncentráku a města Osvětim padlo přes dvě stě sovětských vojáků, z těch šesti set tisíc, kteří položili životy za osvobození Polska od nacistů.

 

Dokonce i tak protisovětský politik, jako je Lech Walesa, doporučil polskému vedení pozvat Vladimira Putina  na vzpomínkovou akci k 75. výročí osvobození Osvietimi a přiznal, že koncentráky v Polsku osvobodila sovětská vojska: „To je historická pravda  a nikdo ji nezmění,“ řekl.

 

Andrzej Duda odmítl cestu do Izraele na Světové fórum památky holocaustu v Jeruzalémě, kam měl přijet Vladimir Putin. Servilní polský tisk s jistotou psal, že Světové fórum v Jeruzalémě je past, kterou Kreml připravil Polsk, a Duda že se prozřetelně pasti vyhnul. Stejně „prozíravě“ se zachoval Zelenskij. Ten sice do Jeruzaléma přijel, ale setkání s Vladimirem Putinem se vyhnul.

 

Pravda je, že 27. ledna  Duda při vystoupení uznal osvobození Osvietimi „vojáky Rudé armády“, i když jen částečně. Prvenství ve falšování  má Zelenskij, který ještě není rozhodnutý, zda má být Židem. Hovořil o těch, kteří otevřeli brány tábora smrti, ale o Rudé armádě a Sovětském svazu se nezmínil ani slovem. Zato hovořil o rodácích z Ukrajiny, kteří se operace účastnili. Bývalý komik nepochopil, že opět vystoupil jako epigon: Jeho objev o „etnické čistotě“ 1. ukrajinského frontu 100. Lvovské střelecké divize je okopírované vyjádření bývalého polského ministra zahraničí Schetyny, který tvrdil, že brány Osvětimi otevřeli a vězně osvobodili ukrajinští vojáci.

 

Takto postupně falšovaná historie vytlačuje skutečnou historii.

 

Převzato z Fondsk.ru

Outsidermedia.cz

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář